marmaris tekne turları
Eczacılık Fakültesi’nde Beyaz Önlük Heyecanı « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Eczacılık Fakültesi’nde Beyaz Önlük Heyecanı

Eczacılık Fakültesi’nde Beyaz Önlük Heyecanı
289
26 Eylül 2017 - 14:31

2011 yılında kurulan ilaç-hasta odaklı eğitim ve öğretimi temel alarak bilimsel faaliyetlerde aktif rol oynamayı hedef edinen ÇÜ Eczacılık Fakültesi’nin 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılına öğrencilerini kabul ettiği Beyaz Önlük Giyme Töreni saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Eczacılık Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yavuz, Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nuran Öğülener, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Recep Tuncer, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören ÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nuran Öğülener’in hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı. “Saflığın, duruluğun, temizliğin ve adanmışlığın simgesi olan beyaz önlüklerimizi bugün ilk kez giyerek mesleki eğitime ilk adımınızı atmış olacaksınız” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Öğülener, eczacılık mesleğinin tarihçesini anlattı. Prof. Dr. Öğülener, dünya genelinde ve Türkiye’deki eczacılık eğitim sistemi hakkında da bilgi verdi.

Prof. Dr. Öğülener: “Eczacılık, Toplumların Yaşamında Önemini Hiç Yitirmeyen Mesleklerin Başında Geliyor.”

“Hepimiz biliyoruz ki eczacılık, insan tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan, toplumların yaşamında önemini hiç yitirmeyen mesleklerin başında gelmektedir.” diyen Prof. Dr. Öğülener, eczacıların dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içerisindeki vazgeçilmezliğini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Bu bağlamda, sağlık sistemimizin en önemli halkalarından biri olan, topluma sağlık hizmetlerinin verilmesinde en önemli insan gücü ve basamağını oluşturan eczacı ve eczacılık mesleğini tercih eden siz sevgili öğrencilerimize başarılar diliyorum. Yeni eğitim öğretim yılımız hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Özkan: “Kendinizi Sürekli Yenilemeli ve Değiştirmelisiniz.”

Daha sonra kürsüye Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan geldi. Konuşmasında öğrencilere seslenen Özkan, ”Uzun süren eğitiminizi tamamlayıp 5 yıllık akademik hayatınıza bugün adım attınız. En az sizler kadar heyecanlıyım… Uzun, yorucu, zor ve aynı zamanda mutlu geçecek bu sürenin sonunda çok değerli hocalarınızın katkısıyla ilaç ve eczacılık alanında danışma ve ilacın üretiminden tüketimine kadar söz sahibi olacak bir mesleğin temsilcisi olan eczacı kimliğini elde edeceksiniz. Kendinizi sürekli yenilemeli ve değiştirmelisiniz. Adana Eczacı Odası olarak öğrenim hayatınız boyunca sizlere her konuda yardımcı olmaya çalışacağız ve mezuniyetinizden sonra da yine sizlerle birlikte eczacılık için eczacılar adına mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Çolak: “Türkiye’nin En Köklü Üniversitesinin En Yeni Fakültesinde Eğitim…”

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak da konuşmasına öğrencilere başarılar dileyerek başladı. Çolak, Türkiye’nin en köklü üniversitesinin en yeni fakültesinde, hem de en iyi kadrosundan eğitim alacağınız için çok şanslısınız. Yolunuz açık olsun.” dedi.

Prof. Dr. Erdoğan: “ÇÜ Sağlık Alanında Çok Ciddi Hizmetler Verecek Noktada.”

ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan ise konuşmasına, çocuklarının Çukurova Üniversitesi’ni tercih etmesini destekleyen ailelere teşekkür ederek başladı.

44 yıllık geçmişi ile Çukurova Üniversitesi’nin kurumsal yapısını tamamladığını hatırlatan Prof. Dr. Erdoğan, “Ziraat ve Tıp Fakültesi öncülüğünde kurulan bir Üniversitemiz, son yıllarda sağlık alanında yaptığı ciddi yatırımlarla da adından söz ettiriyor. Tıp Fakültemiz dışında Diş Hekimliği Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz yeni yüksekokuldan fakülte konumuna geçti, Veterinerlik Fakültemiz ve Eczacılık Fakültemizin de bu orduya katılmasıyla sağlık alanında çok ciddi hizmetler verecek noktaya geldi. Bu anlamda Eczacılık Fakültemizin kurulumunda emeği geçen ve bunu sağlam temele oturtan yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Şeref Erdoğan, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı birinci sınıf eğitimini en yüksek ortalamayla tamamlayan öğrenci Cesur Kanuç ile ÖSYM puan sıralamasına göre birinci sırada giriş yapan Alperen Kaya’ya başarı belgesini verirken beyaz önlüklerini giydirdi. ÖSYM puan sıralamasına göre ikinci sırada giriş yapan Oğuzhan Bayrakçı’ya Ecz Erdoğan Çolak, ÖSYM puan sıralamasına göre üçüncü sırada giriş yapan Hatice Yağmur Soysal’ a da Prof. Dr. Nuran Öğülener başarı belgesini verip beyaz önlüklerini giydirdi. Tören öğrencilere beyaz önlük giydirilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

rokettube
marmaris tekne turu