marmaris tekne turları
Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açıldı « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açıldı

11.

Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açıldı
237
04 Ekim 2017 - 12:15

Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 70’in üzerinde firmanın katılımıyla Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilere açtı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Son dönemde büyüme rekorları kıran mobilya sektörü 2023 yılında markalaşma ve yeni ihracat pazarlamasının bulunmasıyla gücüne güç katarak büyümesine devam edecektir” dedi.

 

TÜYAP Adana Fuarcılık AŞ tarafından, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Adana Organize Sanayi Bölgesi, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası, Adana Mobilya Sanayicileri İşadamları Derneği, KOSGEB ve Çukurova Fuarcılık destekleriyle hazırlanan Ev ve Ofis Mobilyaları, Dekorasyon, Aydınlatma, Ev Tekstili, Bahçe Mobilyaları, Ev Elektroniği ve Aksesuarları Fuarı , TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

 

“Mobilya fuarımız çok büyük önem arz ediyor”

 

Fuarın açılışında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Adana ve Çukurova Bölgesi’nin mobilya üretimi ve tasarımı konusunda bambaşka bir boyuta ulaştığını ifade ederek, “Bunun Adana mobilyasının markalaşması ve yeni ihracat pazarlarına ulaşma konusunda mobilya fuarımız çok büyük önem arz ediyor. 1 yıldır ummalı bir çalışma içerisindeyiz ve ortaya çıkardığımız eserden gurur duyuyoruz. Sadece yurt içerisinden gelecek alım heyetlerinden değil, yurt dışından gelecek 15 ülkenin alım heyetlerini de ziyaret edeceğiz” diye konuştu.

 

“Adana mobilyasını geliştirmeye çaba sarf ediyoruz”

 

Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Erikçi de, “Yurt içi ve yurt dışında yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde iş adamları fuarımızda olacak. MOSİAD olarak bizler ülkemizin büyüyen ekonomisine ve Adana mobilyasını geliştirmeye çaba sarf ediyoruz” dedi.

 

“Mobilya Adana’nın göz bebeği”

 

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı ise Çukurova Bölgesi’nin mobilya sektöründe birinci sırada olduğunu ancak tanıtımda eksiği olduğunu belirterek, “Mobilya sektöründe Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin oluşturduğu Çukurova Bölgesi’nin birinciliği oluşturduğu bir gerçek. Ancak tanıtımdaki yetersizlik sebebiyle hep gizli kalmış bir cevher olduğunu ve sektörde cevher olan Adana’nın bölgesel nitelikte bir fuar merkezi olması gerektiğini her platformda dile getirdim. Bana göre Adana’nın göz bebeği olan bu sektör, teknolojinin gelişmesiyle yeni ürünler üretmiş ve gelişimini hızla devam ettirmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Mobilya sektöründe Adana birinci”

 

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan da yaptığı konuşmada, mobilya sektöründe Adana’nın birinci sırada olduğunu kaydederek, “Ancak son yıllarda bu fuarların gerçekleştirilmesiyle birlikte bu fuarların hızla ilerleme ve mesafe almaya başladı. Bizim mobilya sektörü ihracata bakıldığında tekstilden sonra ikinci sektör. Dolayısıyla şimdi Adana sadece modern mobilyada da ön plana çıkmaya başladı” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye ve Filistin ihracatı milyar dolarlara ulaşır”

 

Hebron Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Ghazi Hirbawi de Türkiye ve Filistin arasındaki ihracatın milyar dolar seviyesine ulaşmasını istediğini anlatarak, şöyle devam etti:

 

“Kendim ve Filistin milliyeti adına bu güzel davet adına teşekkür ediyorum. Türkiye’nin ülkemize yaptığı yardımlardan dolayı herkese saygılar sunup teşekkür ediyorum. Filistin’in bu zor günlerinde Türkiye’nin yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye’nin bizi sevdiği kadar bizde Filistin’i çok seviyoruz. Türkiye ve Filistin arasındaki ticaretin daha çok büyüyeceğine ve gelişeceğine inanıyorum. Türkiye ve Filistin arasındaki ticaretin İsrail çapında daha çok gelişeceğine ve milyar dolarlara ulaşacağına inanıyorum.”

 

“Mobilyada ihracat yıl sonu 40 milyon dolara ulaşacak”

 

ATO Başkanı Atilla Menevşe de Adana mobilyasının yüksek kalite olmasının büyük bir avantaj olduğunu kaydederek, “Adana bugün Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Libya, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi çok geniş bir alanda farklı alanlara mobilya ihraç etmektedir. Odamıza kayıtlı faal 416, Adana Sanayi Odasına kayıtlı 73 mobilya şirketiyle Adana, 2016 yılında 30 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirmiştir. Bu yılın ilk 6 ayında ise bu rakam 17,5 milyon dolardır. Yıl sonunda 40 milyon dolar seviyeleri beklenmektedir” dedi.

 

“Mobilya, evlerimizi güzelleştirir”

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’de mobilyanın temel ihtiyaç maddesi olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

 

“Yaşadığımız mekanlar, insanın medeniyet çıtasına göre, bir muhteva sunacak ise muhakkak ki bu insanın medeniyet ölçüsünde yaşadığı mekanında kendine yaraşır olması lazım. Evlerimizi ve hayatımızı güzelleştiren mobilya, kim ne derse desin bizim hayatta gerçek bir parçamız. Yeni üretilen eşyaları gördüğümüzde ister istemez ilgimizi çekiyor. Yenilenen evler ve yeni kurulan yuvalar mobilyayı hayatımızın bir unsuru olarak ifade etmemizi gerektiriyor. Üreten toplum, refah toplumdur.”

 

Ayrıca Başkan Sözlü, fuara katılmak isteyip de katılamayan firmalar için TÜYAP veya ÇUFAŞ’a ulaşmaları gerektiğini gerekli formülü onların bulacağını kaydetti.

 

“Sektörün büyümesi bizler için gurur verici”

 

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise 2023 yılında yeni ihracat pazarlamasının bulunmasıyla mobilya sektörünün daha çok büyüyeceğini belirterek, “Mobilya sektörü tüketici profiliyle kendisini yenilemektedir. İletişim imkanlarının artmasıyla birlikte sektör yeni dinamikleri aktif hale getirmektedir. Son dönemde büyüme rekorları kıran mobilya sektörü 2023 yılında markalaşma ve yeni ihracat pazarlamasının bulunmasıyla gücüne güç katarak büyümesine devam edecektir. Hükumetimizin genel büyüme politikasının olumlu getirilerini her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de görmekteyiz. Sanayi çeşitliliğinde 5’inci şehir olan ve rekabet gücünü her geçen gün arttıran şehrimizde sektörün büyümesi bizler için gurur verici bir tablodur” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra Vali Demirtaş, fuardaki firmaları tek tek gezerek ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Fuarda ise tavandan sarmaşıklarla sarkıtılan yatak ve insan boyundaki sandalye vatandaşlar tarafından merakla incelendi. Fuarın açılışına sivil toplum kuruluşu ile oda temsilcileri ve kent protokolü katıldı.

 

Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 3-8 Ekim tarihleri arasında 10.00 ile 21.00 arasında ziyaret edilebilecek.

rokettube
marmaris tekne turu