SON DAKİKA

Medya Yenigün
Mehmet Yaman

Mehmet Yaman, Musul Ve Kerkük’e Askeri Müdahale Seçeneğinin Hukuki Dayanakları

Mehmet Yaman, Musul Ve Kerkük’e Askeri Müdahale Seçeneğinin Hukuki Dayanakları
Bu haber 05 Ekim 2017 - 10:37 'de eklendi ve 291 kez görüntülendi.

Araştırmacı-Hukukçu Yazar Mehmet Yaman’dan Musul ve Kerkük’e Askeri Müdahale Seçenekleri

 

MUSUL VE KERKÜK’E ASKERİ MÜDAHALE SEÇENEĞİNİN

HUKUKİ DAYANAKLARI

(SASAM’DA VERDİĞİMİZ KONFERANS)

SAYGIDEĞER ARKADAŞLAR, GÜNCEL BAZI KONULARI HUZURLARINIZDA BİRLİKTE DEĞERLENDİRME FIRSATI SUNDUKLARI İÇİN, PEK DEĞERLİ SASAM YÖNETİCİLERİNİMİZE VE SAYGIDEĞER BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDEREK KONUŞMAMA BAŞLAMAK İSTİYORUM.

BİLDİĞİNİZ GİBİ KONUMUZ, ÜLKEMİZİN ÖZELLİKLE GÜNEY DOĞU BÖLÜMÜNÜ İLGİLENDİREN VE SINIRLARIMIZ DIŞINDA KALIP TA GÖNÜL DÜNYAMIZIN HİNTERLANDINDA BULUNAN KARDEŞLERİMİZİN BİREBİR HERCÜMERCİNE SEBEP OLAN ÇOK ÖNEMLİ ULUSLAR ARASI GELİŞMELERLE İLGİLİ OLARAK, ZAMAN İÇİNDE BİZİM DE ALTINA İMZA KOYARAK YÜRÜRLÜĞE SOKTUĞUMUZ BAZI SÖZLEŞMELERİ, SÜR’ATLİ BİR UFUK TURU İÇİNDE DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA, ANA KONUMUZ OLAN IRAK İLE İLGİLİ 1926 VE 1946 YILINDA YAPTIĞIMIZ SÖZLEŞMELERİ İNCELEMEKTİR.

HEMEN HEPİMİZ, HER GÜN TELEVİZYONLARDA VE YAZILI BASINDA, BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK, HARMONİK BİR ŞEKİLDE YAPILAN DEĞERLENDİRMELERİ GÖRÜP OKUYORUZ.

BİZ BURADA, BU TARZ BİR DEĞERLENDİRME YAPMA YERİNE, SİYASAL HENHANGİ BİR YORUMDA BULUNMAKSIZIN, SADECE TEKNİK OLARAK VE HUKUKSAL BAZDA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ.

OSMANLI DEVLETİMİZİN SON ZAMANLARINDA, MECLİS-İ MEB’USAN TARAFINDAN KABUL EDİLEN VE T.B.M.M.’ MİZCE DE ONAYLANAN, MİSAK-I MİLLİ SINIRLARIMIZ İLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN SÖZLEŞMELERİ, KISACA GÖZDEN GEÇİRELİM:

1 – MONDROS MÜTAREKESİ :

BU MÜTAREKE, 30 EKİM 1918 YILINDA YAPILMIŞ OLUP, BİRİNCİ CİHAN SAVAŞININ SONA ERMESİYLE İLGİLİ BİR MÜTAREKEDİR VE 24 MADDEDEN OLUŞMAKTADIR. ÖNEMLİ BİR KAÇ MADDESİ ŞÖYLEDİR:

MADDE  7 : İTİLAF DEVLETLERİ, GÜVENLİKLERİNİ TEHDİT EDECEK BİR DURUMUN ORTAYA ÇIKMASI HALİNDE, HERHANGİ BİR STRATEJİK YERİ İŞGAL ETME HAKKINA SAHİP OLACAKTIR.

MUSUL ŞEHRİMİZ VE HİNTERLANDI, BU MADDEYE GÖRE, İNGİLİZLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLMİŞLERDİR.

MADDE 11 : İRAN İÇLERİNDE VE KAFKASYA’DA BULUNAN OSMANLI KUVVETLERİ, İŞGAL ETTİKLERİ YERLERDEN GERİ ÇEKİLECEKLERDİR.

BU MADDE DE GÖSTERİYOR Kİ, OSMANLI DEVLETİ ESASINDA ASKERİ GÜÇ OLARAK CEPHELERDE YENİLMEDİ VE HATTA MERHUM BABAMIN TABİRİYLE, CİHANGİRANE KAHRAMANLIKLAR GÖSTERDİ. İÇİMİZDEN BİRİLERİNCE BİR TAKIM AYAK OYUNLARININ OYNANDIĞI FİLİSTİN CEPHESİNİ BİR TARAFA BIRAKIRSAK, MEDİNE MÜDAFAASI, KUT’ÜL AMMARE KAHRAMANLIĞI (Kİ, BU SAVAŞTA 15.000 İNGİLİZ ASKERİ ESİR ALINMIŞTIR), GALİÇYA VE AZERBAYCAN KAHRAMANLIKLARININ HER BİRİ,  AYRI AYRI TARİHİ SAHNELERDİR.

BABAMIN DA İÇİNDE SAVAŞTIĞI GALİÇYA CEPHESİNDE OSMANLI ORDUSU, BUGÜN BİZE DÜŞMANLIK GÖSTEREN AVUSTURYA VE ALMAN KUVVETLERİNİ RUS ORDUSUNDAN KORUMAK İÇİN GELDİKLERİ GALİÇYA’DA UZUN BİR SÜRE SAVAŞ VEREREK, RUSLARI YENMİŞLER VE GERİ ÇEKİLMEYE MECBUR BIRAKMIŞLARDIR. MERHUM BABAMIN DA İHTİYAT ZABİTİ OLARAK ARALARINDA BULUNDUĞU ORDUMUZ, BU GALİBİYETTEN SONRA, TUNA NEHRİ KANALIYLA KÖSTENCE’YE GELİP, ORADAN YANDAN ÇARKLI KÖMÜRLÜ BİR GEMİYLE, BATUM’A ÇIKMIŞLAR VE ORADA, RUS VE ERMENİ BİRLİKLERİNDEN OLUŞAN DÜŞMAN KUVVETLERİYLE SAVAŞA SAVAŞA, DERBENT, NUHA, GENCE DERKEN, BAKU’YU KURTARIP BAYRAĞIMIZI ORAYA DİKTİKLERİ BİR ANDA, KENDİ DEYİMİYLE, “CİHANGİR OLDUK” DİYE SEVİNİRLERKEN, MÜTAREKENİN BU MADDESİNE DAYALI OLARAK, TERK-İ SİLAH ETMİŞLER VE HER BİRERİ, ÜZÜNTÜ İÇİNDE GERİ DÖNÜP UTANÇLARINDAN KENDİ MEMLEKETLERİNE GELEMEYEREK, HER BİRİ AYRI YERLERE GİTMİŞLERDİR. BABAM RAHMETLİ DE, YAYA OLARAK KARADENİZ BOYUNCA İLERLEMİŞ, SAMSUNUN ALAÇAM İLÇESİNİN ZEYTİN KÖYÜNDE 10 YIL KALDIKTAN SONRA, MEMLEKETİMİZ BULUNAN, KONYA’NIN BOZKIR İLÇESİNE GELEBİLMİŞTİR.

MADDE 24 : ALTI VİLAYET (VİLAYAT-I SİTTE) ADI VERİLEN YERLERDE (Kİ, BU VİLAYETLER SİVAS, ERZURUM, VAN, DİYARBAKIR, ELAZIĞ VE BİTLİS’TİR) BİR KARGAŞALIK OLURSA, VİLAYETLERİN HERHANGİ BİR KISMININ İŞGALİ HAKKINI, İHTİLAF DEVLETLERİ HAİZ BULUNACAKTIR.

 

DEMEK Kİ BU VİLAYETLERİMİZ, HER VESİLEYLE VE HER AN İŞGALE HAZIR BİR POLİTİKANIN ARACI OLARAK, KULLANILMAYA HAZIRLANMIŞTIR, BU MADDEYLE.

2 – SEVR ANLAŞMASI :

BU ANLAŞMA, 10 AĞUSTOS 1920 YILINDA YAPILMIŞ OLUP, 14 MADDEYİ KAPSAMAKTADIR.

MADDE  1 : … URFA VE ÇEVRESİNDEKİ BÖLGELER (BU ARADA MARAŞ VE AYINTAP DAHİL) FRANSIZ MANDASI OLAN SURİYE’YE; MEZOPOTAMYA BÖLGESİ, İNGİLİZ MANDASI OLAN IRAK’A  BIRAKILMIŞTIR.

MADDE  6 : FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ KÜRT VİLAYETLERİNDE, YEREL YÖNETİMLER KURULUCAK, BİR YILIN ARDINDAN, DİLERLERSE, YENİ KURULAN MİLLETLER CEMİYETİ’NE, BAĞIMSIZLIK İÇİN BAŞ VURABİLECEKLERDİR.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN DEVLETİ KURMA FİKRİNİ, HAİN VE DÜŞMAN DEVLETLER, TA SEVR ANLAŞMASININ 6. MADDESİNE KADAR GÖTÜRÜYORLAR.

3 – ANKARA ANLAŞMASI :

20 EKİM 1921’DE YAPILAN BU ANLAŞMA 13 MADDE OLUP, FIRANSA İLE ARAMIZDA YAPILMIŞTIR VE DAHA SONRA SURİYE DEVLETİ MÜSTAKİL OLUNCA, OLDUĞU GİBİ SURİYE TARAFINDAN DA TASDİK EDİLMİŞTİR.

BU ANLAŞMANIN 8. MADDESİNDE, BUGÜNKÜ ŞEKLİYLE SINIRLAR BELİRLENMİŞTİR.

MADDE  9 : OSMANLI HANEDANI KURUCUSU, OSMAN GAZİ’NİN DEDESİ SÜLEYMAN ŞAH’IN, TÜRK MEZARI ADI İLE ANILAN MEZARIN BULUNDUĞU CABER KALESİ, TÜRK BAYRAĞI ALTINDA, TÜRK KORUYUCULARI GÖZETİMİNDE, TÜRK MÜLKÜ OLARAK KALACAKTIR.

BU MADDENİN DE AÇIKÇA İŞARET ETTİĞİ GİBİ, CABER KALESİ BİZİM MÜLKÜMÜZ OLUP, DERHAL BURAYA YERLEŞEN ABD ASKERLERİ ÇIKARILARAK, YERİMİZE SAHİPLENMELİYİZ. BU, BİZİM İÇİN BİR ONUR VE DEVLETİMİZİN HAYSİYETİNİ KORUMA SAVAŞIDIR. AKSİ DAVRANIŞ, YA İHANETTİR, YA DA ÖDLEKLİKTİR.

MADDE 13 : 8. MADDEDE SAPTANAN HATTIN, BU VEYA ÖTEKİ TARAFINDAKİ OTLAKLARDAN YARARLANMA HAKKI VEYA EMLAKI VEYA ARAZİSİ OLANLAR, ESKİ HAKLARINDAN YARARLANABİLECEKLERDİR. HAYVANLARINI VEYA YAVRULARINI, ARAÇ VE GEREÇLERİNİ GÜMRÜK VEYA VERGİ VERMEKSİZİN HATTIN ÖTE TARAFINA NAKLEDEBİLECEKLERDİR.

BU MADDE ÇOK ÖNEMLİ BİR MADDE OLUP, BUNA GÖRE, SINIRIN ÖTESİNDE EMLAKİ BULUNANLAR, ESKİSİ GİBİ BU MALLARININ MALİKLERİDİRLER VE İSTEDİKLERİ GİBİ TASARRUF EDEBİLİRLER. ÖLENLERİN MİRASÇILARI, BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKABİLİRLER. ÖLENLERDEN, GERİDE YASAL MİRASÇI BIRAKMAYANLARIN, YASAL VARİSİ DEVLET OLUP, DEVLETİMİZ VERASETLERİ DE GÖZDEN GEÇİREREK, DEVLET MÜLKİYETİNE VERASETEN GEÇEN BU GAYRİMENKULLERİMİZE, SAHİP ÇIKMALIDIR.

BU KONUYLA İLGİLİ 28.7.2015 TARİHİNDE, GEREK İNTERNET GAZETELERİNDE VE GEREKSE, VEKİLLERİMİZ DAHİL, BÜROKRATİK YETKİLİLERİN İMEİL ADRESLERİNDE AÇIK GÖREVE DAVET YAZILARIMIZ MEVCUT OLUP, İSTEYENLER ARŞİVDEN ÇIKARABİLİRLER.

