marmaris tekne turları
ASKİ’den Bilinçli Su Kullanımı Uyarısı « Medya Yenigün

Medya Yenigün

ASKİ’den Bilinçli Su Kullanımı Uyarısı

ASKİ’den Bilinçli Su Kullanımı Uyarısı
443
19 Temmuz 2017 - 12:58

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara, içme suyunun kaçak kullanımı ve bahçe sulamada kullanılmasının susuzluğa sebep olabileceği uyarısında bulundu.

ASKİ tarafından yapılan açıklamada; “ASKİ Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza kaliteli ve kesintisiz içme suyu sağlama konusunda çalışmalarımız durmaksızın devam etmektedir. Ancak içme suyunun kaçak olarak ve amacı dışına çıkılarak sulamada kullanılması bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine sebep olmaktadır. Özellikle kırsal mahallelerimizdeki vatandaşlarımızın bahçe sulama işlerini gerçekleştirme konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir.’’ ifadelerine yer verildi.

KAÇAK SU KULLANANLARI İHBAR ETMEK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR

Suyun sayaçtan geçmeden kullanılması kaçak su olarak tanımlanıyor. ASKİ Genel Müdürlüğü il genelinde kaçak su ile mücadelesini aralıksız sürdürüyor. Kaçak su kullananların tespiti halinde gerekli işlemler yapılarak adli işlemlerle birlikte para cezaları da uygulanıyor. Kaçak konusunda vatandaşlara da rol düşmektedir. Kaçak su kullanımı yapan kişileri 185 çağrı merkezine bildirmek vatandaşlık görevidir. Ayrıca kaçak ihbarı yapan vatandaşların kimlik bilgileri de gizli tutulacaktır.

İÇME SUYUNUN YANLIŞ TÜKETİMİ SU YETERSİZLİĞİNE SEBEP OLUYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün il genelinde yaptığı çalışmalarla yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacı karşılanmış olmasına rağmen içme ve kullanma suyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatını arttırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağduriyetine sebep olabiliyor. Özellikle yaz aylarında meydana gelen bu durum karşısında vatandaşların içme suyu ile sulama yapmamaları kendi menfaatleri açısından büyük önem arz ediyor.

rokettube
marmaris tekne turu