AKYED Tiyatro Salonu Açıldı

Kısa adı AKYED olan Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nin tadilatı yapılan tiyatro salonunun açılışı yapıldı

AKYED Tiyatro Salonu Açıldı
03 Nisan 2017 - 19:49
Kısa adı AKYED olan Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nin tadilatı yapılan tiyatro salonunun açılışı yapıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Zeydan Karalar, sanatın insanları bir araya getirip, aydınlattığını ve aydınlık bir Türkiye haline getirdiği belirterek bunun uçun sanatsever olduklarını söyledi.

SANAT; BARIŞSEVERDİR

Tiyatro salonunun açılışına Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yanı sıra CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu, AKYED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cömerpay ve Akkapı sakinleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Akkapı’nın tarihteki yerine ve önemine vurgu yaparken kültüre ve sanata önem vermelerinin en önemli nedenlerinden birinin insana değer vermekten geçtiğini söyledi. Başkan Karalar, “Akkapı 1920 de Türkiye’ye mal olan gezi olaylarında da dünyaya mal olan bir mahalle. Akkapı buralara sığmıyor. Bende sevinçliyim çok güzel bir yer olmuş. Sanat, insan severdir biz onun için sanatseveriz. Sanat barışseverdir biz onun için sanatseveriz. Sanat insanları bir araya getiren, bilinçlendiren aydınlatandır. Aydınlık Türkiye haline getirendir biz bunun için sanatseveriz. İlk önce insan, ilk öce barış, ilk önce sevgi diyoruz. Yılmaz Güney kültür salonu projemiz var. İnşallah mahalle arasında açacağız. Bu dönem Adana’ya büyük bir kültür merkezinin projesini yapıp önümüzdeki dönem şehrimize kazandıracağız” şeklinde konuştu

CHP’Lİ BELEDİYELER AÇILIŞLARLA VE HİZMETLERLE GÜNDEMDE

Son zamanlarda CHP’li belediyelerin yapılan hizmetler ve açılışlarla gündemde olduğunu belirten CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, her gün her hafta bir açılışta bir etkinlikte olduklarını söyledi. Başkan Barut, “Son zamanlarda Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizin hızına yetişemiyoruz. Her gün her hafta Adana’daki etkinliklerine açılışlarına katılıyoruz. Bugünde burada Tiyatronun açılışına katılıyoruz. Elinize sağlık Zeydan Başkanım” ifadelerine yer verdi.

KÜLÜTÜR VE SANAT DOSTU BAŞKAN

Kültür ve sanata verilen destekten dolayı Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür eden AKYED Başkanı Hüseyin Cömerpay, yapılan tiyatro salonunun 1968 yılında Türkiye’nin 3. Halk Evi olarak hizmet vermekte olduğunu söyledi. Cömerpay, “Burası bizim için çok anlamlı bir salon ve

bina… 1968 yılında mahallemizde dayanışma ruhunun hat safhada yaşandığı dönemin merkezi burasıdır. O yıllarda Türkiye’nin 3. Halk Evi olarak yapılmıştır. Ve o yıllarda burada eşine az rastlanır bir dayanışma örneği gösterilmiştir. Sanat ve eğitim faaliyetlerini bugüne aktaran bu alana verilen haklı önemin sürdürülebilir kılınması için bir şey yapılması gerekliydi. Ve işte orada Seyhan’a yaptığı altın dokunuşlarla değer kazandıran Başkanımız Zeydan Karalar devreyle girdi. İnsanları birbirine karşı sorumlu olan toplum uygar toplumdur. Dayanışması olmayan bir toplum tabiri caizse adeta bir yığındır. Bir kez daha başkanımıza başarılarının devamını diliyor ve buraya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum