SON DAKİKA

Medya Yenigün
Halil Pekdemir

İSLAMİYET OLGUSU. VARLIĞINI HEP KORUYACAK

İSLAMİYET OLGUSU. VARLIĞINI HEP KORUYACAK
Bu haber 29 Eylül 2017 - 19:24 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

 

Din, insanlık tarihi boyunca var olan ve insanı olumsuzluklara rağmen ayakta tutan, umut ile yaşatan bir olgudur diyebiliriz. İnsanlığı yaşattı ama ne kadar veya nasıl anlaşıldı? Bu soruya cevap verebilmek zor!….

Çünkü tarih boyunca insanlar Allah ın gönderdiği her dini kendilerince tasvir ettiler.

Arayışımız Hakikatlere götüren, insanı umuda ve dolayısıyla hayata bağlayan, ölümü değil, Allah’ı sevdiren, cenneti Allah rızası için arayan gönüllerde yeşeren “gerçek” İslam dininden söz ediyorum. İslam coğrafyasındaki karışıklıkların bir sebebi de budur. Ya İslam ‘ı hayatımızın küçücük bir parçasında yaşatmaya çalışıyoruz ya da bütün bir hayatımıza “İslam” derken dünya ve ahiret dengesini bozuyoruz. Yani barışın, kardeşliğin, dostluğun ve sevginin diğer adı olması gereken İslam; korkunun, ölümün ve dehşetin yaşandığı gönüllerde yeşeren kırgın ve kızgın umutsuzluklara dönüşüyor.

Başkalarının acı çekmesi sizi de üzüyorsa, ahlaki ve vicdanı değerleri milli ve manevi hassasiyetleriyle buluşmuş insanlığın bir bireyisiniz ve duygusal – manevi anlamda bir sosyalistsiniz. Gerçek manada sosyalizmi böyle tanımlayabiliriz ve İslam dini Sosyal dayanışmayı bünyesinde taşıyan ve tüm kuralları ve işlevleri ile insanlığa yön veren ahlaki ve düşünsel inanç tarzını teşkil eden ve barışa davet eden dindir..

Çağımızın hızlı iletişim ortamında hemen herkes, bütün dünyadaki hatta evrendeki olayları anında öğrenmektedir. Yetersizlik, bireylerin yaşadıkları çağa ve topluma karşı olan sorumluluklarını algılama düzeyindedir. Yanlış eğitim ve bilinçsiz yönlendirme insanlığı bencil bireyler topluluğuna dönüştürmekte, mutluluklarının sadece ve sadece başkalarının mutluluğu ile birlikte olabileceği gerçeğinden saptırmaktadır.

İslam tarihi, doğanın olumsuz koşullarını ve doğa güçlerini denetim altına alma uğraşı ile bağnazlığa karşı verilen savaşların tarihinden oluşur. Bağnazlık tümüyle dışlandıktan sonra, bilim ve onun yaşantıya uygulanması olan teknoloji, insanlığı yerküre boyutunda mutlu kılma amacına yönlendirecek ve gerçek sosyalizme o zaman erişilecektir.

Tüm insanlık için yararlı olmayan, belli bir kesimin yararına olan gelişmeler uygarlığın ölçüsü olamaz. Bu nedenle gerçek Müslümanlar, geçmişin her döneminde tüm insanlığı gözeterek bağnazlığa karşı savaşmışlar ve kendilerinden sonraki kuşaklar için gerçekleri yansıtan ışık kaynağı olmuşlar ve hatta bu yüzden şehitlik mertebesine ulaşmışlardır.

Benzer olarak, bu günde yapılması gereken, her ülke de var olan Müslümanların, ırk, din ve milliyet ayrılığı gözetmeden tüm insanlığı yönlendirmeleridir. İslamiyet’in Evrenselliği, pozitif fiziki bilimler, doğa bilimleri öğretilmeli, şovenist tarih yerine, savaşların uygarlıkları nasıl olumsuz etkiledikleri çekilen acıların ne kadar bencil ve sömürücü sistemin çıkarları nedeniyle insanlığın geçmişinde ve bu gününde kara bir leke olarak kaldığı belirtilmelidir.

Kanımca sosyalizmi (Marksizm- kominizim) siyalaştıranlar ve yandaşlarının bir kesimi, sosyalizmi sadece bir toplumsal sınıfın gücüyle gerçekleştirmek amacı güderek yanılmaktadırlar. Toplumsal sınıflar, sosyo- ekonomik koşulların oluşturduğu halk kesimidir. Tarihsel süreç içinde var olurlar, ancak sonsuza kadar varlıklarını ayni nitelik ve güce sahip olarak sürdüremezler. ( Örnek, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği gibi) Kendilerini oluşturan sosyal- ekonomik koşullar değişince etkilerini ve giderek varlıklarını yitirirler.

Varlığını hep koruyacak ve gücünü hiç yitirmeyecek olan ‘’ tüm insanların mutluluğunun

gerçekleştirmesi ülküsü’’ özetle İslamiyet olgusudur..

Özel amaçla koşullandırılmayan beyinler, tüm dünyada gerçek mutluluğun, tüm değerlerin İslam dini inanışında olduğunu ve insanların insanca yaşamalarının hakça paylaşılmasıyla gerçekleştirebileceğini bir gün mutlaka algılayacaklardır.

1439 Hicri Yeni Yılınız Mübarek Olsun.Saygılarımla

Halil PEKDEMİR Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA
Web Tasarım Webzagor