marmaris tekne turları
DÜNYA LİDERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN ABD’YE ZİYARETİ DÜNYA BASININDA YANKI UYANDIRDI « Medya Yenigün

Medya Yenigün

DÜNYA LİDERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN ABD’YE ZİYARETİ DÜNYA BASININDA YANKI UYANDIRDI

DÜNYA LİDERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN ABD’YE ZİYARETİ DÜNYA BASININDA YANKI UYANDIRDI
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
714
28 Eylül 2017 - 0:20

Dünya lideri ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan¸ ABD’ye iner inmez temaslarına başladı. Başkan Erdoğan, ilk olarak Türk evi binasının temel atma törenine katıldı. Ardından NATO Genel Sekreteri Jeans Stoltenberg ve Minnesota Temsilciler Meclisi üyeler, Yahudi kuruluşların temsilcilerini, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) üyelerini kabul etti. Başkan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makro, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasî, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İngiltere Başbakanı Theresa May, Osova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Moldova Başbakanı Pavel Filip, Japonya Başbakanı Shizo Abe, ile görüştü. İş dünyası ile de kritik görüşmeler gerçekleştiren Başkan Erdoğan, New York’da Bloomberg küresel iş formunda bir konuşma gerçekleştirdi. Bloomberg İcra Kurulu Başkanı, Ali Baba internet sitesinin kurucusu ve Başkanı Jack Ma’yı kabul etti.

Başkan Erdoğan, Türk Vakıflarıyla da görüşmelerini de sürdürdü. TÜRKEN Vakfının verdiği onur yemeğine ve Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin düzenlediği davete katıldı. Başkan Erdoğan, ABD ziyaretindeki en kritik görüşme ise son gün ABD Başkanı Trump’a gerçekleştirdiği görüşmeydi. İki liderin 50 dakika süren görüşmesinde Türkiye ve ABD ilişkileri ve Ortadoğu da yaşanan gelişmeleri masaya yatırıldı. Çalışmalarına da ara vermeyen Başkan Erdoğan, Reuters ve Amerikan PBS kanalına mülakat verdi. Ekonomi dünyasıyla da bir araya gelen Başkan Erdoğan, New York’ta ilaç, havacılık, gıda, finans ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi. THY’nin Boing’ten 40 adet 787_9 Dreamliner’ın satın alma görüşmelerine katıldı. Bu arada da otelde Türk Gazetecileriyle de bir araya geldi ve Gazetecilerin sorularını da yanıtsız bırakmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti Türkiye’de manşetlere Trump’ın, “İlişkilerimiz hiç olmadığı kadar yakın” sözleri ile çekildi. Peki, Trump’ın bu sözünün karşılığı ne? Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Aaron Stein’e göre ilişkiler pek de AKP’ye yakın basında dillendirildiği gibi değil. Stein, Rusya’dan füze almak isteyen Türkiye’nin ABD’nin hedefinde olduğunu söylüyor. ABD’deki gelişmeleri yakından takip eden Türk Gazetecileri, Trump’ın “İlişkilerimiz yakın” şeklindeki sözünü destekleyecek pratik herhangi bir gelişme olmadığını belirterek, “Erdoğan’ın bu ziyaretten herhangi bir kazancı yok” yorumunu yaptılar. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılan AKP Genel Başkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinde 50 dakikalığına ABD Başkanı Donald Trump’la da bir görüşme yaptı.

Erdoğan’ın bu ziyaretinde gündeminde korumaları hakkında başlatılan soruşturma, korumalara silah satışının yasaklanması ve korumaların ABD’ye girişinin yasaklanması, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumu, Rojava meselesi, Rıza Sarraf dosyası ve bu dosya kapsamında eski bakan Zafer Çağlayan’a yönelik tutuklama kararı, ABD ile Türkiye arasında gerilen ilişkilerin onarılması gibi başlıklar vardı. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’ndaki konuşması ve Trump ile görüşmesi Türkiye’de hükümete yakın basında ‘önemli bir gelişme’ olarak nitelendirildi. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son ziyaretten bu yana ‘daha da kötüleştiği’ yorumunu yapan Stein, ABD Kongresinin Rusya ile ilgili onayladığı yaptırımların, Rusya ile S-400 füze almak isteyen Türkiye’yi de hedef aldığına dikkat çekiyor.

Başkan Erdoğan, gecesini gündüzünü hizmete adayan ve ülkesinin insanları aydınlık geleceğe emin adımlarla ve kararlılıkla gitmelerini isteyen bir Başkan var ve oda Recep Tayip Erdoğan’dır. Erdoğan, Osmanlının yolunda olduğu müddetçe, azim ve kararlılıkla görevini layıkıyla hiç korkmadan ve çizgisinde asla ödün vermeyen, Türkiye Cumhuriyetinin ismini dünyaya duyuran Başkan Erdoğan’dan başkası değildi. ABD’deki ziyareti ve isimlerini saydığım ülkelerin gerek Cumhurbaşkanları ve gerekse Başbakanlarıyla bir araya gelmeleri ve özelliklede iki liderin de bir araya gelmesi 25 Eylül 2017 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirmeyi planlandığı ‘’referanduma karşı’’ olduklarını ifade ederek, bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağını vurgulamışlardır, ifadeleri yer aldı. İki lider görüşmelerinde ‘’’bölgesel meselelerin çözümü için iş birliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalındığı’’ belirtildi. Türkiye’nin Kuzey Irak üzerindeki tutumunu değerlendirmeleri ve Türkiye özellikle Meclisten aldığı teskereyle gerekenin yapılacağının sinyalini çoktan vermişler bile.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi KORKUTATA

 

 

 

 

rokettube
marmaris tekne turu