SON DAKİKA

Medya Yenigün
Ahmet Karagöz

İlim ve İlim Sahibi

İlim ve İlim Sahibi
Bu haber 06 Ekim 2017 - 0:03 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Müslüman aleminde İlim önemli yer tutmaktadır.

Bunun yanı sıra ilim sahibi kimseler dünya nimetlerini ön planda tutmamaları lazımdır.

Hani derler ya…

“Günah işlemekten sakınmayan âlim, elinde lamba tutan köre benzer” sözünden yola çıkarak ilim sahibi kimse başkalarına yol gösterir; fakat kendi görmez!..İlim İslam dininde Müslümanları bilgiyle beslemektir.

Yani Müslümanlara,iyilik etmek, faydalı olmak içindir, yoksa dünya nimetlerini yutmak için değil.

“Kişi sevdiği ile beraberdir.” (Buhârî, Edeb, 96; Müslîm, Birr, 165)

Bazı ilim görmüş kişiler bu konuda yaptığı açıklamalarda şunu söylemektedirler.

Hadis-i şerifte ifade edilen sevgi, Allah için sevmek anlamındadır. Peygamberlerle, velilerle cennette beraber olabilmek için insanları teşvik amaçlıdır. Bir kimse cehenneme gitse de mümin ise tekrar çıkacak ve cennette sevdikleri ile birlikte olacaktır. İmansız kimseye beslenen sevgi ise, batıl bir sevgi olduğundan hadisin kapsamına girmez.

Hadis, müminleri hem Allah rızası doğrultusunda yaşamaya hem de Allah rızası dairesinde yaşayanları sevmeye davet etmektedir.

Kişi, burada da orada da hep sevdikleriyle beraberdir. Öyle ise, nebilerle, sıddîklerle, şehidlerle beraber olmak isteyen, evvela onları sevmelidir ki, orada onlarla beraber olabilsin. Veya başka bir ifadeyle, ahirette nebilerle, sıddîklerle, şehidlerle beraber olacak olanlar, burada iken onları sevip maiyetlerinde bulunanlardır. Kötülükleri temsil edenler için de yine aynı hadîsin hükmü ve mânâsı geçerlidir.

İlim sahibi kişiler bu açıklamalara dayanarak hareket ettiğinde etrafını sevmek zorundalar.

Erdemimiz için,dinimiz için, hukukumuz için, Hak için yaşamak olmazsa olmazımızdır;

Allah Resûlü, kınacıyı söz sarf edene,

“Kardeşinize karşı şeytana yardımcı olmayın. Allah’a yemin ederim o, Allah ve Resûlü’nü sever.” (Buhârî, Hudûd, 4, 5) buyurdu.

İlim aydınlatıcıdır ama İlim sahibi Zalimlerin diz çöktüğü mazlumların ayağa kalktığı, dönemde bedevi değil medeni bir milletin inşasının yaşandığı, asil necip soylu milletimin gurur ve şuurlaşmasını İslam ahlak ve faziletiyle donattığı ve yaşadığı,güzel ahlakın eşsiz timsali ve emsali Yüce Peygamberimizin yolunda her daim Hakkın bizden razı olacağı bir şekilde davranmalıdır.

Bildiğiniz gibi, fertlerin ve toplumların maddî ve manevî her alanda yükselip ilerlemelerini temin eden unsurların başında ilim gelmektedir.

Herşey ilme bağlıdır.

İslam, en keskin silah ilimdir demiş ve dinimiz ilme, okumaya ve öğrenmeye büyük değer vermiş; ilim tahsilini yaşadığımız her anın bizlere farz kılınmıştır.

Kur’ân-ı Kerîm’in ilk emri “İkra’!” (Oku!) olmuştur.

Allah içinizden îman edenlerle ilme nail olanların derecelerini yükseltir.

“Velâ tekün minelcâhilîn!” (Sakın câhillerden olma!), “Ve a’rid anilcâhilîn!” (Câhillerden yüz çevir!) mânâsındaki pekçok âyet-i celîleyle de cehaleti ve bilgisizliği kötülemiştir.

Etiketler :
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA
Web Tasarım Webzagor