marmaris tekne turları
Boğulmalara karşı zincirli önlem « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Boğulmalara karşı zincirli önlem

Adana’da havaların ısınmaya başlamasıyla başlayan boğulma vakalarının önüne geçmek için sulama kanalları çevresinde bariyer ve korkuluk, suyun içerisinde ise zincirli ve tel çitlerle önlem alındı.

Boğulmalara karşı zincirli önlem
260
06 Mayıs 2017 - 12:29

 

Vali Mahmut Demirtaş, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, Adana’da sıkça meydana gelen boğulma olaylarının önlenmesi amacıyla DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nce sulama kanallarında alınan önlemleri yerinde inceledi.

 

Kent merkezinden geçen sulama kanallarında alınan önlemleri yerinde denetleyen Vali Demirtaş, inceleme gezisi sırasında hazır bulunan Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın’dan bilgi aldı.

 

Yaz mevsiminin yüksek nem oranının da etkisiyle hayli sıcak ve bunaltıcı olduğu Adana’da, 2002-2016 yılları arasındaki 13 yılda 235 vatandaşın boğularak yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Demirtaş, boğulma olaylarının önlenmesi için sulama kanallarındaki tedbirlerin büyük önem taşıdığını söyledi. Demirtaş, vatandaşlara ve ailelere de çocukların ve gençlerin sulama kanallarında yüzmemeleri konusunda bilinçlendirilmesi çağrısında bulundu.

 

Suyun içinde zincirli ve tel çitler

 

DSİ Bölge Müdürlüğü’nün boğulmaları önleme yönelik yeni alınan tedbirlerden bahseden Vali Demirtaş, “Sulama kanallarının çevresinde ve içerisinde bariyer, korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi boğulmaları önleme konusunda tedbirler aldık. Ayrıca DSİ Bölge Müdürlüğümüzce yeni geliştirilen tek sıralı kafesler kanallara yerleştirilerek, suya giren kişilerin buralara tutunarak, boğulmaların önüne geçilmesi düşünülmüştür. Bu tür tedbirler sulama kanallarına yoğun olarak girilen yerlerde uygulanacaktır” dedi.

 

“Çocuklarımız bilinçlendirilmeli”

 

Vali Mahmut Demirtaş, sulama kanallarındaki önlemlere yönelik inceleme gezisi sırasında yaptığı açıklamada, “Aldığımız tüm önlemlere rağmen, yaz aylarında ilimizde meydana gelen boğulma olayları bizleri derin üzüntüye sevk etmektedir. Motorize emniyet ekiplerimiz ile ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı çalışmalar kadar, çocuklarımız ve gençlerimizin de suya girmemeleri ve serinlemek maksadıyla sulama kanallarına girmemeleri, boğulma olaylarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ailelerimizin ve tüm vatandaşlarımızın, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu açıdan özellikle uyarmaları ve serinleme ihtiyaçlarını daha güvenli olan havuzlarda gidermeleri konusunda bilinçlendirmelerini özellikle istirham ediyorum. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, sulama kanallarında alınan önlemlerin titizlikle takipçisi olacağımızı belirtiyor, ilimizde boğulma olaylarının hiç olmamasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın can güvenliği konusunda tüm tedbirleri alarak çalışmalarını sürdüren DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

rokettube