Avşarlar Söğüt şenliklerinde boy gösterdiler!

Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya ve Yönetim Üyeleri 940. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliğine katılarak İki yıldır devam eden salgın sebebiyle resmi törenlerle kutlanan ve zayıf geçen şenlik bu sene de buruk geçti diye açıklamada bulundu.

Avşarlar Söğüt şenliklerinde boy gösterdiler!
15 Eylül 2021 - 14:28 - Güncelleme: 15 Eylül 2021 - 14:30
Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya, Söğüt’te yapılan Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliğine katılarak düşüncelerini gazetemize açıklamasında “İki yıldır devam eden salgın sebebiyle resmi törenlerle kutlanan ve zayıf geçen şenlik bu sene de buruk geçti. Çadırların kurulup, dışardan misafirlerin davet edilmediği şenliklere Söğütlü kardeşlerimiz ve çevreden gelen STK temsilcileri katıldı. Cuma günü Kur'an-ı Kerim ve mevlit programı ile başlan şenlik 11 Eylül Cumartesi günü yürüyüş, Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret, konuşmalar, mehteran ve Türk Yıldızları gösterisi ile son buldu.” Dedi.
Başkan Kocakaya, şölenin Birlik Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, yaptığı konuşmasını belirttiği açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ana ve kurucu unsuru olan tüm Yörük Türkmenlerin, dedemiz Ertuğrul Gazi’nin torunlarının önünde saygıyla eğiliyorum. Hepimiz bilindiği kadarıyla 5000 yıllık, belki 10 binlerce yıllık Türk tarihinin emanetine sahip çıkmak için, atam Oğuz’dan Mete’ye, Atilla’dan Alparslan’a, Osman Gazi’den Fatih’e Kanuni’den Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar olan şanlı Türk tarihinin mirasçıları olarak Ertuğrul Gazi’nin huzurunda toplandık. Yeniden bir olmak için, iri olmak ve diri olmak için söz verdik, kavilleştik. 740 yıldır devam eden bu coşkuyu hiç aksatmadan gelecek nesillere aktarmak için hep beraber bu yola baş koyduk.  Bütün dünyanın başına bela olan salgın musibeti sebebiyle 2 yıldır istediğimiz gibi kutlayamıyor, birbirimize doya doya sarılamıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu musibeti atlatarak, yeniden eskisi gibi coşkuyla, daha güzel programlarla kutlamak nasip olur. Toyumuz toylanır, soyumuz soylanır yine. Hayme Ana’nın duasıyla düşeriz yollara, Ertuğrul Gazi’nin ışığında Osman Gazi ferasetiyle yine bir ve beraber oluruz. Bu dua ile hepinizi saygıyla selamlıyor, şartlar ne olursa olsun hala dağlarda Yörüğün ocağının tütmeye devam ettiğini yedi düvele ilan ediyorum.” Diye konuşması şahsımı gururlandırdı dedi.
Dünya Avşarlar Derneği olarak 940. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliğine katılarak geçmişimizde parlak tarihimizin mirasçıları olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemizde bizleri kamçılıyor. Günlük hayatımızdaki nefsimizi bir tarafa bırakarak atalarımızın Dünya’ya hükmettiği bir neslin torunları olarak onlara layık olmaya çalışıp ilim ve irfanda daha ileriye gitmemiz gerekiyor” diye düşüncelerini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum