Medya Yenigün

DÜNYANIN GÖZÜ AMERİKA VE TÜRKİYE’DEDİR. ABD VE TÜRKİYE SURİYE TOPRAKLARINDA NASIL BİR YÖNTEM UYGULAYACAKLAR?

DÜNYANIN GÖZÜ AMERİKA VE TÜRKİYE’DEDİR. ABD VE TÜRKİYE SURİYE TOPRAKLARINDA NASIL BİR YÖNTEM UYGULAYACAKLAR?
Avatar
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
474
18 Kasım 2019 - 0:11

Türk ve Amerikan ilişkileri son günlerde sancılı bir dönemden geçiyor. Biz Türkiye olarak iki ülke arasındaki müttefiklik ve stratejik ortaklık ilişkisine yaraşır şekilde Türkiye yakışır bir şekilde yapmaya da devam edeceği muhakkaktır. Türkiye şimdiye kadar ortak çıkarları doğrultusunda neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmaya devam edecektir.Türk ve ABD, ilişkilerini sabote etmek isteyenlerin oyununa gelmeyecektir. Ancak ülkemizin güvenliği, milletimizin geleceği için hangi adımları atmak gerekiyorsa, onları da atmaktan bir an olsun çekinmeyecektir. İstiklalimiz ve istikbalimiz söz konusu olunca diğer her şey ikinci planda kalır. Vatanımızı ve bağımsızlığımızı korumak noktasında baş veririz, ama asla baş eğmeyiz.

9 Ekim tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı Türkiye’nin terörle mücadele kararlılığının ifadesidir. Bunu açıkça söylemek istiyorum; Barış Pınarı Harekâtı Kürt vatandaşlarına yönelik bir harekât değildir, sadece terör örgütlerine karşı yapılmakta olan bir harekâttır. Bu nerede olursa olsun, Türk Ordusu, teröristlerle ve terör örgütleriyle karşı karşıya ve bunların da bedelini onlara ağır ödedecektir. Türkiye; şurada son 10 yıl, 20 yıl ve 30 yıla gidildiğinde,  evet 40 bini bulan insan kaybedildi. Bu harekâtla Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoruna izin verilmeyeceğini onlara gösterdik, bir terör devletinin kurulmasına da Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla ve asla müsaade etmeyecektir. Bakınız ülkemizde yaşayan 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz, bunun dünyada başka örneği yok ve Avrupa var diyebilirmi? Ve bunların 3 milyon 650 bini ki büyük bir çoğunluğu, kahir ekseriyeti Arap’tır. Bunun dışında Keldani var, Ezidi var, Hristiyan var, bütün bunlar hepsi mülteci olarak bizim topraklarımızda. Onlara misafirperverliğimizin en idealini yapıyoruz ve 350 bin de Kürt var. Nereden geldi bunlar? Ayn el Arab’dan geldi. Nereye geldi? Bizim topraklarımıza. Kimin zamanında? Obama zamanında geldi ve biz bunlara da kapılarımızı kapamadık, bunları da aldık, onlara da her türlü şu anda desteği AK Parti devleti veriyor. İsrail Lobisi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kürtlere karşıymış. Ülkemizde ve  dünyada olmadığı kadar zaten Kürt vatandaşlarımız var.

Bakınız? Sadece AK Partide 50 kadar Kürt milletvekili var Biz Kürt’müş, Türk’müş, Laz’mış, Çerkez’miş, Gürcü’ymüş, Abhaza’ymış; bu bizim ilkelerimize ters, medeniyet anlayışımıza ters. Çünkü biz Osmanlı torunlarıyız, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik, bizim felsefemiz bu imanımız bunu gerektiriyor. Harekâtın ilk günlerinden beri, Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yürütülen kampanyanın gerisinde bu gerçekler vardır. Ne diyorlar? DEAŞ’la mücadele ediliyor ve yalan söylüyorlar. DEAŞ’la gerçek mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti verdi ve ilk defa nerede verildi? El Bab’da verildi? Türk Ordusu, El Bab’da 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı derdest etti.

PKK ve onun Suriye uzantısı YPG bölgeden temizlenmedikçe ne Suriye’nin, ne de ülkemizin emniyette olması mümkün değildir. ABD, den  beklentimiz; terör örgütüne verdiği desteği bir an evvel sonlandırmasıdır.

Zaten Başkan Erdoğan, ABD’de Başkan Trump ile terörle mücadele ve Suriye meselesi başta olmak üzere gündemdeki tüm hususları konuşmustu ve 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefi olan bağlılığı da tekrarlandı ve karara bağlanmış oldu. Zaten Avrupanın da korktuğu buydu. Her türlü bürokratik engelleme girişimine rağmen Türk ve Amerikan ilişkilerini ilerletme noktasında kararlılığımızı da göstermiş olduk. Bütün dünyanın gözü ve kulağı Türküye’dedir, acaba Suriye’de ABD, ile Türkiye ne gibi bir çalışma yapacaklar. Aslında ABD’nin tavrı açık ve nettir, Suriye petrolüne sahip çıkmaktır. Türkiye ise Suriye topraklarında asla ve asla gözü yoktur ve olamazda. Türk Ordusunun hedefi, Başkan Erdoğan’ın söylediği gibi, Suriye topraklarında bir tane terörist kalıncaya kadar bu savaş devam edecektir. Avrupa da merak ediyor, Türkiye ve ABD, ne gibi çalışma yapacaktır, teröristleri bu topraklardan nasıl temizleyecekler gibi merak etmektedirler.

Aslında; PKK ve PYD’yi kuran ABD, peki? Bu nasıl olacak ve ben şahsen şaşkın bir vaziyetteyim. Allah mutlak surette Türk Ordusu ile beraberdir.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

hd film izlemobil onaybanko kuponlar