Medya Yenigün

Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları
Avatar
Nevzat Küçükdöğerli( nethabergazetesi@hotmail.com22 )
462
17 Kasım 2019 - 0:23

Yeni çıkarılan yasaya göre BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak avantajlı bir hale getirildi. Bağ-Kur’da erkeklerde 9.000 gün kadınlarda 7.200 gün olan prim ödemesi SSK’ya geçişte 5.000 ila 5.975 güne düşüyor.
BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçerek emekli olmak için yapılması gerekenler ve emekli olma şartları için hazırladığım kısa bir özet;

BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİŞ NEDEN CAZİP;
Daha yüksek aylık bağlanması; BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak için en önemli sebeplerden biri; SSK’dan emekli olan vatandaşların emekli aylıkları, BAĞ-KUR’dan emekli olan vatandaşlara göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir farklılık gösterir ve emekli aylıkları da bu yüzden daha fazladır.

Daha Erken Emeklilik; BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçip emekli olmak sürecinde bir diğer avantaj ise daha erken emeklilik imkanıdır. Erken emeklilik kapsamında SSK’dan emekli olan vatandaşlar, BAĞ-KUR’dan emekli olan vatandaşlara göre 10 yıla kadar daha erken emekli olma şansına sahip. Ancak burada unutulmaması gereken şey; bu durum 2000 ve öncesi girişli vatandaşları kapsamaktadır.

Daha Az Prim Ödeme; Bağ-Kur’dan SSK’ya geçip emekli olmak istenmesinde bir diğer etken de daha az prim ödeme imkanıdır. Bu durumda, BAĞ-KUR’lular 9000 gün prim ödeyip emekli olabilmekteyken, SSK’lılar 5000 ile 7200 gün arasında prim ödeyerek daha az prim ödeyip emekli olma şansına sahipler.

BAĞ-KUR’DAN SSK’YA GEÇİŞ İÇİN ŞARTLAR;
– Bağ-Kur’dan SSK’ya emekliliğe en az 3.5 yıl kala geçmiş olmanız gerekiyor.

– Önceden Bağ-Kur ödemesi yapıyor olan vatandaşlar SSK’ya geçişten sonra hizmet birleştirme işlemi yapmalılar.

– SGK hizmet birleştirme işleminden sonra emeklilik şartlarınız SGK Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

– Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün prim ödemek yeterlidir.

– Sanılanın aksine askerlik ve doğum borçlanmaları 3.5 yıl hesabında dikkate alınmaz. Bu 3.5 yıl sürecinin fiilen çalışarak geçirilmesi gerekir.

– Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapacak vatandaşların ilgili Bağ-Kur Müdürlüğü’ne dilekçe vermesi gerekmektedir.

– Bağ-Kur’a borcundan dolayı sağlık hizmeti durdurulmuş vatandaşlar SSK’ya geçmelerinden 30 gün sonra borca rağmen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.
Son 3.5 yıllık süre zarfını hangi kurumda geçirdiyseniz oradan emekli olabilirsiniz

