Medya Yenigün

AK PARTİ HÜKÜMETİ KONGREDEN SONRA GÖZLER KABİNEYE ODAKLANDI

AK PARTİ HÜKÜMETİ KONGREDEN SONRA GÖZLER KABİNEYE ODAKLANDI
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
347
29 Mayıs 2017 - 12:39

Ak Parti hükümeti kongrede tek aday olarak seçildi ve Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkanlığa oturacak, Erdoğan resmen ‘’BAŞKAN’’ olarak Türkiye’yi yönetecek.

AK Parti kulislerinde, olağanüstü kongrenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı koltuğuna vakit kaybetmeden hemen oturacağı dile getiriliyor.

Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Genel başkanlık hakkınız, önünüzde engel kalmadı’ sözleriyle hemen çekilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 23 Nisan’da koltuğunu bıraktığı çocuğa yönelik “Genel başkan olacak mısınız?” sorusuna “Niye olmasın?” mesajını vermesinin ardından, siyaset kulisleri yeni bir iddia ile çalkalandı. Buna göre Ak Parti, olağanüstü kongreden sonra, Erdoğan, genel başkanlığı Başbakan Binali Yıldırım’dan devralarak 2019 seçimine kadar partiyi, “genel başkan” sıfatıyla bizzat dizayn edecek. Beklenen kabine değişikliğine kilitlenen Türkiye, acaba hangi bakan değişecek ve hangi bakan yerinde kalacak diye bu sözler kulislerde dolaşıp duruyor. Benim edindiğim bilgiler doğrultusunda ‘’Kabine’’ Ramazan bayramından hemen sonra açıklanacağı söylendi. Aslında kabinenin yenilenmesi ve yeni bakanların atanması ülkemiz için hayırlar getireceği kanaatini taşımaktayım. Bazı bakanlar 25 yıldır bakanlık yapıyor, AK Parti hükümetinin içinde öyle yetenekli kişiler vardır ki, Türkiye’yi şaha kaldıracak niteliktedirler. İnşallah kabine sıfırlanacak ve tertemiz bakanlar yerini alacaklardır diye düşünüyorum.

 

Kulislerde, olağanüstü kongrenin ardından da olağan kongre sürecinin başlatılacağı ifade ediliyor. Yıldırım’ın “olağan kongre” konusundaki açıklamalarına karşın ibrenin neden “olağanüstü kongreye” döndüğü konusunda ise Ak Parti kulislerinde şu değerlendirme yapılıyor: “Olağan kongreyi yapabileceğimiz son tarihe yani Eylül 2018’e daha 1,5 sene, ilk tarihe ise 5 ay var. Olağan kongreyi yapabilmek için il teşkilatlarını değiştirmek lazım. Ama il teşkilatlarında 2019 seçimlerine göre bir dizayna hemen başlamak gerekli. Eğer hemen genel başkanlığı üstlenmezse Cumhurbaşkanı’nın bu sürece Genel Başkan olmadığı halde doğrudan müdahale etmesi gerekecek. Bu nedenle Cumhurbaşkanı’nın genel başkan olarak Ak Partiyi olağan kongreye götürmesi daha doğru olur. Sistemin özü partili Cumhurbaşkanı ve hemen yürürlüğe giriyor. Bir an önce bunun olması lazım, bu sürecin uzaması iki başlı görüntü oluşturur, her iki taraf için de yıpratıcı olur. Üye olan bir doğal lider bir de genel başkan olacak bu doğal olarak bir yıpranma yaratır.”

Kabine revizyonu kongre sonrası

Kulislerde dillendirilen “olağanüstü kongre” iddiası çerçevesinde, beklenen kabine revizyonun da bu sürecin ardından gerçekleşeceği ifade ediliyor. Referandum sürecinde tartışılan, “Kabineye MHP’den isimler girer mi” sorusuna karşı, Ak Parti içinde “Sayın Bahçeli partisinin kongresinden önce kabinede MHP’li olmasına sıcak bakmıyor. Buna karşın MHP’de ‘kongremizi yapmadan önce 3-5 bakanlık alınması bizi rahatlatır’ görüşünü savunan isimler de bulunuyor. Bu çerçevede MHP kongresinin ardından ya da hemen öncesinde bir kabine revizyonuyla MHP’den isimler hükümete girebilir. Bu nedenle Mart’ta planlanan MHP kongresinin öne çekilmesi de gündeme gelebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

 

Ak Parti ve MHP’nin Anayasa değişimi sürecindeki gibi dirsek teması halinde netleştirecekleri belirtilen uyum yasaları, Meclis’e yoğun mesai yaptıracak. Yıldırım’ın kurmaylarına, “Uyum yasaları çıkmadan Meclis’e tatil yok” dediği öğrenildi. Ak Parti’de çıkarılacak uyum yasaları için çalışmalar da başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında oluşturulan bir komisyonun bu hafta uyum düzenlemeleri için mesai yapacağı öğrenildi. Seçim barajı ve seçim sistemi değişikliğinin ise bu aşamada gündeme gelmesi beklenmiyor. AK Parti kongresinden hemen sonra gözler değişecek kabineye çevrildi, fakat benim edindiğim bilgiler doğrultusunda kabine, Ramazan bayramından sonra yapılacağı gelen bilgiler arasında yer almaktadır. İnşallah bu ‘’Kongre’’ ülkemiz için hayırlar getirecek ve ‘’Başkan’’ Recep Tayyip Erdoğan ile yoluna hız kesmeden devam edecektir. Ülke hizmete susamış, Maşallah doymak bilmiyor ve dünya ülkemizi konuşuyor, Erdoğan, ülkeyi PKK denen illetten kurtarmış ve Allah’a hamdolsun ki, artık azda olsa ‘’Şehit haberleri’’ almıyoruz ve terörün kökü kazınmış durumdadır. Her şey ülkemiz içindir, ‘’Yahudi ve Siyonistlerin’’ de çemberi de daralmış oldu.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata