SON DAKİKA

Medya Yenigün
Vehbi Korkutata

TÜRKİYE VE KUZEY IRAK POLEMİĞİ

TÜRKİYE VE KUZEY IRAK POLEMİĞİ
Bu haber 09 Ekim 2017 - 0:06 'de eklendi ve 3.255 kez görüntülendi.

Türkiye ve Kuzey Irak polemiği Cumhurbaşkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyadesiyle rahatsız etti. Başkan Erdoğan, Mesut Barzani’den bu yanlışı yapmasını beklemiyorduk, bu konuda çok yanılmışız ve Kuzey Irakta gerçekleştirilen Barzani’nin ‘’Bağımsızlık Referandum’’ un ardından, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Bütün bunlarla birlikte ve bundan sonrada Kuzey Irak Yerel Yönetimi bakalım petrolünü hangi kanallarla nereye akıtacak ve nereye satacak, vana bizde, vanayı kapattığımız anda bu iş biter’’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca ‘’Yaptırımlarımızı uygulamaya başlayınca ortada kalacaksın. Barzani’den bu yanlışı yapmasını beklemiyorduk, demek ki, yanılmışız’’ ifadelerini kulandı.

Türkiye, Kuzey Irak’la polemiğe girerken, Barzani’ye tepki gösterirken, kendi Kürt halkını da düşünmesi gerekiyor. Özellikle de devlet ve bölge halkı arasındaki güven ilişkisini tesis eden AK Parti hükümetinin hassaten buna dikkat etmesi gerekmektedir ve ‘’Kuzey Irak’taki referandum Türkiye için savaş sebebi sayılmalıdır.’’ Özellikle sınırlarımızda bir terör devleti kurmak ve hemen ardından nefesini açmak için Akdeniz’e ulaştırılması hedeflenmektedirler. ABD’nin doğrudan destek verdiği PKK ve PYD’ye yeni bir örgüt kurdurup Fırat kalkanı bölgesine saldırtmayı planlaması müttefiklikle maalesef uyuşmamaktadır. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde tedavüle sürülen ‘’kirli arayışlar’’ esasen Türkiye odaklıdır ve bütün dikkatler ülkemize çevrilmiş durumu göstermektedir.

Mesut Barzani’nin Türkmen kentlerini kapsamına alan referandum hazırlığının sonuna kadar karşısında yer alınmalıdır ve bilinmelidir ki, muhtemel bu referandum, ‘’Kürdistan’’ provasıdır. Bu referandum Türkmenlerin, Türkiye’nin tamamen aleyhinedir ve bu referandum, Türkiye için gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır. Milli gücümüzü ne pahasına olursa olsun bütün dünya ya göstermeliyiz ve Peşmerge yönetimi Türk milletini sabrını zorlamaktan vazgeçmelidir ve asla akıllarını bu yolla denemesinler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran’a yaptığı ziyaret, İran’la ortak operasyon için görüşmelerini gerçekleştiriyor ve bu ortak görüşme ‘’operasyon için olumlu’’ olarak nitelendirildi. İran ile ortak operasyon düşüncesi bize göre olumlu bir göstergedir ve İran’ın tutumu ise müspettir. İran’ın Barzani’nin ‘’korsan referandumuna’’ mesafeli tavrı, Rusya ve ABD’nin itirazları kayda değerdir ve Ekim ayında Türkiye ve İran’ın ‘’Kandil’e operasyon’’ taahhüdü belli çevreleri rahatsız etmiştir ve ‘’Kandil dümdüz edilmelidir.’’ Allah ülkemizi bu tür tehlikeli oyunlara alet edilmeden muhafaza eylesin ve unutulmamalıdır ki, bu ‘’kirli oyunlar hep Müslümanlar üzerinden servis ediliyor, Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi KORKUTATA

Etiketler :
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
file:///C:/Users/User/Desktop/321.png
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA
Web Tasarım Webzagor