marmaris tekne turları
Bulut: Çin’den gelen gıda ürünleri inceleniyor mu? « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Bulut: Çin’den gelen gıda ürünleri inceleniyor mu?

Bulut: Çin’den gelen gıda ürünleri inceleniyor mu?
106
15 Şubat 2020 - 0:32

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronovirüs ün ithal ürünlerden, özellikle gıdadan bulaşma riskini Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “İthal ürünlerle ilgili hangi analizler yapılmaktadır? İthalattaki rutin denetim ve analizlerin dışında Çin’den gelen ürünlere özel analiz yapılmakta mıdır?” diye sordu.

ANKARA///

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronovirüsün ithal ürünlerden bulaşma riskini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, SARS salgınından beri dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri olan koronavirüsü (2019-nCoV) salgınıyla ilgili gelişmelerin kamuoyunda büyük kaygı uyandırdığını bildirdi.

DÜNYA ÖNLEM ALIYOR

CHP’li Bulut, “Dünya genelinde yaklaşık 50 bine yakın kişinin virüs taşıdığı belirtilirken, salgının Çin’deki boyutunun açıklanandan ve bilinenden daha yaygın olduğu iddia edilmektedir. Salgının başlangıcından itibaren önlem almaya çalışan bazı ülkeler Çin ürünlerinin girişini yasaklamış, hatta bazı ülkeler, Çinlilerin ülkelerine girişine bile yasak getirmiştir” dedi.

VİRÜS MUTASYONA UĞRAYABİLİR

Türkiye’nin de sağlık alanındaki önlemlerin yanı sıra Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süreyle durdurduğunu kaydeden Bulut, virüsün şu anda cansız ortamda uzun süre kalıcı olmadığı bilindiğini ancak virüsün mutasyona uğramış olabileceği veya uğrayabileceğine dair kuşkuların olduğunu belirtti. Bulut “Türkiye’nin Çin’den ithal ettiği ürünler arasında organik olanlar da mevcuttur. Çin’den ithal edilenler rasında ayçiçeği, pirinç, domates, glikoz şurubu, tütün, kabuklu ve kabuksuz ceviz, zencefil, sarımsak, yer fıstığı, biber, mısır, soya fasulyesi gibi çok sayıda ürün vardır” dedi.

BAKAN KOCA’YA SORULAR

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Hayvan ve hayvansal ürünler dışında Çin’den gelen diğer ürünlerin ithalatına sınırlama veya yasaklama getirilecek midir?

-Koronavirüs salgını nedeniyle ithal ürün konusunda ivedi olarak hangi önlemler alınmıştır? Alınmadıysa ne zaman alınacaktır?

-İthal ürünlerle ilgili hangi analizler yapılmaktadır? İthalattaki rutin denetim ve analizlerin dışında Çin’den gelen ürünlere özel analiz yapılmakta mıdır?

-İthal ürünlerle ilgili karantina uygulanmakta mıdır?

rokettube