ŞİRKET ORTAKLARI SSK LI OLABİLİRMİ?
Şirket sahipleri ve ortakları Bağ-Kur’lu olmak zorunda. Ancak çoğunluk, hem şartlardan hem de emeklilik gelirinin daha iyi olması nedeniyle SSK’yı istiyor. Bunun için de ya kendilerini işçi gibi gösteriyor ya da sonradan SSK’ya kayıtlarını yaptırıyorlar. Peki, şirket sahipleri SSK’lı olabiliyor mu, olanların durumu ne olacak?
Varantaşlardan çokça aldığım soruların başında şirket sahiplerinin ya da şirket ortaklarının SSK’lı çalışıp, çalışamayacakları. Daha doğrusu sorulan soru şu: Şirket sahibi veya da şirket ortağı olup da Bağ-Kur’lu (4/B) olanlar, kendilerini SSK’lı (4/A) gösterebilir mi? Açıkça şunu söyleyeyim, birçok şirket sahibi Bağ-Kur’lu olmayı tercih etmiyor; hem emeklilik şartlarının hem de emeklilik gelirinin daha iyi olması nedeniyle SSK’yı tercih ediyor. Hal böyle olunca da şirket sahipleri ya kendi şirketlerinde kendilerini işçi statüsünde yani SSK’lı gösteriyor ya da Bağ-Kur’lu olduktan bir süre sonra SSK’ya geçmeye çalışıyor.
Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bir genelge yayımlayarak bu gibi Bağ-Kur’luların durumuna açıklık getirdi. Ama önce şunu belirteyim, şirket sahipleri ya da ortakları, yani Bağ-Kur’lular, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kendi şirketlerinde SSK’lı olamıyor ve kendilerini 4/A’lı gösteremiyorlar. Dolayısıyla Bağ-Kur’lu olmak zorundalar ve haliyle de 4/B üzerinden emekli olmak durumundalar.
ORTAKLAR NE YAPACAK
Peki, şirket ortağı olup da Bağ-Kura kayıtlı olanlar; sonradan SSK’lı olabilirler mi? SGK, genelgede bu durumu çok net açıklıyor. Şirket ortağı olunmasından dolayı Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar, daha sonra SSK’ya geçmişlerse veya da kendilerini çalışıyor gibi gösterip, SKK kaydı yaptırmışlarsa; önceden başlayan Bağ-Kur sigortalılığı son ermeden SSK sigortalılığı devreye girmiyor. Bu nedenle de SSK’sı iptal ediliyor, Bağ-Kur sigortalılığı geçerli sayılıyor. Hatta bir örnek vereyim: Şirket ortağısınız ve 1997’nin Haziran ayında Bağ-Kur’lu oldunuz. 2007 yılında ise SSK daha avantajlı deyip, kendinizi şirkette çalışıyor gösterip, sigorta kaydınızı SSK’ya aldırdınız. Bu durumda 2007 yılında başlayan SSK sigortalılığınız geçersiz sayılacak, Bağ-Kur üzerinden sigortanız devam edecek.
Tabi bir de işçi olarak çalışırken sonradan şirket ortağı ya da şirket sahibi olanların durumu var ki, okuyucuların bir kısmı da bu durumda ne olacağını merak ediyor. SGK genelgesiyle buna da açıklık getirilmiş. Ekim 2008 öncesinde SSK’lı olarak çalışırken gerek çalıştığı işyerine gerekse de başka bir işyerine ortak olunması halinde bu kişiler, SSK sigortalılığı kesintiye uğrayana kadar Bağ-Kur kapsamına alınmıyor. Yani, öncesinden SSK’lı olarak başladıysanız, sonrasında da SSK’lı olarak devam edebilirsiniz.
SSK’LI OLAMIYORSUNUZ
Bu konuyu da bir–iki örnekle anlatayım ki, daha net anlaşılsın. 1999 yılında şirket kurdunuz ve 2000 yılında kendinizi şirkette SSK’lı olarak çalışıyor gösterdiniz. Ancak şirket sahipliğiniz de devam ediyor. Bu durumda şirketi kurduğunuz 1999 yılında Bağ-Kur sigortalılığınız başlatılacak ve SSK’lı olarak bildirimde bulunduğunuz sigortalılık süresi Bağ-Kur kapsamında hizmet olarak değerlendirilecek. Dikkatinizi çekerim hizmet süreniz yok sayılmıyor sadece SSK’lı süreniz, geçmişe dönük olarak Bağ-Kur’lu sayılıyor.
Bu konuda farklı bir örnek daha vereyim: 2001 yılında şirket ortağı oldunuz ancak Bağ-Kur’a kayıt olmadınız. 2002 yılında ise ortağı olduğunuz şirkette 4/A’lı, SSK’lı olarak kaydınızı yaptırdınız. 2013 yılında ise şirket ortaklığınız bitti. Bu durumda şirket ortağı oldunuz 2001 yılında Bağ-Kur’lu gibi gözükeceksiniz, SSK’lı olarak geçirdiğiniz süreler de Bağ-Kur süresi sayılacak ve ortaklığınızın bittiği 2013 yılına kadar Bağ-Kur statüsünde sigortalı sayılacaksınız, SSK’lı olamayacaksınız.
Şirket sahipleri SSK’lı olabilir mi
BUNLARA DİKKAT!
– Şirket sahipleri ya da ortakları 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kendi şirketlerinde SSK’lı olamıyorlar.
– Bağ-Kur’lu şirket sahipleri sonradan kendilerini SSK’lı gösterirlerse, Bağ-Kur sigortalılığı son bulmadan yeni bir sigortalılık başlamayacağından SKK’lılığı iptal edilecek.
– SSK’lı olarak çalışırken, kendi işyerine veya başka işyerine ortak ya da yönetim kurulu üyesi olanlar sigortalılıkları bitinceye kadar Bağ-Kur kapsamına alınmayacak, SSK’lı olarak devam edecekler.
– Şirket sahibi olup da kendini Bağ-Kura kaydetmeyen ancak sonradan SSK’lı olarak sigortalı olanların SSK’lı süreleri Bağ-Kur’lu sayılacak.
– Şirket ortağı olan ve kendini SSK’lı olarak gösterenler şirkette kendinden başka SSK’lı kalmadığı durumda, şirketin de sermaye şirketi olması halinde SSK’lı sigortalılığı devam eder.

hd film izlemobil onaybanko kuponlar