4 – LOZAN ANTLAŞMASI :

BU ANLAŞMA, 24 TEMMUZ 1923 YILINDA İMZALANDI. 143 MADDE OLUP, KONUMUZLA İLGİLİ MADDELERİ ŞÖYLEDİR:

  1. MADDEDE, IRAK VE SURİYE SINIRI DEĞERLENDİRİLMİŞ;

SURİYE SINIRININ BELİRLENMESİNDE, YUKARDA GÖRDÜĞÜMÜZ, 1921 TARİHLİ ANKARA ANLAŞMASINDAKİ SINIRLAR, ESAS ALINMIŞTIR.

IRAK SINIRI KONUSUNDA İSE ANLAŞILAMAMIŞ, BİZİM MUSUL ISRARIMIZA, HAKKARİ’Yİ DE İSTEYEREK KARŞILIK VERMİŞLER VE BİZİ GÜYA ZORA SOKARAK RAZI ETME POLİTİKASI GÜTMÜŞLERDİR. UZUNCA YAPILAN TARTIŞMALARDAN SONRA, BU SINIRIN İNGİLTERE VE TÜRKİYE ARASINDA, EN GEÇ DOKUZ AY İÇERİSİNDE YAPILACAK İKİLİ GÖRÜŞMELERLE ÇÖZÜLMESİNE KARAR VERİLMİŞ VE BÖYLECE LOZAN ANLAŞMASINDA IRAK SINIRI AÇIK SIRAKILMIŞTIR. HARİTADA GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ, LOZANDA ÇİZİLEN SINIRLARI GÖSTEREN HARİTALARDA DA, BURASI AÇIK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR.

5 – ANKARA ANLAŞMASI :

BU ANLAŞMA 5 HAZİRAN 1926 TARİHİNDE, İNGİLTERE (BİRLEŞİK KRALLIK), IRAK KRALLIĞI VE TÜRKİYE ARASINDA YAPILMIŞ OLUP, 18 MADDEDEN İBARETTİR.

 

ŞUNU GENEL BİR KAİDE OLARAK İFADE EDELİM Kİ, HERHANGİ BİR SÖZLEŞMENİN MADDELERİNDEN BİR VEYA BİR KAÇININ YERİNE GETİRİLMEMESİ HALİNDE, BU SÖZLEŞMENİN GEÇERLİLİĞİNİN DEVAM EDECEĞİNE İLİŞKİN BİR HÜKÜM YOKSA, BU SÖZLEŞME GEÇERSİZ OLUP, SÖZLEŞMEDEN ÖNCEKİ HALE DÖNÜLÜR. BU PRENSİP, KİŞİLER ARASINDA DA BÖYLEDİR, DEVLETLERARASINDA DA BÖYLEDİR. BİNAENALEYH, ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELERDE, SÖZLEŞMENİN HER HANGİ BİR MADDESİ İHLAL EDİLİRSE, BU SÖZLEŞME GEÇERSİZDİR.

BU GENEL KURALA GÖRE, BU SÖZLEŞMENİN BAZI MADDELERİNİ İNCELEYELİM:

MADDE 1 : TÜRKİYE İLE IRAK ARASINDAKİ HUDUT, CEMİYET-İ AKVAM’IN 29 EKİM 1924 TARİHLİ TOPLANTISINDA KARARLAŞTIRILDIĞI ŞEKİLDE ( Kİ, BUNA BRÜKSEL SINIR ÇİZGİSİ DİYORUZ) KESİNLEŞMİŞTİR.

MADDE   5 : TARAFLARDAN HER BİRİ, 1. MADDEDE BELİRLENEN SINIR HATTININ KESİN VE BOZULMAZ OLDUĞUNU KABUL EDEREK, BUNU DEĞİŞTİMEYE MATUF HER TÜRLÜ TEŞEBBÜSTEN SAKINMAYI TAAHHÜT EDER.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, BU SÖZLEŞMEDE İNGİLTERE DE TARAF OLDUĞU İÇİ, SINIRIMIZIN KORUNMASI TAAHHÜDÜ, İNGİLTEREYİ DE KAPSAMAKTA OLUP, ONLAR DA, SINIRIN KORUNMASINDA GÖREVLERİNİ YAPMALIDIRLAR.

MADDE 6 : TARAFLAR, SINIR MINTAKASINDA (75 KM. DERİNLİĞİNDE) YAĞMACILIK VEYA EŞKIYALIK YAPMAK MAKSADIYLA GİRİŞİLECEK HAZIRLIKLARA, SAHİP OLDUKLARI BÜTÜN VASITALARLA KARŞI KOYMAYI VE BUNLARIN SINIRDAN GEÇMELERİNE MANİ OLMAYI, KARŞILIKLI OLARAK TAAHHÜT EDERLER.

MADDE 7 : YETKİLİ MEMURLAR, SINIR MINTAKASINDA YAĞMACILIK VEYA EŞKIYALIK YAPMAK İÇİN HAZIRLIKLARDA BULUNULDUĞUNU HABER ALDIKLARINDA, İHMAL ETMEDEN, BİRBİRLERİNİ HABERDAR EDECEKLERDİR.

MADDE  8 : YETKİLİ MEMURLAR, BULUNDUKLARI YERLERDE, YAPILMIŞ OLABİLECEK BÜTÜN YAĞMACILIK VE HAYDUTLUK FİİLLERİNDEN, KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNE HABER VERECEKLERDİR.

HABERDAR EDİLECEK MEMURLAR, ELLERİNDEKİ BÜTÜN VASITALARLA, SÖZ KONUSU FİİLLERİN FAİLLERİNİN, SINIRDAN GEÇMELERİNE MANİ OLMAYA GAYRET EDECEKLERDİR.

MADDE  9 : SINIR MINTAKASINDA BİR CİNAYET VEYA CÜRÜM İŞLENDİKTEN SONRA, FAİL DİĞER SINIR MINTAKASINA İLTİCA EDERSE, ORANIN, BU KİŞİLERİ SİLAHLARI VE YAĞMA ETTİKLERİ İŞYA İLE BİRLİKTE, TABİATINDA BULUNDUĞU TARAFA TESLİM ETMESİ MECBURİDİR.

