marmaris tekne turları
’Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarına’ ilişkin açıklama « Medya Yenigün

Medya Yenigün

’Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarına’ ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, bazı gazetelerde yer alan ’Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarına’ ilişkin haberlerle ilgili açıklama yaptı.

’Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarına’ ilişkin açıklama
314
06 Ekim 2017 - 17:27

Söz konusu haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı ve artış oranlarının abartılı şekilde yüksek gösterilmeye çalışıldığı belirtilerek, “Cumhurbaşkanlarının maaşları uzun yıllar boyunca devlet memurlarına yapılan zam oranlarına göre artırılmaktadır” denildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, 3 Ekim 2017 tarihli gazetelerde yayımlanan bazı haberlerde Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarının çok yüksek olduğu şeklinde bir algı oluşturmak suretiyle kamuoyunun kasten yanıltılmaya çalışıldığının müşahede edildiği belirtildi. Açıklamada, “Bu tür iddiaları dile getirenlerin, tıpkı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ilk faaliyete geçtiği dönemde karalama girişimlerinde bulunmuş olanlar misali, hesap yapmayı bilmedikleri anlaşılmaktadır. Söz konusu algı operasyonları, ciddiye alınmaya değer olmamakla birlikte, aşağıdaki hususların kamuoyu tarafından hatırlanmasında yarar görülmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, görevi devraldığından bu yana, devlet ile milleti kucaklaştırma, Türkiye’yi dünyada söz sahibi ve güçlü ülke yapma ideali çerçevesinde tüm gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir. Nitekim, yurt içi ve yurt dışı programlarında, önceki dönemlerle kıyaslanmayacak ölçüde bir artış yaşanması da bunun göstergesidir. Sadece geçtiğimiz 2016 yılında, 20 ülkeye toplam 22 dış ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız, hemen hemen her hafta da bir ilimizi ziyaret etmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 2016 yılında 265 program ve törene katılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, yine 2016 yılında, toplantı ve tören vesilesi ile 9 bin 106 vatandaşımız, 7 bin 468 muhtar, 52’si hükümet ve devlet başkanı olmak üzere bin 321 yabancı konuk, yurt içi resmi kabuller çerçevesinde ise 21 bin 273 kişi ağırlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“HİZMETLER, HEM TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNE VE İTİBARINA YAKIŞIR KALİTEDE, HEM DE EN UYGUN MALİYETLERLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR” Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin en yüksek temsil makamı, dolayısıyla ülkemizin vitrini olan Cumhurbaşkanlığı nezdindeki faaliyetlerin ’itibarda tasarruf olmaz’ anlayışıyla, ülkemizin vakarına yaraşır şekilde yürütülme mecburiyeti vardır. Bununla birlikte tüm bu hizmetler, hem Türkiye’nin büyüklüğüne ve itibarına yakışır kalitede, hem de en uygun maliyetlerle gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın her vesilesiyle dile getirdiği gibi ’Milletin Evi’ olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde, vatandaşlarımıza 24 saat hizmet verecek ve 5 milyon cilt kitaptan oluşacak Türkiye’nin en büyük kütüphanesi ile toplantı ve sergi salonlarının yapımı halen devam etmektedir. Yine Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önemli bir parçası olan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nin de devam eden işleri nedeniyle yatırım bütçemiz önceki yıllara göre artış göstermektedir. Yatırım bütçemiz dışındaki diğer tüm kalemlerdeki harcamalarda ise önceki yıllarla kıyaslandığında rutinin dışında herhangi bir artış olmadığı görülecektir” denildi. “Söz konusu haberlerde Cumhurbaşkanımızın maaşı ve artış oranları abartılı şekilde yüksek gösterilmeye çalışılmaktadır” denilen açıklamada, “Cumhurbaşkanlarının maaşları uzun yıllar boyunca devlet memurlarına yapılan zam oranlarına göre artırılmaktadır. Cumhurbaşkanımızın döneminde de maaş artışları yine devlet memurlarına yapılan zam oranlarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanımız dahil, hiçbir Cumhurbaşkanlığı çalışanı, yurt dışı gezilerde harcırah/yolluk türü ilave ödeme almamaktadır. Hal böyleyken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin yapım aşamasından beri, bazı yayın organları ’savurganlık var’ gibi asılsız iddialarla milletimizi yanıltma gayreti içindedirler. Milletimiz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki tüm yatırım ve hizmetlerin Türkiye’nin itibarına ve Cumhurbaşkanlığı makamının mehabetine uygun şekilde, aynı zamanda harcanan her kuruşta 80 milyonun hakkı olduğunun bilinciyle yürütüldüğü konusunda müsterih olsun” ifadelerine yer verildi.

rokettube
marmaris tekne turu