Medya Yenigün

Allah ülkemizi her türlü tehlikelerden ve musibetlerden korusun!

Allah ülkemizi her türlü tehlikelerden ve musibetlerden korusun!
Avatar
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
1.888
21 Haziran 2020 - 12:36

Bu yazımda COVİD 19 konusuna yeniden parmak basıp, yaklaşık 45 gündür  salgından kendimizi koruyarak  araştırmalarıma devam eden bir Araştırmacı Yazar olarak sizleri elimden geldiğince aydınlatmaya çalıştım. Ülkemizde salgının baş göstermesinden sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  Başkanlığı’nda  Bilim Kurulu erken tedbirler alarak Dünya’ya örnek davranış sergilediler.

Ülkemizde durum bu şekilde cereyan ederken; Çin’in başkenti Pekin ’de yeniden artan Kovid-19 vakaları ikinci dalga endişelerini artırarak halk panik içerisine adeta kilitlenmeye devam ediyor.

Coronovirüs COVID 19’u bilerek Pekin’e bulaştıran ABD, aralarındaki husumet git gide büyüyor. Sıra Şangay’daki para baronlarında, oraya da bulaştıracaklardır. “Almayın mazlumun ahını, çıkar aheste aheste” mutlak surette Allah bunun hesabını soracaktır.

Pekin’de, bir toptan tarım ürünleri pazarında çıkan ve son günlerde hızla yükselen yeni tip koronavirüs vaka sayısı kentte çok yoğun önlemler alınmasıyla sonuçlanırken halkta ise “ikinci dalga” endişelerini artırdı ve bunu bilerek toptan tarım ürünleri ile bulaştırılmasına sebebiyet vermişlerdir.

Para baronlarının yaşadığı Pekin’de ikinci dalganın yayılmasıyla ve yaklaşık 2.5 ay boyunca hiç vaka görülmemesinin ardından 13 Haziran’da ilk yurt içi kaynaklı vakanın saptanması ve bunun kentin en büyük toptancı gıda pazarıyla bağlantılı olması, yerel hükümetin sıkı tedbirler almasıyla vakıa ortaya çıktı. Pekin’de  tüm okullar kapatıldı ve uzaktan eğitime geçildi. Havalimanlarında yüzlerce uçuş iptal edildi. Pazara yakın birçok yerleşkede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı.

Bu arada ABD ve ÇİN Yönetimi rahat durmuyor, ilk önce ABD 10 Askerini Çin’e göndererek virüsü bulaştırdı ve ÇİN Yönetimi ise; Vakit kaybetmeden başka entrikalarla virüsü ABD’ye bulaştırdı. Bu ikili senaryonun ceremesini şuanda dünya çekiyor ve milyonların ölümüne sebebiyet verdiler.

COVID 19’un nereden çıktığını araştıran yetkililer; Pekin’in Fıngtay semtinde yaklaşık 112 hektar üzerine kurulu ve 2 binden fazla satıcının bulunduğu, Pekin Şinfadi Tarım Ürünleri Merkezi Toptan Satış Pazarı’ndaki ithal somon balıklarının doğrandığı bir tezgahta tespit ettiğini bildirdiler ve Pekin’de ise; 1988’de kurulan ve yıllık işlem hacmi 20 milyar dolara yakın seyreden pazarı, günde 10 bin civarında müşteri ziyaret edildiğini ve virüsü bu yollarla Pekin’e bulaştığını kaydettiler.

Pekin’de 2.5 ay önce rastlanan virüsle benzerlik taşımadığını, Avrupa ile ABD, kıtasındaki ülkelerden gelmiş olabileceği sonucunu ortaya koyduğunu ifade etti ve iki ülke adeta teyakkuzda gibi gözükmektedir. Pekin’de ise; artan vakalara karşı alarm seviyesi yükseltildiğini kaydettiler.

Pekin’deki tüm ilk ve ortaokullar ile yüksek öğretim kurumları kapatılırken, bu okulların öğretmen ve öğrencilerine “uzaktan eğitim sistemine geçmeleri” tavsiye edildi.

Vakaların büyük bir kısmının saptandığı Şinfadi toptancı gıda pazarı çevresi ve yakınlarında “yüksek risk bölgesinde yaşayanların”, Pekin’den ayrılmaları yasaklandı. Bu arada Uçak, Otobüs ve metro’larda seferler iptal edildi.

Başkent Pekin’de vakaların yeniden artması sokaklar, marketler ve halka açık alanlarda insan yoğunluğunun düşmesine neden olurken, salgının sona ereceğine dair umutları da azaltıyor. Burada en çok endişeye kapılan maalesef “Para baronları” endişesi söz konusudur.

Buralarda hal böyleyken, Ülkemizde LGS Sınavları yapıldı, ardından Üniversite sınavları söz konusu bu esnada gerekli tedbirler alınmasına rağmen inşallah olumsuz bir durum söz konusu olmaz. Allah çocukları muhafaza etsin.

İran burnumuzun dibinde ve vakıa sayısı dibe vurmasının yanı sıra Brezilya aynı seviyede, İtalya ise ekonomisi çöktü ve hükümet turizmi canlandırmak için ülke insanına para vererek canlandırmak işlenmektedir.

Dünya’daki bu devletlerden bahsetmemin sebebi; burnumuzun dibinde bu vakalar olurken;  Sınavlarda ki; kaygılarımız dahil ikinci dalga ile ilgili çok şey söyleniyor. Gerçi; Hükümet gerekli tedbirleri alırken, vatandaşların 14 kurala uyması gerekiyor.  İnşallah bu ikinci dalga ülkemize bulaşmayarak teğet geçecektir. Allah ülkemizi her türlü tehlikelerden ve musibetlerden korusun.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

hd film izlemobil onaybanko kuponlar