MADDE 10 : ANTLAŞMANIN İŞBU FASLININ TATBİK MINTAKASI, TÜRKİYE’Yİ IRAK’TAN AYIRAN BÜTÜN SINIR İLE, BU SINIRIN İKİ YANINDA 75 KM. DERİNLİĞİNDE BULUNAN MINTAKADIR.

MADDE 12 : TARAFLAR, SINIR MINTAKASINDA, DİĞER DEVLET ALEYHİNE YÖNELMİŞ HİÇ BİR PROPAGANDA TEŞKİLATINA VE TOPLULUĞUNA İZİN VERMEYECEKLERDİR.

MADDE 17 : ANLAŞMANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN İKİ SENE SONUNDA, TARAFLARDAN HER BİRİ, SÖZ KONUSU FASLI KENDİ AÇISINDAN FESHETME HAKKINA SAHİP OLACAKTIR. KEYFİYYET, FESHİN BİLDİRİLDİĞİ TARİHTEN 1 SENE SONRA GEÇERLİ OLACAKTIR.

SAYGIDEĞER DOSTLAR, YUKARDAKİ MADDELERİ BİLGİLERİNİZE ARZ ETTİK. AYRI AYRI BU MADDELERİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRDİĞİMİZDE, DİKKAT EDERSEK, ŞİMDİYE KADARKİ UYGULAMALARDA, 1. MADDE HARİÇ, 6-7-8-9 VE 12. MADDELERİNİN SÜREKLİ İHLAL EDİLDİĞİ ORTADA OLUP, SON YAPILAN REFERANDUMUN UYGULANMAYA KONMASIYLA DA, 1. MADDE TAMAMEN İHLAL EDİLMİŞ OLACAKTIR.

BU SÖZLEŞMENİN YUKARDAKİ MADDELERİNİN İHLALİ HALİNDE, BU SÖZLEŞME KESİNLİKLE GEÇERSİZ OLACAKTIR. ÖZELLİKLE 5. MADDESİNDEKİ SINIR DEĞİŞİKLİKLERİ, BU MADDENİN GEÇERSİZ OLMASI İÇİN KENDİ BAŞINA YETERLİ BİR GEREKÇEDİR.

BU SÖZLEŞMENİN ALTINA İMZA ATARAK TARAF OLDUĞUNU BİLDİREN TÜM DEVLETLER, BU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNİN GEREĞİNİ İFAYA YÜKÜMLÜDÜRLER. YANİ BU SINIRLARIMIZIN BOZULMAMASINI, SINIRLARIMIZDAKİ İHLALLERİ ORTADAN KALDIRMAK SADECE IRAK DEVLETİNİN DEĞİL, ALTINDA İMZASI BULUNAN İNGİLTERENİN DE, YASAL GÖREVİDİR. DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ?.. İNGİLTERE’DEN HİÇ BAHSEDİLDİĞİNİ DUYDUNUZ MU?.. OYSA “BU SÖZLEMEYE İMZA KOYAN TARAFLAR” DENİYOR VE İNGİLTERE’NİN DE TARAF OLARAK İMZASI BULUNMAKTADIR.

BURADAN MEVCUT İKTİDARA, BU SÖZLEŞMENİN DELİK DEŞİK EDİLDİĞİNİ BİR KERE DAHA İKAZLA, DELİK DEŞİK EDEN TARAFLARA KARŞI, BU SÜREKLİ İHLALLERLE, BU SÖZLEŞMENİN GEÇERSİZ KILINMIŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, BU SÖZLEŞMEYİ TANIMAYIP, SÖZLEŞME ÖNCESİ HAKLARIMIZA DÖNÜLMESİNDE ISRARLI ÇALIŞMALARINI, BUNUN HEM ULUSLAR ARASI BİR YASAL HAKKIMIZ VE HEM DE, HALKIMIZA KARŞI TARİHİ BİR SORUMLULUĞUMUZ OLDUĞUNU HATIRLATIYORUZ.

ANCAK NE YAZIK Kİ, BUGÜNLERDE, ÇEŞİTLİ LOBİLERİN TEMSİLCİLERİ İLE, KORKAK VE FİKRİ HAYSİYET ZAAFİYETİ TAŞIYAN BAZI AYDINLARIMIZ, OLAYIN BU TARAFINI ES GEÇİRMEYE VE HAKKIMIZI SAVUNMAMIZA, BİR TAKIM YORUMLARLA ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORLAR.

BİZ BUNU DEĞİŞİK ZAMANLARDA, HEP YAZA GELDİK. YAZILI VE SÖZLÜ İKAZLARIMIZI İLGİLİLERE YAPA GELDİK. 14.3.2016 TARİHLİ İNTERNET GAZETELERİNDE BUNLAR HEP ÇIKTI.

BAKINIZ, BU SÖZLEŞMENİN 10. MADDESİ BİZE, 75 KM. DERİNLİĞE KADAR GİRMEYİ VE YERİNDE HER TÜRLÜ İHANET ODAKLARINI KURUTMAYI BİR HAK OLARAK VERMİŞTİR. BU HAK SADECE, YUKARDAN BOMBALAMA DEĞİL, BİZZAT FİİLEN İŞGAL EDEREK, ORAYI BU PİSLİKLERDEN TEMİZLEME HAKKINI DA VERİYOR. BU MADDEYE GÖRE, KANDİLİ HEMEN İŞGAL EDİP, ORAYI FİİLİ OLARAK TEMİZLEMEMİZ GEREKİYOR. NEDEN ELLERİ GÜÇLÜ OLDUĞU HALDE, İKTİDARLARIMIZ BUNU YAPMIYORLAR. HELE HELE SON İKTİDARIMIZ, ELLERİ ÇOK KUVVETLİ, YASAL TÜM DESTEKLER ARKASINDA, ÜSTELİK İKTİDARIYLA MUHALEFETİYLE TÜM HALKIMIZIN TEMSİLCİLERİNİN DE OYU İLE, YURT DIŞI OPERASYON İZNİ MECLİSTEN GEÇMİŞKEN…

DERHAL, DEFAKTO HAKKIMIZI VAKİT KAYBETMEDEN KULLANMALIYIZ. DİĞER ULUSLARA, BU YASAL HAKKIMIZI, BU DEFAKTODAN SONRA AÇIKLARIZ. AMA ÖNCE DERHAL EL KOYALIM VE EMRİVAKİ İLE HAKKIMIZI ALALIM.

HAK, ZAMANINDA VE YERİNDE, BİLİNÇLE KULLANILAN BİR KUVVET VE GÜÇLE KAİM OLUR. BU ASLA UNUTULMAMALIDIR. ÖNÜMÜZ AÇIKTIR. ENGEL OLACAK ULUSLARARASI HİÇ BİR GÜÇ VE YASA MEVCUT DEĞİLDİR.

6 – MONTRÖ ANLAŞMASI :

BU ANLAŞMA, 20 TEMMUZ 1936 TARİHİNDE YAPILMIŞTIR. BOĞAZLARLA İLGİLİ BİR SÖZLEŞMEDİR VE 29 MADDEDEN İBARETTİR. BU SÖZLEŞMENİN BAZI MADDELERİ ŞUNLARDIR:

MADDE 19: SAVAŞ ZAMANINDA TÜRKİYE SAVAŞAN DEĞİLSE,…SAVAŞAN HERHANGİ BİR DEVLETİN SAVAŞ GEMİLERİNİN BOĞAZLARDAN GEÇMESİ, YASAK OLACAKTIR.

MADDE 20 : SAVAŞ ZAMANINDA TÜRKİYE SAVAŞAN İSE, SAVAŞ GEMİLERİNİN GEÇİŞİ KONUSUNDA, TÜRK HÜKÜMETİ TÜMÜYLE DİLEDİĞİ GİBİ DAVRANABİLECEKTİR.

MADDE 21 : TÜRKİYE, KENDİSİNİ PEK YAKIN BİR SAVAŞ TEHDİDİ KARŞISINDA SAYARSA, TÜRKİYE’NİN, İŞBU SÖZLEŞMENİN 20. MADDESİ HÜKÜMLERİNİ UYGULAMAYA HAKKI OLACAKTIR.

MADDE 28 : İŞBU SÖZLEŞMENİN SÜRESİ, YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİNDEN BAŞLAYARAK, 20 YIL OLACAKTIR.

SÖZÜ EDİLEN 20 YILLIK SÜRENİN BİTİMİNDEN İKİ YIL ÖNCE,…SÖZLEŞMEYİ SONA ERDİRME ÖN BİLDİRİMİ VERİLMEMİŞSE, İŞBU SÖZLEŞME, BİR SONA ERME ÖN BİLDİRİMİNİN GÖNDERİLMESİNDEN BAŞLAYARAK, İKİ YIL GEÇİNCEYE KADAR YÜRÜRLÜKTE KALACAKTIR.

MADDE 29 : İŞBU SÖZLEŞMENİN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNDEN BAŞLAYARAK, HER BEŞ YILLIK DÖNEMİN SONA ERMESİNDE, BAĞITLI YÜKSEK TARAFLARDAN HER BİRİ, SÖZLEŞMENİN BİR YA DA BİR KAÇ HÜKMÜNÜN  DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNERME GİRİŞİMİNDE BULUNABİLECEKTİR.

BU SÖZLEŞMENİN KONUMUZLA NE İLGİSİ OLABİLİR DÜŞÜNCESİNE KARŞI, ESASEN 20 YILLIK SÜRE İÇİN YAPILAN VE 1956 YILINDA SÜRESİ DOLAN VE FAKAT BU SÖZLEŞMENİN FESHİ YA DA TADİLİ YOLUNDA CİDDİ ATILIMLAR YAPMADIĞIMIZ BU SÖZLEŞMEYE GÖRE, SAVAŞMA, YA DA ÜLKEMİZİN PEK YAKIN BİR SAVAŞ TEHDİDİ ALTINDA KALMA TEHLİKESİ KARŞISINDA, BOĞAZLARI SAVAŞ GEMİLERİNE KAPATABİLECEĞİMİZ VE MESELA RUSYANIN, BİZİM 21. MADDEDE ÖNGÖRÜLEN, PEK YAKIN BİR SAVAŞ TEHDİTİ ALTINDA KALMAMIZ DURUMUNDA, KARŞIMIZDA BULUNAN DEVLETLERE YARDIM İÇİN, SAVAŞ GEMİLERİNİ GEÇİREMEYECEĞİ VE BU GEMİLERİN GEÇMESİNE YUKARDAKİ SÖZLEŞME MADDESİNE GÖRE, İZİN VERMEME HAKKIMIZIN BULUNDUĞUNU İFADE EDELİM.

 

ASLINDA YUKARDA YAZDIĞIMIZ 28. MADDEYE GÖRE, 1956 YILINDAN İTİBAREN FESİH HAKKI DOĞMUŞ BULUNAN BU SÖZLEŞMENİN, HİÇ OLMAZSA YUKARDAKİ 29. MADDEYE GÖRE, BEŞ YILDA BİR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKEBİLECEK OLUP, ALEYHİMİZE OLAN SAİR MADDELERİN, BU PERYOTLAR İÇİNDE LEHİMİZE ÇEVİRİLMESİ İÇİN, CİDDİ ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ BULUNMAKTADIR. BU DA ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE ÇIKARLARIMIZIN TAKİBİNİ YAPABİLECEK GÜÇLÜ BİR DEVLET OLUP OLMAMAMIZIN, CİDDİ BİR GÖSTERGESİ OLACAKTIR.

BU KONUYU, ZAMAN İÇİNDE BİR TAKIM YAZILARLA DİLE GETİRMEMİZE RAĞMEN, GÖZLE GÖRÜLÜR İYİLEŞTİRMELERİN YAPILMASI ÇABALARINA TANIK OLAMADIĞIMIZI DA BURADA BELİRTMEK İSTERİZ.

7 – TÜRKİYE – IRAK SINIR ANLAŞMASI :

BU ANLAŞMA, 29 MART 1946 YILINDA YAPILMIŞ VE T.B.M.M. 1947 YILINDA TASDİK ETMİŞTİR. 19 MADDEDİR. BU ANLAŞMA 1926 YILINDA YAPILAN ANLAŞMA ESAS ALINARAK YAPILMIŞ OLUP, ÖNEMLİ MADDELERİ ŞUNLARDIR:

MADDE  1 : ANLAŞMA TARAFLARI, MEZKUR PROTOKAL KURALLARI DAHİLİNDE, SINIR İLİŞKİLERİNİN ARMONİSİNİ BOZMA DOĞASINA SAHİP, HER İKİ ÜLKE SINIRLARININ 75 KM. DERİNLİĞİNDEKİ BİR BÖLGEDE OLUŞACAK HER HANGİ BİR TARTIŞMA VEYA OLAYI ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN, DÜZENLEMELERE GİTME KONUSUNDA, ANLAŞTILAR.

MADDE 11 : ANLAŞMA TARAFLARINA, KARŞILIKLI OLARAK, SINIR BÖLGESİNİN TARAFLARDAN BİRİSİNİN ÜLKESEL BÜTÜNLÜĞÜNE YA DA GÜVENLİĞİNE KARŞI BİREYLER VEYA GURUPLAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK HAREKETLER İÇİN KULLANILMASINI ENGELLEMEYE DÖNÜK, KENDİ ÜLKESİ DAHİLİNDE, UYGUN TEDBİRLERİ ALMASI BIRAKILMALIDIR.

MADDE 12 : ANLAŞMA TARAFLARI, TARAFLARDAN BİRİNİN GÜVENLİĞ,İ YA DA REJİMİNE KARŞI, SNIR BÖLGESİNİ İHLAL EDECEK ŞEKİLDE, BİR YA DA BİRDEN FAZLA KİŞİ TARAFINDAN YAPILAN HAZIRLIKLARI ÖĞRENDİKLERİNDE, YETKİN HUKUK OTORİTELERİ, DERHAL BİRBİRLERİNİ BİLGİLENDİRMELİ VE KONUYLA ALAKALI TÜM BİLGİLERİ BİRBİRLERİNE İLETMELİDİR…

HER İKİ ÜLKENİN YETKİLİLERİ, YUKARDA İFADE EDİLEN TÜRDE EYLEMLERİ VE SÖZ KONUSU EYLEMLERİN FAİLLERİNİN, SINIRI GEÇMELERİNİ ENGELLEMEK İÇİN, UYGUN TEDBİRLERİ ALMALIDIR.

MADDE 13 : EĞER TARAFLARDAN BİRİ, SINIR BÖLGESİ (YANİ 1926/10. MD. İLE BELİRTİLEN 75 KM. DERİNLİK) İÇİNDE, EMNİYETİ TEMİNE DÖNÜK OPERASYONLAR YAPMAYA KARAR VERMİŞSE, EĞER GEREKLİ GÖRÜYORSA, SINIR YETKİLİLERİ ARACILIĞIYLA, DİĞER TARAFIN DİKKATİNİ ÇEKEBİLİR.

MADDE 14 : BİREY YA DA GURUP HALİNDE, SİLAHLANMIŞ ŞAHISLAR TARAFINDAN YAPILACAK TEŞEBBÜSLERE KARŞI, SINIRIN SÜREKLİ OLARAK KORUNMASINI TE’MİN ETMEK AMACIYLA, ANLAŞMA TARAFLARI, SAVAŞ MÜHİMMATI VEYA SİLAH TAŞIYAN HER ŞAHSIN, SINIRI GEÇMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN, GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAK KONUSUNDA, MUTABAKATA VARMIŞLARDIR.

MADDE 16 : SINIR BÖLGESİ (YANİ SINIRDAN 75 KM. DERİNLİK) İÇİNDE YA DA DIŞINDA, HER TÜRLÜ EŞKIYALIK VE KANUN DIŞI FAALİYETTE BULUNMUŞ VE MEZKUR SINIR BÖLGESİNİ BARINAK EDİNMİŞ ŞAHISLAR, DERHAL İLGİLİ OTORİTELER TARAFINDAN TUTUKLANMALI VE BU OTORİTELER, YAPILAN ZARARI TAZMİN ETMEK İÇİN, GEREKLİ TÜM ADIMLARI ATMALIDIR.

EĞER İLLİGAL FAALİYET YÜRÜTENLER, SUÇUN İŞLENDİĞİ YERİN VATANDAŞI İSELER, YAZILI İSTEK NİTELİĞİNDE BİR FORMALİTE OLMAKSIZIN, YAKALANDIKLARI ÜLKELER TARAFINDAN TESLİM EDİLMELİDİR.

EĞEN İLLEGAL FAALİYET YÜRÜTENLER, SIĞINDIKLARI YERİN VATANDAŞI İSELER, SÖZ KONUSU ÜLKELERİN YASALARINCA YARGILANMALIDIRLAR.

MADDE 19 : SINIR BÖLGESİNDE (75 KM. DERİNLİKTE) EŞKIYALIK VE KAÇAKÇILIK YAPAN ŞAHISLAR, HER HALÜKARDA, HUDUT BÖLGESİNDEN UZAKLAŞTIRILMALI VE SÖZ KONUSU BÖLGEDE KALMALARINA MÜSAADE EDİLMEMELİDİR. “

SAYGIDEĞER DOSTLAR, YUKARDAKİ MADDELERE GÖRE, SINIRDAN 75 KM. DERİNLİĞİNE KADAR BULUNAN ALAN İÇİNDEKİ, TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞAN TÜM ŞER ODAKLARI VE ÖZELLİKLE KANDİL, IRAK TARAFINDAN TEMİZLENMELİ VE BURADAKİ İNSANLARDAN TÜRK TABİATINDA OLANLAR BİZE İADE EDİLEREK, KENDİ TABİATLARINDA BULUNANLAR DA, TÜRKİYE’DEKİ KANUNLAR DİKKATE ALINARAK, YARGILANMALIDIR, IRAK TARAFINDAN.

 

AYRICA TÜRKİYE DE TÜM GÜÇLERİYLE, KANDİL DAHİL 75 KM. LİK MESAFEYİ, HAVADAN  BOMBA YAĞDIRARAK DEĞİL, FİİLİ OLARAK KARADAN İŞGAL EDEREK, BU FESAT YUVALARINI TEMİZLEME HAKKINA SAHİPTİR, GEREK 1926 YILINDA YAPILAN ANKARA ANLAŞMASININ 10. MADDESİNE GÖRE VE GEREKSE 1946 YILINDA YAPILAN YUKARDAKİ ANLAŞMA HÜKÜMLERİNE GÖRE.

