ARAP DÜNYASINA NELER OLUYOR VE KRİZİ TIRMANDIRAN NEYDİ?

Arap krizi, ABD, Başkanı Trump’ın Sudi Arabistan’a ziyareti sonrasında denk geldi

ARAP DÜNYASINA NELER OLUYOR VE KRİZİ TIRMANDIRAN NEYDİ?
12 Haziran 2017 - 17:11
Arap krizi, ABD, Başkanı Trump’ın Sudi Arabistan’a ziyareti sonrasında denk geldi. İran’ı izole etmeye çalışan Trump, Müslüman ülkeleri silahlı terör gruplarına karşı birlik olmaya çağırırken Tahran’ı silahlı gruplara destekleyici olmakla suçladı. Riyad’a 110 Milyar dolarlık silah ’ta satmış oldu. Bu ziyaret sonrasında 23 Mayıs’ta Katar’ın resmi haber ajansı, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad siyasi güç olduğunu,Trump’ın ABD’nin başında uzun süre kalmayacağını söylüyordu. Katar, siber saldırıya uğradığı söz konusu haberin yalan olduğunu açıklasa da Arap kamu oyununda haber geniş bir şekilde yakı bulmuş oldu. El Sami’nin askeri okul mezuniyet töreninde yaptığı iddia edilen bir konuşmanın bir haberini yayınladı. Buna göre Emir, İran ve Körfez ülkeleri gerilimi eleştiriyorlar. Hizbullah ve Hamas’ın ABD, bu ziyarette Suudi Arabistan, Mısır, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ile Yemen hükümetleri, Libya'daki Tobruk yönetimi ve Maldivler Katar'la tüm ilişkileri kesti. Gerekçe olarak da bu ülkenin terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütleri propagandası yapması ve İran'a yakın tutum sergilemesi gösterildi. Söz konusu ülkeler, Katar ile kara, hava ve denizden bağlantılarını ve diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı.

Katar'ın tek kara bağlantısı olan Suudi Arabistan sınırı kapandı, gıda kamyonları mahsur kaldı. Petrol-doğalgaz zengini bölgede patlak veren kriz, ABD Başkanı Trump'ın 20-21 Mayıs'taki Riyad ziyareti sonrasına denk geldi.Petrol ve doğalgaz zengini Körfez'de son yılların en büyük krizi patlak verdi. Önce Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, sonra Yemen, Maldivler ve Libya'da Tobruk yönetimi doğalgaz zengini Katar ile tüm diplomatik ilişkileri askıya aldıklarını duyurdu. Sadece Suudi Arabistan ile sınırdaş olan Katar adeta karadan abluka altına alınırken gıda gibi temel ihtiyaçların deniz ve havayoluyla temin edilmesi gündeme geldi. Bu arada Suudi Saudi, BAE'li Etihad, Emirates ve FlyDubai gibi önde gelen havayolu şirketleri Katar'a yönelik uçuşları askıya aldı, BAE merkezli Etihad bugünden itibaren bu ülkeye uçuşlara son vereceğini açıkladı.Katarlı diplomatların 2 gün, Katar vatandaşlarının 14 gün içinde ülkelerine dönmeleri istendi. Bu ülkeler ayrıca sınırlara ilaveten Katar uçaklarına hava sahalarını da kapattı. Katar'a yöneltilen suçlamalar arasında terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması ve İran'a yakın tutum sergilemesi yer aldı. Riyad yönetimi, karar gereği Suudi vatandaşlarının Katar'a seyahati ve ülkede sürekli oturumu ile Katarlı vatandaşların ülkeye gelmesi ve transit hava limanlarını kullanmasının yasaklandığını da kaydetti.

Öte yandan Katar'ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Şii Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyondaki rolünün sona erdiği de açıklandı. Koalisyon Komutanlığı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon ‘un, "Yemen'de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı" Katar'ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi. Katar yönetimi ise bu yapılandırmanın karşısında ise ‘’sert tepki’’ gösterdi. 7 ülke Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani yönetimini, Ortadoğu’da terör örgütlerine destek vermekle suçlanıyor. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "haksız karardan üzüntü duyduklarını" belirtti. Al Sani, "Haksız uygulamalar var ve bunlar temeli olmayan iddialara ve suçlamalara dayanıyor" dedi, kararın vatandaşlarının normal hayatını sürdürmesine etki etmeyeceğini belirtti. Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklamada ise kararın Katar üzerinde vesayet kurma isteği olduğu ifade edildi. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskoy, ‘’Rusya, Körfez ülkelerinin tamamıyla diyalogdan yana. Temennimiz bu krizin bir an önce diplomatik yoldan çözülmesidir’’ dedi. ABD, ise; Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, krizin aşılması için yardımcı olmaya hazır olduklarını, Körfez İşbirliği Konseyi'nin birlik içinde olmasının önemli olduğunu söyledi. Pentagon ise ABD ordusunun Katar'dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye'deki operasyonlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını açıkladı

Katar, en büyük likit doğalgaz (LNG) üreticisi. ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük askeri üssü de Katar'da. Ülke 2022'de Dünya Kupası'na ev sahipliğine hazırlanıyor. 2014'de de aynı gerekçelerle S.Arabistan, Bahreyn ve Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE), Katar'dan elçiliklerini çekmiş, kriz 8 ay sürmüştü. Körfez gerilimi sahip oldukları mali kaynaklar ve nüfuz ile Libya, Suriye, Irak, Yemen ve Mısır'da süren savaş veya çatışmaları yönlendirmeye çalışan Arap ülkeleri içindeki dengeyi de değiştirebilir. S.Arabistan'dan gelen gıda kamyonları bile ülkeye giriş yapamazken Katar, tecrit nedeniyle geri adım atmak zorunda kalabilir.İran Cumhurbaşkanı Ruhaninin Özel Kalem Müdürü Hamid Ebutalibi, diyalog çağrısında bulunurken, ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan'ı ziyareti sırasındaki Kral Selman ile yaptığı kılıç dansına işaret ederek, "Olanlar, kılıç dansının ilk neticeleridir" iddiasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise; Katar krizinin aşılması için devreye girdi. Erdoğan'ın konuyla ilgili ilk olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradığı bildirildi. Erdoğan Putin'in yanı sıra, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Şeyh Sabah El Ahmed Al Sani, Kuveyt Emiri El Sabah ve Suudi Arabistan Kralı Selman ile de telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Mübarek Ramazan ayının ruhuna uygun bir şekilde dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan bu tatsızlığın bir an önce çözüme kavuşturulması için Sayın Cumhurbaşkanımız diplomatik temaslara başlamışlardır" dedi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, "Türkiye olarak bu sorunun çözülmesi için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz. Asıl olan diplomasi kanallarının açık tutulmasıdır" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Hepimizi üzen bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

Yahudi lobisi boş durmuyor, özellikle Trump’ın Sudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin boyutuda böylelikle gözler önüne sermiş oldu. Katar’ın Türkiye’ye yatırım yapacağı 44 Milyar Doların ardından Arap dünyasının Katar’a ambargo koyması hazmedilir gibi değildir. Bu bir Yahudi lobisinin oyunudur, özellikle Ramazan ayının ortalarında ve bu Mağfiret ayında böyle bir tavır sergilenmesi hoş bir gösterge değildir. Başkan Erdoğan’ın sözleri çok önem arz eden faktörlerdendir. Bu Ramazan ayında Müslüman, Müslümanın kanını akıtamaz değimi, bütün dünyada yankı buldu. Gerçekte öğledir, birlik zamanıdır, birileri Müslüman ülkelerinin üzerinden oyun oynaması ve bu oyuna da Arap dünyası alet olmasın. Türkiye sonuna kadar Katar Emirinin yanındadır, Müslümanlar hep birlik ve beraberlik içerisinde olmalıdır, Avrupa parçalanıyor, maddi olanakları tükeniyor, birbirilerini kemiriyorlar ve güçleri tükeniyor, ondan dolayı Arap dünyasını birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Akıllarını başlarına toplasınlar ve bu Yahudi ve Siyonistlerin oyunlarına alet olmasınlar, yoksa kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşeceklerdir. Allah mutlak bilendir ve mazlumdan yanadır.

Saygı ve Sevgilerimle

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum