Medya Yenigün

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik:

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı’nın yurt dışı ziyaretlerine yapılan eleştirilere yönelik, “Cumhurbaşkanımızın safında olmak yerine başka devletlerin tezlerini dillendiren ve Türkiye’nin tezini zayıflatmaya çalışan yaklaşımlar maalesef siyasi hayatımızın içindeki bazı partilerden siyasetçilerden gelmektedir.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik:
270
19 Mayıs 2017 - 14:59

Bu tip ziyaretler söz konusu olduğunda içerideki eleştirileri, saflaşmaları bir kenarda bırakmak lazım” dedi.

 

AK Parti Adana İl Başkanlığının 85. İl Danışma Meclisi Toplantısı, Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, anayasa referandumundaki zaferi, teşkilatların gece gündüz yoğun bir şekilde çalışarak kazandıklarını anlattı. Bundan sonraki süreçte de üzerlerine yüklenen yükün farkında olduklarını belirten Yeni, aynı iradeyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 

AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi ve Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı ise anayasa referandumunun ardından 21 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’ye yeniden üye olduğunu hatırlatarak, Erdoğan’ı 3. Olağanüstü Kongre’de genel başkan seçeceklerini vurguladı.

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren anayasa referandumunda kazanılan zafer nedeniyle teşkilat üyelerine teşekkür etti.

 

Referandumla birlikte tr nin bir devrim gerçekleştirdiğini vurgulayan Bakan Çelik, “Geçmişte olduğu gibi milletin oy verdiği seçimlerden sonra vesayet makamlarının milletin inşa ettiği yönetimi hırpalaması, kuşatması şeklindeki tüm vesayet düzenlemelerine son verildi. Artık iktidarın kurulması için yüzde 50 üzerinde millet iradesi gerekmektedir. Bu, devletin yegane patronunun millet olduğu bir sisteme geçiştir. Millet iradesine ortak koşmaya, kısıtlamaya kalkacak hiçbir vesayet alanı bırakmadınız” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle artık Cumhurbaşkanının tarafsız bir şekilde millete hizmet edeceğini vurgulayan Bakan Çelik, geçmiş sistemdeki bazı Cumhurbaşkanlarının yeterince tarafsız olmadığını savundu. 21 Mayıs Pazar günü yapılacak olağanüstü kongreyle Erdoğan’ın partinin başına geçeceğini hatırlatan Çelik, “Pazar günü gerçekleşecek kongre Türk siyasi hayatı için bir dönüm noktası olacaktır. Türkiye’nin büyük hedeflerine ulaşması için yeni bir ateşlemenin yapılacağı kongredir. İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm kara propagandalara rağmen referandum sonrasında Türkiye’nin yükselen profili herkes tarafından net bir şekilde görülüyor” diye konuştu.

 

Bakan Çelik, birkaç hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küresel siyasi alanda yürüttüğü diplomasinin mayıs ayını dünyada Türkiye diplomasisi haline getirdiğine dikkat çekerek, Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Hindistan, Rusya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ziyaretlerini anımsattı. 25 Nisan’da ise Brüksel’de NATO zirvesine katılım sağlanacağını anlatan Çelik, bu süreçte eleştiriler yapan bazı kesimlere tepki gösterdi. Bakan Çelik şöyle devam etti:

 

“Türkiye büyük işler başarmıştır ama görüyoruz Sayın Cumhurbaşkanımız devletimizi ve milletimizi yurt dışında temsil ederken Cumhurbaşkanımızın safında olmak yerine başka devletlerin tezlerini dillendiren ve Türkiye’nin tezini zayıflatmaya çalışan yaklaşımlar maalesef siyasi hayatımızın içindeki bazı partilerden siyasetçilerden gelmektedir. Halbuki Cumhurbaşkanımız o ziyaretlere giderken Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil ediyor. Bu tip ziyaretler söz konusu olduğunda içerideki eleştirileri, saflaşmaları bir kenarda bırakmak lazım. Gerçi bu eleştirilerin, kendi Cumhurbaşkanına karşı başka tezleri, başka devletlerin pozisyonlarını tutmalarının hiç itibarı yok, herkes biliyor. Cumhurbaşkanı yabancı bir ülkede Türkiye’yi temsil ederken hangi partiden olursa olsun eksiksiz tüm milletimizin desteği arkasındadır, duası arkasındadır. Dolayısıyla Türkiye’nin yükselen profilinin, uluslararası siyasette çizdiği bu büyük resmi doğru değerlendirmeliyiz. Türkiye’nin itibarını yükseltmek için yürütülen bu mücadele bitmeyecek, durmayacak, yerinde saymayacak, hep daha ileriye ve uzağa gidecek.”

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, yapılacak olağanüstü kongrenin ardından Türk siyasetindeki Berlin duvarının yıkılacağını sözlerine ekledi.

Yozgat araç kiralamaYozgat evden eve nakliyat