SÖZLEŞMELER TARAFLARI BAĞLAR VE ZEVK OLSUN DİYE DEĞİL, UYGULANMAK İÇİN YAPILIR. İHLALİ HALİNDE DE, YUKARDA BELİRTTİĞİMİZ GİBİ, CEZAİ MÜEYYİDESİ YOKSA, BİR BÜTÜN OLARAK ANLAMLANDIRILIP, BU MADDELERDEN BİRİNİN İHLALİ HALİNDE DİĞERLERİ DE UYGULANMAZ VE SÖZLEŞME ÖNCESİ DURUMA DÖNÜLÜR. BU TEMEL BİR İLKE OLUP, GEREK İNGİLTERE VE GEREKSE IRAK, ARADAN GEÇEN ŞUNCA YILA VE KENDİLERİNE İKAZA RAĞMEN, ANKARA SÖZLEŞMESİNİN UYGULANMASI İÇİN BİR ÇABA SARFETMEMEKTE VE HATTA HİÇ İLGİLENMEMEKTEDİRLER. OYSA, YUKARDAKİ MADDELERE GÖRE, ALTLARINDA İMZALARI BULUNAN BU SINIRLARI KORUMAK, ONLARIN SÖZLEŞMEDEN DOĞAN SORUMLULUKLARI OLUP, BU İHLALİ GİDERMELERİ İLE İLGİLİ OLARAK, KENDİLERİNE EN YÜKSEK PERDEDEN YAPILACAK İKAZLA, SÖZLEŞMENİN İHLAL GEREKÇESİYLE VE TEK TARAFLI OLARAK FESHEDİLECEĞİ, ACİLEN TARAFLARA BİLDİRİLMELİDİR.

DÜNYANIN MİHVERİNDE VE BU ÇETİN COĞRAFYADA BULUNMAMIZIN BİR TAKIM SORUMLULUKLARI VE RİZKLERİNİN BULUNDUĞU MALUMLARINIZDIR. YÜZLERCE YILDIR, VARLIĞIMIZA SON VERİLMESİ İÇİN YAPILAN AÇIK VE SİNSİ FAALİYETLER, BUGÜN DE GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE YAPILA GELMEKTE VE BİZ MAALESEF YEK VÜCUT OLUP, BUNLARA ODAKLANACAK YERDE, İÇİMİZDEKİ DÜŞMAN BEŞİNCİ KOL FAALİYETLERİNİN DE TESİRİYLE, BİRBİRİMİZİ YOK ETMEKLE MEŞGULÜZ.

BİRBİRİMİZLE UĞRAŞMAYI BIRAKIP, ORTAK NOKTALARDA BULUŞALIM. KAPRİSLERİ VE ÇIKARLARI BIRAKIP, BİRBİRİMİZİ SEVMEYE ÇALIŞARAK, MİLLİ VE ÜLKESEL ÇIKARLARIMIZ ETRAFINDA KENETLENELİM VE TOPYEKUN YURT SAVUNMASINDA HEPİMİZ MİLLİ GÖREVE KOŞALIM. YOKSA BİZİ YOK ETME AMAÇLARI VE FAALİYETLERİ HIZLA ARTARAK DEVAM EDİYOR.

İNGİLTERE’DE GAZETELER DİLLENDİRMEYE BAŞLADI. SIRA SİZDE DİYORLAR, İRAN’DAKİLERE… SONRA DA TÜRKİYE’DEKİ KÜRT KARDEŞLERİMİZİ AYAKLANDIRMAYA SIRA GELECEKTİR. ZATEN SURİYE’ DE BU GERÇEKLEŞTİRİLMEK ÜZEREDİR.

ŞUNU DA ÖNEMLE BELİRTELİM Kİ, BARZANİ’NİN İŞİNİ YAKINDA BİTİRECEKLER VE PKK TANDANSLI BİR YÖNETİMLE, ORALARI TAMAMEN, ULUSLARARASI SİYONİST FELSEFENİN EMRİNE VERECEKLER.

BU İNGİLTERE, İSRAİL, ABD VE ZAMAN ZAMAN AB’Yİ DE İÇİNE ALAN SİYONİST ÜST AKLIN, YÜZ YILLARI ALAN TEZGAHLARININ BİR UYGULAMASIDIR.

ŞİMDİ SİZE GÖSTERDİĞİMİZ ŞU HARİTAYI GÖZDEN GEÇİRELİM:

BU HARİTA, 2023 YILI SENARYOSUNA GÖRE HAZIRLANMIŞTIR… ÜLKEMİZİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU TARAFLARI TAMAMEN ELİMİZDEN ALINMIŞ… ŞİMDİLERDE AÇIK AÇIK GÖZÜMÜZÜN İÇİNE SOKUYORLAR, BUNLARI… GİZLEMEYE DE GEREK GÖRMEDİLER. HAİN DÜŞMANLAR, İÇİMİZDEKİ VE HİNTERLANDIMIZDAKİ BİZDEN İNSANLARI DA , ÇAĞDAŞ  BİNBAŞI NOEL VE ALBAY LAVRENS AJANLARININ ETRAFINDA TOPARLAYIP, SİYASAL KAVGALARIMIZI VE İKTİDAR HATALARINI DA BAHANE EDEREK, BİZİ İYİCE AYRIŞTIRIYORLAR. BİRBİRİMİZE DÜŞMAN GURUPLAR HALİNDE GELECEK YILLARA TAŞIYIP, SONUNDA ÇARESİZ BIRAKACAKLAR VE TAM ZAMANI DEYİP VURARAK, BİZİ PARÇALAYACAKLAR.

UNUTMAYALIM Kİ, SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ!…

ZAMANI VE FIRSATLARI ÇOK İYİ DEĞERLENDİREREK, ANINDA YAPACAĞIMIZ DEFAKTO İNTİKALLER, BİZİM GÜCÜMÜZÜ, KARARLILIĞIMIZI VE BİRLİKTELİĞİMİZDEKİ BAŞARIYI ORTAYA KOYACAKTIR.

