Medya Yenigün

Canbolat, ASKON üyelerini yeni istihdam ve teşvik konusunda bilgilendirdi

Canbolat, ASKON üyelerini yeni istihdam ve teşvik konusunda bilgilendirdi
226
21 Mart 2017 - 11:57

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürü Bilal Canbolat konuşmasında, yeni istihdam ve teşvikler konusunda Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) üyelerini bilgilendirdi.

Canbolat, ASKON tarafından düzenlenen “Yeni İstihdam ve Teşvikler” konulu toplantıda, söz konusu teşviklerin, 1 Şubat 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında işe alınan kişilerle ilgili olduğunu söyledi. İş verenlere günlük 22 TL iş görenin çalıştığı gün sayısınca destek verileceğinide ifade eden Canbolat, “Aylık 666 TL devlet desteği olacaktır. Sigortalının İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. Sigortalının işe alındığı tarihten önceki üç aya ilişkin kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması gerekmektedir. Sigortalının işe giriş tarihi itibariyle işe alındığı tarihten önceki üç aylık dönemde 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının Bağkur ve memur bentleri, taksi dolmuş şoförleri ve sanatçılar maddesi ve ek 9. maddesinin birinci fıkrası kapsamında ev hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve üzeri bildirim yapılan kuruma bildirilmiş olması halinde bu sigortalı için 4447 Sayılı Kanunun geçici 17. maddesinde yer alan destekten yararlanılması mümkün bulunmamaktadır” dedi.

Yeni açılan iş yerlerinin de destekten belirli şartları sağlaması kaydıyla faydalanabileceğini ifade eden Canbolat, şunları kaydetti:

“2017 yılında tescil edilmiş olan iş yerlerinde 1.2.2017 ila 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınan ve destek kapsamına giren sigortalılardan dolayı destek tutarının yarısı kadar, Kanunda öngörülen diğer şartların da sağlanmış olması kaydıyla iş yerinin tescil edildiği tarihi takip eden üçüncü aydan itibaren ve destek tutarının yarısı kadar yararlanılabilecektir. Bu durumda, en geç 30.09.2017 tarihine kadar, 5510 sayılı Kanun kapsamında tescil edilecek iş yerleri bu destekten yararlanabilecektir.”

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan da, teşviklerin iş adamlarını memnun ettiğini vurguladı. Teşviklerin bir sonraki yıl da devam etmesi gerektiğini belirten Çalışkan, sigortalılara bir sonraki yıl alınacak teşvikin yarısının aktarılması halinde piyasalara olumlu katkıları olacağını söyledi. Çalışkan, emeklilikle ilgili yeni oluşturulacak düzenlemeleri de ilgiyle takip ettiklerini söyledi.

Yozgat araç kiralamaYozgat evden eve nakliyat