Medya Yenigün

Gıda ve Enerji, Osmaniye’de buluştu

Gıda ve Enerji, Osmaniye’de buluştu
276
25 Kasım 2019 - 15:57

Güneş enerjisi alanında uluslararası faaliyet gösteren en büyük Alman şirketlerinden biri olan Alman SUNfarming Group, Türkiye’deki “Food & Energy” Konsept’li ilk tesisinin açılışını gerçekleştirdi. SUNfarming Grubu, Gıda ve Enerji’nin bir arada olduğu 1 megawatt büyüklüğünde bir tesisin açılışını ilk kez Türkiye’de yaptı.

Güneş enerji santrallerinin yalnızca elektrik enerjisi üretmek amacıyla kurulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü sürdürülebilir enerji alanında uluslararası faaliyet gösteren en büyük Alman şirketlerinden biri olan Alman SUNfarming, güneş enerjisinden elektrik üretimini sebze ve yumurta gibi gıda üretimi ile birleştiriyor.

Hem enerji hem de gıda üretim eğitimleri veren SUNfarming, Türkiye’de Gıda ve Enerji konseptini bir arada barındıran ilk tesisinin açılışını Osmaniye’de gerçekleştirdi. Tesis, yerel yöneticiler, ulusal ve uluslar arası iş insanları, STK temsilcilerinin de bulunduğu geniş bir katılımcı kitlesi eşliğinde görücüye çıktı.

Törende konuşan SUNfarming Grubu Kurucu Ortağı ve Başkanı Peter Schrum, “Amacımız sadece enerji üretimine katkıda bulunmak değil, gıda üretimi yaparak, istihdama da katkı sağlamak” diye konuştu.

Schrum, “Proje, yalnızca enerji güvenliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tarımsal güneş teknolojisi ile sürdürülebilir gıda tedariğini de güvence altına alıyor. Kaynak yetersizliği bulunan alanlarda veya kriz bölgelerinde eğitim ve istihdam yoluyla işsizlikle de mücadele edeceğimizi düşünüyoruz” diyerek, tüm katılımcılar için uzun vadeli bir bakış açısı sağladıklarını belirtti.

Schrum, projenin finansmanındaki katkılarından dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti Kalkınma Bankası KfW-DEG’e de ayrıca teşekkür etti.

Yeni bir konsept: Food & Energy

Gerçekten de SUNfarming Osmaniye 1 MW Gıda & Enerji Eğitim Merkezi’nde güneş panellerinin altında kurulan seralarda tere, roka, marul, biberiye, biber, patlıcan gibi pek çok mevsimine uygun sebzenin üretimi yapılabiliyor. Ayrıca Türkiye’nin milli tavuğu olarak adlandırılan Atak-S tavukları da yüksek verimlilikle yumurta üretimi de burada gerçekleştiriliyor. Yapılan üretim Osmaniye-Cevdetiye Geçici Barınma Merkezi’nde yaşayan Suriyeli misafirlere sunuluyor.

SUNfarming Eurasia Türkiye Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı D. Şahin Balkan ise, tesisin eğitim konusunda yapacağı katkılara dikkat çekti. Balkan, “Tesisimizde yapacağımız mesleki eğitimlerle ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli vatandaşlara bir katma değer sağlamayı planlıyoruz. Burada aldıkları eğitimleri Türkiye’de ya da Suriye’de değerlendirebileceklerini düşünüyoruz” dedi.

Balkan, projenin kadın istihdamına yapacağı katkıya da vurgu yaparak, “Yeni santralimiz iş olanaklarını arttıracak. Özellikle kadın çalışanlarımıza fırsat yaratıp yerel iş gücünü destekleyecek. Kadınların iş yaşamında sosyal ve kültürel engellerle mücadelesine de katkımız olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Eğitim alma imkanı

SUNfarming “Food & Energy Training Center“, Gıda ve Enerji Eğitim Merkezi’nde pek çok farklı eğitim alma imkanı bulunuyor. Üniversitelerin de desteği alınarak hem tarım hem de enerji alanında öğrenim gören öğrencilerin, konusunda uzman eğitmenlerle her iki alanda da eğitim almaları mümkün. Türkiye’deki üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin yanı sıra, Almanya’dan gelen mühendisler de enerji santralinin işleyişiyle ilgili bilgiler veriyor.

Tesis, Türkiye’de “Food & Energy” Konsepti alanında bir ilk olmasının yanı sıra, dünyada da bu alanda yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Pek çok farklı ülkede yatırım yapan SUNfarming, “Food & Energy” konseptinin bir arada olduğu 1 megawatt büyüklügünde bir tesisin açılışını ilk kez Türkiye’de yaptı. Benzer tesisler, yakın zamanda Madagaskar, Togo, Dominik Cumhuriyeti ve başka Latin Amerika ülkelerinde de kurulacak.

15 yılda 600 MWp güneş enerjisi

Güneş enerjisi alanında uluslararası faaliyet gösteren en büyük Alman şirketlerinden biri olan SUNfarming Grubu, son on beş yılda 600 MWp’tan fazla güneş enerjisi sistemini hayata geçirdi ve enerji alanındaki yetkinliğini kanıtladı.

SUNfarming’in yatırımları sadece Almanya ile sınırlı değil. Dünya çapında farklı ülkelerde toplam 150 MWp enerji üretimi yapan açık alan ve çatı sistemleri yatırımları mevcut. SUNfarming’in Türkiye’de, Kayseri, Niğde, Denizli ve Osmaniye’de olmak üzere 12 MWp’lık güneş enerjisi santrali yatırımı bulunuyor.

SUNfarming Şirketler Grubu, güneş enerjisi santrallerinin uygulanması ve işletilmesinde ekonomik olarak aktif olup, tarımsal fotovoltaik ve e-mobilite konularında konseptler geliştirmeye devam ediyor.

SUNfarming’in özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik açıdan zayıf bölgelerinde kullanılmak üzere, yeşil enerji, protein bakımından zengin gıda ve kaliteli sebzelerin üretimini birleştirdiği benzersiz yeni konsepti ise “Food & Energy” üzerine.

Cevdetiye Geçici Barınma Merkezi:

Hem üretim hem eğitim

SUNfarming tarafından tasarlanan kümes hayvanları yetiştiriciliği ile tarımsal arazi kullanımı için tarımsal güneş taşıyıcı yapıcıları, Osmaniye, Cevdetiye’de toplam 1,6 hektarlık bir alanda kuruldu.

Yumurta üretmek için güneş panellerini taşıyan masaların altındaki muhafaza ünitelerinde 4.000’e kadar yumurta tavuğu beslenecek. Ayrıca, mevsim dolayısıyla şu an marul, lahana, biberiye, nane ve biber dikilmiş durumda. Yapılan üretimle, yerel pazardaki ve Cevdetiye Geçici Barınma Merkezi’ndeki Suriyeli misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması planlandı.

Tesisin inşaası sırasında Suriyeli misafirlerin ve yerel halkın yüksek katılımı sağlandı. Suriyeli misafirler, tesisin işletme süresi boyunca katılım talepleri olması halinde sulama teknolojisi, tarım ve kümes hayvanları yetiştiriciliği alanlarında eğitim görmeye devam edecek.

Tesisin hemen yanındaki SUNfarming eğitim odasında, teorik tarım bilgilerinin yanı sıra, elektrik mühendisliği, güneş enerjisi teknolojileri, akülü sistemler ve e-mobilite temelleri üzerine teorik eğitimler düzenlenecek, açık hava eğitim tesisinde ise pratik eğitimler verilecek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hd film izlemobil onaybanko kuponlar