HİÇ BİR YASAL ALT YAPISI YOKKEN, DÜNYANIN TA ÖBÜR UCUNDAN GELİP BURNUMUZUN DİBİNDEKİ KARDEŞLERİMİZİN ZAAFLARINDAN İSTİFADE İLE İŞGAL EDEN, PİSLİK SİNEKLERİNİN ETRAFIMIZA ÇÖREKLENDİĞİ BİR ZAMANDA, HİÇ VAKİT KAYBETMEKSİZİN GÜR SESİMİZİ, İCRA İLE BÜTÜNLEŞTİRMELİYİZ. TARİHİ, YASAL VE COĞRAFİ ÜSTÜNLÜKLER BİZDEN YANA. VE YÜZ SENEDİR İLK DEFA ELİMİZE GEÇEN, HİÇ KAÇIRILMAYACAK BİR FIRSAT…

MERHUM GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TE, MUSUL’U ASLA ONLARA BIRAKMAMIŞ, SÖYLEDİĞİ, GÜÇLÜ BİR ANIMIZDA VE HİÇ VAKİT KAYBETMEKSİZİN GERİ ALMA İDEALİNE, SAĞLIĞI ELVERMEYİP ERKEN VEFAT ETMESİ NEDENİYLE, BİZE VASİYYET ETMİŞTİR. YİNE MERHUM ÖZAL’IN BU KONUDAKİ ÖNEMLİ PROJESİ, BAZI ODAKLARCA BASKILANAN TORUMTAY’IN KARŞI ÇIKMASIYLA, AKİM KALMIŞTIR.

 

ŞİMDİYE KADAR EDİNDİĞİMİZ EN GÜZEL KAZANIM BU GÜNLERDİR. KORKMAYALIM. HEP BİRLİKTE, ULUSAL GÜVENLİK HİNTERLANDIMIZA SAHİP ÇIKALIM. BU ARADA, YURT DIŞI ASKERİ HAREKET İÇİN HÜKÜMETE YETKİ VEREN, MUHALEFET PARTİLERİMİZE DE TEŞEKKÜRÜMÜZÜ İLETİRKEN, MİLLİ VE ÜLKESEL MESELELERDE, İKTİDAR BAŞTA OMAK ÜZERE, TÜM PARLAMENTERLERİMİZİN KONULARI BİRBİRLERİNE İYİ ANLATMALARI, İYİ DİNLEMELERİ VE ANLAMALARI İLE, KENDİLERİNE GÖNÜL VEREN VATANDAŞLARIMIZIN DA, ASGARİ MÜŞTEREKLERİMİZ ETRAFINDA CİDDİ BÜTÜNLÜKLER SERGİLEMELERİ İÇİN, KENDİ VEKİLLERİNE DESTEK VERMELERİ TEMENNİMİZİ, CAN-I GÖNÜLDEN DİLİYORUZ.

S O N U Ç  O L A R A K :

1 – BİR TAKIM ULUSLARARASI KURULUŞLAR VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN SÖZÜM ONA İLKELERİNE RAĞMEN, SÜREKLİ İHLAL EDİLEN, 1926 VE 1946 ANLAŞMALARI DELİK DEŞİK EDİLEREK, UYGULANAMAZ VE KADÜK BİR HALE GETİRİLİRKEN, EMPERYALİST DEVLETLER, B.O.P. DİYE ORTAYA ATTIKLARI ORTADOĞUYU VE ÜLKEMİZİ KADEMELİ PAYLAŞMA FAALİYETLERİNE OLDUKÇA HIZ VERMİŞLERDİR.

2 – ABD HİÇ HAKKI YOKKEN VE YASAL HİÇ BİR ALT YAPIYA SAHİP DEĞİLKEN, DÜNYANININ TA ÖBÜR UCUNDAN GELİP ASLINDA BİZİM OLAN TOPRAKLARIMIZI İŞGAL EDİYOR VE DİĞER EMPERYALİST DEVLETLER DE ONA ÇANAK TUTUYOR.

3 – BİZİM ESKİ TOPRAKLARIMIZ OLAN VE İNANÇ KARDEŞLERİMİZİN BULUNDUĞU YERLERLE İLGİLİ OLARAK, ÜSTELİK YASAL ALT YAPIMIZIN DA BULUNDUĞU VE ULUSLAR ARASI ANLAŞMALAR VE GENEL GEÇER YASAL KURALLARLA PEKİŞTİRİLEN HAKKIMIZIN DA VARLIĞINA RAĞMEN, BİR ŞEY YAPAMIYORUZ… BU TARİHE VE MİLLETİMİZE KARŞI BÜYÜK BİR VEBALDİR. DERHAL KENDİMİZİ TOPARLAMAMIZ, SİLİKLİĞİ BİR TARAFA BIRAKIP, BU VAROLUŞ MÜCADELEMİZİ, BİLİNÇLİ BİR BİÇİMDE, SONUNA KADAR SAVUNMALIYIZ.

4 – İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ STRATEJİK DÖNEM, ÇOK ÖNEMLİ OLUP, YÜZYILLIK KAYBIMIZA KAVUŞABİLMEMİZ İÇİN, HAKKIMIZI İYİ KORUMALI VE GEREKİRSE, GECİKMEDEN EMR-İ VAKİ İLE DEFAKTOLAR YARATMALIYIZ. BU VADİDE HER GEÇEN GÜN BİZİM İÇİN BİR KAYIP OLACAKTIR.

5 – HER NE KADAR “YURTTA SULH, CİHANDA SULH” GİBİ GÜZEL BİR İLKEYİ BENİMSEMİŞSEK TE, ÖZELLİKLE ZAMANIMIZDA, BÜYÜK ECDADIMIZIN SÖYLEDİĞİ, “HAZIR OL CENGE, EĞER İSTERSEN SULH-Ü SALAH!” SÖZÜNÜN ÇOK GEÇERLİ OLDUĞUNU AKLIMIZDAN HİÇ ÇIKARMAYALIM.

6 – ŞU BİR GERÇEKTİR Kİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE, ANLAŞMALARDAN ÇOK, GÜÇ VE KUVVET SAHİBİ OLMAK GEÇERLİDİR. AKSİ ANLAŞMALAR VAROLSA BİLE, GÜÇ VE KUVVET SAHİBİ OLANLAR, HER ZAMAN DEDİKLERİNİ YAPTIRMIŞLARDIR.

7 – ASLA UNUTMAYALIM Kİ HAK, BİLİNÇLE TATBİK EDİLECEK BİR KUVVETLE KAİMDİR. KUVVETLE DESTEKLENMİYEN BİR HAK, DAİMA KADÜK KALACAKTIR.  HAKKIMIZI KUVVETİMİZLE DESTEKLEYEREK, ULUSLARARASI KABULÜMÜZÜ SAĞLAYABİLİRİZ.

BİZİ SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜRLERİMİZİ ARZ EDER, SAYGILARIMIZI SUNARIZ.

MEHMET YAMAN

ARAŞTIRMACI-HUKUKÇU

Etiketler :
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA
Web Tasarım Webzagor