Medya Yenigün

Çinli Heykeltıraştan 15 Temmuz Anısına “İnanıyorum” Heykeli

Çinli Heykeltıraştan 15 Temmuz Anısına “İnanıyorum” Heykeli
182
30 Mayıs 2017 - 12:48

Çinli heykeltıraş QianSihua, 15 Temmuz darbe girişimi anısına ‘Demokrasi ve Özgürlük’ temasıyla düzenlenen 3’üncü Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumuna ‘İnanıyorum’ isimli eseriyle katıldı. Benzer olayın Çin’de de yaşandığını hatırlatan Sihua, “Askeri müdahaleler insanları gerçekten yoruyor ve düşüncelerini kısıtlıyor” dedi.
Adana’da bu yıl Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü tarafından 15 Temmuz darbe girişimi anısına ‘Demokrasi ve Özgürlük’ temasıyla düzenlenen 3’üncü Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumuna dünyanın dört bir yanından 65 eser başvurdu. İtalya’dan AdrianoCiarla, AlessioRanalda ve GiogieCpajak, Polonya’dan AnnaRasinska, Bulgaristan’dan George Minchev, Türkiye’den Işıl Şen, Gürcistan’dan IvaneTsiskadze, Ukrayna’dan Michael Levchenko, Çin’den QianSihua ve Hindistan’dan Tutu Pattnaiksempozyuma katılmaya uygun görüldü. Heykeltıraşlar yoğun sıcağın altında yaklaşık 15 gündür Galleria AVM bahçesinde mermer kalıpları işleyerek tasarladıkları eserlere dönüştürmeye başladı.
“İnanıyorum” isimli eseriyle dikkat çeken Çinli heykeltıraş QianSihua (54), halkın içerisinden bir kişiyi işaret eden heykeliyle mesaj vermeye çalıştığını söyledi. Sihua, “Heykelimde ‘özgürlüğe inanıyorum’ gibi bir ifade bulunuyor. Herhangi birinin özgürlüğüne inandığını söylemeye çalışıyor. Her insanın kendisine ait bir görüşü, düşüncesi var. Bu düşünceyi özgür biçimde açıklaması, söylemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yüzden eserimin adı ‘inanıyorum'” diye konuştu.
Türkiye’deki 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında vatandaşların tanklara engel olduğu gibi 1989 yılında Çin’de Tiananmen’de bir kişinin tankları durdurduğunu hatırlatan Sihua, “Herkesin özgürlüğe inanmasıyla ilgili bir kavramdan bahsediyorum. Yönetimlerin insanları da önemsemesi, ciddiye alması gerektiğini düşünüyorum. Askeri müdahaleler ülkelere ve insanlara sıkıntı getiriyor. Benzer bir durum Çin’de yaşandı. Askeri müdahaleler gerçekten insanları yoruyor, düşüncelerini kısıtlıyor ve insanlar düşüncelerini özgürce ifade edemiyor” diye konuştu.
9 Haziran’da sona erecek sempozyumda ortaya çıkan eserler, kentin çeşitli yerlerinde sergilenecek. (İHA)