marmaris tekne turları
BAE’nin yaptığı rezillikleri görünüz! « Medya Yenigün

Medya Yenigün

BAE’nin yaptığı rezillikleri görünüz!

BAE’nin yaptığı rezillikleri görünüz!
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
211
19 Eylül 2020 - 21:49

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında konuşurken tepki çekecek ifadesinde “Yanı başımızda vermişiz adaları, geçmişteki anlaşmaları büyük başarı diye anlatmaya çalıştılar bizlere ama maalesef görüyoruz” diye konuşmasında sonra bazıları Lozan Anlaşmasını getirdi ve kudurmaya başladılar.

Öncelikle bu söylemleriyle Yunanistan’ın maksimalist davranışlarından vazgeçmesi lazım, Herkesle müzakere edebileceğimiz söylüyoruz. Yunanistan ön koşul koymaya başladığı zaman ülkemizin de ön koşullarımız var ve ülkemizin de ortaya koyacağı tezlerimiz ve talepleri var. Yunanistan’da Türkiye’nin koşullarını yerine getirmesi söz konusudur. Anlaşmalarla çözülemeyen sorunları nasıl çözeceğimizin konuşulacağı bir mekanizmadır. Ülkemiz ise, çok samimi bir şekilde; Yunanistan ile var olan meseleleri çözmek için samimi tekliflerde bulundu. İyi niyet gösterildi ama; Yunanistan buna yanaşmak niyetinde değildir.

Rum kesimi ve Yunanistan yıllardır Mısır’la İsrail ile anlaşma imzalayarak kendi bölgelerinde değişik firmalara lisanslar vererek faaliyetlerine devam ediyorlar. Türkiye’yi de dışlamaya çalıştılar ve baktık ki; uyarılarımız bizim hiçbir şekilde dinlenmiyor, Türkiye ise; kendi sondaj gemileriyle faaliyetlerine başlamıştır. Ülkemizin  haklarını yok saydıkları için bu adımlar atıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi; “Rum kesimi hariç herkesle oturalım ve Merkel’e söylediği gibi bizim hakkımız saklıdır ve devamında; daha sağduyu sahibi yapıcı ve objektif olarak Türkiye’nin haklı olduğunu tespit ediyor.  Merkel her zaman göç konusunda da en kararlı duruşu gösterdi” dedi.

Fransa’nın ise kendi gündemi var ama Fransa’nın bu gündemine Almanya’nın katılmadığını görüyoruz. Ne kadar haklı olursak olalım ve Yunanistan ile Türkiye arasında bir tercih yapmaları gerekirse Yunanistan’ı tercih ederler. Objektif ülkeler var Almanya’da bunların başında geliyor.

Yunanistan Lozan’a ve 1947 Anlaşmasına göre, silahsızlandırılmış adalardan bahsedelim! Sakız Adası da bunlardan bir tanesi, dolayısıyla Yunanistan burada bir tatbikat yapacağını Navtex ile bildirdi. Ülkemiz de başka bir Navtex yayınlayarak bunun “Lozan’ın ihlalini olduğunu bildirdi.” Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise; buna karşı uyarısını yaptı. Yunanistan bu adalarla ilgili son zamanlarda ülkemizin  bu adalar silahlandırılmış ve AK Parti hükmetti olarak sessiz kalmışız gibi yorumlar kulaktan kulağa yayılıyor ne yazık ki! Yunanistan 1960’tan sonra bu adaları silahlandırmaya başlıyor ve Türkiye uyarılarda bulunuyor! Yunanistan bunu hep inkar ediyordu. Bunu 1974’te kabul ediyor ve hukuk dışı gerekçelerle Yunanistan buraları silahlandırdığını kabul ediyor. Bu adaların silahlandırılmasıyla ilgili Yunanistan geçmişte NATO’yu dahil etmeye çaba sarf ediyordu. Ülkemiz ise; buna itiraz etti ve Yunanistan ise; uluslararası hukuktan ve mahkemelerden bahsetmesi düşündürücü değil mi?

Bakınız! Doğruları bile söylemiyorlar ve bu konuda dürüst olmaları gerekiyor. Bu sorunların çözülebilmesi için samimi olmak gerekiyor. Özellikle de, “Sevilla haritasından vazgeçmeleri gerekiyor.” Bakınız! Yanı başımızda verilen adaları ve geçmişteki anlaşmaları büyük başarı diye anlatmaya çalışmaları bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Yunanistan rutin bir görev değişimi olduğunu söyledi sonradan. Orada ağır silahlar var. Anlaşmaya uygun olmayan silahlar var. Adaların fiili yapısıyla ilgili Kardak krizinden sonra adaların ihlal ve statüsünde değişiklik olmamıştır ve olması da mümkün değildir.

Benim burada çok üzüldüğüm bir noktayı söylemekte yarar görmekteyim. BAE’nin yaptığı rezillikleri görünüz ve ABD, İsrail saflarında olmaları düşündürücü değil mi?

Bir taraftan İslam dünyasından nemalanan Suudi yetkilileri, “Hac ve umre olmayınca, “ekonomisi dibe vurdu”  ve bitme noktasına geldi.

Hele bir düşünün? İslam dünyasından beslenen Suudi yetkilileri, nasıl oluyor da; ABD ve İsrail’in saflarında oluyorlar, bu sizce düşündürücü değil mi? Hem İslam dünyasının parasıyla geçimini sağlayın ve daha sonra da Müslümanlara saldırın.

Ey BAE ve Suudi Arabistan krallığı; İnşallah sonunuz yakındır, hem Müslümanların kuvvetiyle keyfinizi sürün ve bir taraf tanda Yahudi saflarında güç gösterisinde bulunun, Allah sizleri yerin dibine batırsın!

Suudi Arabistan; ekonomik yönünden dolayı çökme noktasına geldi ve umre için yakında Müslümanlara seslenecek! Artık yeter, Suud halkını fazla yıpratmadan ve sıkıntıya girmeden “umre için start veriyor, çünkü fazla dayanacak güçleri kalmadı. En kısa zamanda kapılarını açıyor, “Müslümanlar Suudi Arabistan krallarına para akıtsın ve onlarda Yahudilerle işbirliği yaparak Müslümanları paralarıyla kafalarımıza kurşun sıksın, bu ayıp onlara yeter.”

Sakın bu konuda beni yanlış anlamayın; demek istediğim, “düşman yanı başımızda ve İngiltere, Fransa ve diğerleri ülkemize her an saldıra bilir gibi tedbir almışlar, Arap dünyası da onlarla beraber olup Müslüman kanını akıtacaklar. Bilmiyorlar ki; Osmanlı torunları bir kükrerse yer gök sallar, bu bir “haçlı göstergesidir” diye düşüncelerimi sizlere paylaşmak istedim. Allah her daim ülkemizi her türlü musibetlerden koruyacaktır!

Sevgi ve Saygılarımla

Vehbi Korkutata

rokettube