Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına "DUR" de!

Adana Türk Ocakları Başkanlığı tarafından organize edilen, Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına “DUR” de!  Adı altında Çin hükümetince, Doğu Türkistan'da yaşayan Türklere gerçekleştirilen insanlık dışı uygulamalar telin açıklaması yapıldı.

Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına "DUR" de!
17 Ağustos 2021 - 15:28 - Güncelleme: 17 Ağustos 2021 - 15:44
Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına “DUR” de!  Adı altından telin açıklaması ile imza kampanyası Atatürk Parkında gerçekleştirilirken Adana Türk Ocakları Başkanı Ömer Volkan Çiçek ve Yönetim Kurulunun yanı sıra Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Av.Yakup Bulut, Türkistanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Beg, Anda Kardeşe Vefa Derneği, Kırım Türkleri Derneği temsilcilerinin katıldılar.   
SOYDAŞLARIMIZA YAŞATILAN BU ZULMÜ DİLE GETİRMELİYİZ!
Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına “DUR” de!  Telin açıklaması ve imza kampanyası  Adana Atatürk Parkında gerçekleştirilirken katılımcı Dernekler adına Adana Türk Ocakları Başkanı Ömer Volkan Çiçek yaptığı açıklamada,  “İşkence, zulüm ve soykırıma varan insan hakları ihlallerinin yaşandığı ata toprağı Doğu Türkistan'da, kampların kapatılması, zulümlerin bitmesi, özgürlük ve demokrasinin yaşanabilmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanmak,  Soydaşlarımıza yaşatılan bu zulmü her ortamda dile getirmek,  Daima Uygur Türk'ü kardeşlerimizin yanlarında onlarla birlikte olduğumuzu hissettirmek, tüm bu hususlarda kamuoyu oluşturmak ve kardeşlerimizin sesine ses vermek adına Türk Ocakları olarak her zaman olduğu gibi bugün de burada, bu minvalde toplanmış bulunmaktayız.” Dedi.
BASKI, YILDIRMA SİNDİRME VE ASİMİLASYON POLİTİKALARININ SESSİZ KALAMAYIZ!
Çin hükümetince, Doğu Türkistan'da yaşayan Türklere gerçekleştirilen insanlık dışı uygulamaların ve zulümlerin günümüzde artarak devam etmesi maşeri vicdanda derin yaralar açmaktadır diye belirten Başkan Çiçek, açıklamasının devamında “Emperyal güçler tarafından dünyanın doğusunda Uygur Türkleri üzerinde uygulanmak istenen bu baskı, yıldırma sindirme ve asimilasyon politikalarının bir benzeri, eğer ses çıkarılmaz, tepki gösterilmez ve dur denmez ise yine aynı güçler tarafından, Batı'da ve akabinde tüm dünyadaki Türkler üzerinde gerçekleştirilmek istenecektir.  “
DOĞU TÜRKİSTAN İNSANLIK DIŞI İŞKENCELERE MARUZ KALIYOR!
Doğu Türkistan’da milyonlarca insan suçsuz yere toplama kamplarına tutulmaktadır. Kamp tanıklarının anlattığına göre tutuklular sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşamaktadır. Kampta tutuklulara ne olduğu belirsiz ilaç ve iğneler verilmekte, tırnak çekme, kamçı, elektrik verme gibi işkencelere maruz kalmaktadır. Kadınlar ne yazık ki toplu bir şekilde  tacize uğramaktadır. Milyonlarca genç, Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalara götürülüp zorunlu köle işçi olarak çalıştırılmaktadır. 
GENÇ UYGUR KADINLAR ÇİNLİLERLE ZORLA EVLENMEYE ZORLANMAKTADIR!
Toplama ve çalışma kamplarına yollanmayan Uygur Türk'ü kardeşlerimiz siyasi propaganda ezberlemek, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya mecbur bırakılmaktadır. Uygur kadınlar kısırlaştırılmakta, hamilelere zorla kürtaj yaptırılmaktadır. Genç Uygur kadınlar Çinlilerle zorla evlenmeye zorlanmaktadır. 
Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile edilmekte, Çince konuşmaya, Çin gibi yaşamaya, Çin gibi düşünmeye ve hatta Çinliler gibi beslenmeye zorlanmaktadır. 
Milli ve dini kültür mirasları yok edilmekte, Uygur tarihi ve kültürleri ile ilgili kitaplar yakılmakta, Türk ve İslami mimari yapılar, tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok edilmektedir. 
 CAMİLER YIKILIP KURANI KERİMLER YAKILMAKTA!
Camiler yıkılıp Kuranı Kerimler yakılmakta, namaz kılmak, oruç tutmak toplama  kamplarına alınma nedeni olarak görülmektedir.   Türkiye Cumhuriyeti başa olmak üzere yurt dışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak hapis cezası alma nedeni olabilmektedir.   “Kardeş aile” projesi adı altında her aileye Çinli memur atanmış, Aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde konaklayan bu Çinliler aile üyelerinin rejime bağlılığını denetlemekte ve Çin hükümetine raporlar sunmaktadır. 
 Sözlerime son verirken basın açıklamamıza ve imza kampanyamıza destek veren herkese, şu an burada bulunarak katkı sunan başta Türkistanlılar derneği olmak üzere Sivil  Toplum Örgütleri başkan ve yöneticilerimiz ile basın ve emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum. 
İSKENCELERE “DUR” DEMEK İÇİN MEYDANLARDAYIZ!
Bugün burada yanımızda bulunan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü kardeşlerimizin en temel insan hakkı olan ailelerine kavuşabilmelerini, akabinde ise büyük Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk kamuoyunun bu soykırıma kayıtsız kalmaması, Doğu Türkistan’da Uygur Türk'ü kardeşlerimize karşı Çin’in gerçekleştirdiği ve insanlık suçu oluşturan bu politikalara karşı hep birlikte DUR denmesini Türklük ve  insanlık adına talep ederiz.
Türk Ocakları Başkanı Ömer Volkan Çiçek’in açıklamasının ardından  Doğu Türkistan'daki Soykırıma İnsanlık Adına “DUR” de! Adı altında gerçekleştirilen telin açıklamasına katılan kardeş Dernekler açıklamalarda bulunduktan sonra sessiz şekilde dağıldılar

YORUMLAR

  • 0 Yorum