marmaris tekne turları
EN BÜYÜK MİLLİYETÇİ DURUŞ BU ÜLKEYE HİZMET ETMEKTİR. « Medya Yenigün

Medya Yenigün

EN BÜYÜK MİLLİYETÇİ DURUŞ BU ÜLKEYE HİZMET ETMEKTİR.

EN BÜYÜK MİLLİYETÇİ DURUŞ BU ÜLKEYE HİZMET ETMEKTİR.
Avatar
Halil Pekdemir( medyayenigun01@hotmail.com )
400
29 Temmuz 2017 - 12:39

 

Bir millete mensup olmak, her zaman milliyetçi olmak anlamına gelmemektedir. Bir milletin mensubu olmak tabii bir hadiseyken milliyetçilik; milletin ortak kültürü ve şuurunu iradi olarak benimsemek, yaşamak ve yaşatmaktır. Milliyetçi; mensubu olduğu milleti tanıyan, seven ve onu yükseltmeye çalışan kişidir. Bu bakış açısına göre insan doğuştan milliyetçi olarak nitelendirilemez.

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” Doğru ve güzel bir sözdür. Tabi bu sözün anlamı ülke bütünlüğü, vatan bağımsızlığı tehlikede olunca daha bir değer kazanır. İşte o zaman belli olur bunu içten söyleyenle laf olsun diye söyleyenin farkı. Tam da böylesi günler yaşıyoruz milletçe. Ülkemizi içteki hainlerle işgal edemeyenler, etrafımızdaki yangınla bizi yok etme gayretindeler. Başını ABD’nin çektiği bizim sözde dostumuz ülkelerce oluşturulan DEAŞ terör örgütü ve yıllarca destekledikleri PKK terör örgütüyle ülkemiz üzerinde sürekli bir baskı oluşturmuşlardır. Bunun amacı kendi iç sorunlarıyla uğraşan, dışarı müdahale edemeyen bir Türkiye oluşturmaktır. Yıllarca bunu başardılar, ülkemizi terörle terbiye etmeye çalıştılar. Bugün ülkemizin çevresi yangın yerine dönmüş. Böyle günlerde ülke iktidarıyla muhalefetiyle bir ve bütün olmalı.

Son zamanlarda ülkemizde yükselen milliyetçilik kendisini değişik şekilde göstermeye başlamıştır. Türkiye’yi yalnızlığa itme çabaları, ülkemizi bölme girişimleri, Kıbrıs konusunda uğradığımız haksızlıklar, ABD’nin, Almanya’nın ve Avrupa’nın velet çocukları İsrail, Rum ve Ermeniler, Yunanlılar, Avrupa Birliği’nin ülkemize karşı uyguladığı çifte standart ve dayatmalarına karşın aynı dili konuşmalı, aynı kararlılıkta olmalı. Siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakıp ülkemizin çıkarlarında birleşmeli.

Bakıyorsunuz bir taraftan ABD ve Batı ülkeleri binlerce km. uzaktan gelmiş; hemen burnumuzun dibinde haritalar yapıyor, haritalar bozuyor. Bir taraftan Irak ve Suriye’ye istediği gibi müdahale ediyor. Ses yok. Ama bin yıldır bağımız olan, Misakı Milli sınırlarımız için de olan yerlere müdahale etmeye kalktığımız an, her taraftan farklı bir ses çıkıyor. Dıştan gelen sesleri anlıyoruz da içten gelen itirazlara ne demeli. “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyen ana muhalefet genel başkanı ve sözcülerini anlamakta insan zorlanıyor.

Milliyetçilik bir reaksiyon değildir. Milliyetçilik bir milletin yaşama reflekslerinin toplamıdır. Bu refleksleri kaybedenler millet mücadelesini kaybeder ve tarihten silinirler.

Türkiye gerek kendi iç dinamikleri açısından, gerekse küresel ve bölgesel gelişmeler bakımdan hangi ad ve görüntüde olursa olsun özü itibariyle milliyetçi politikalar izlemek ihtiyacındadır.

İran’ın bölgeyi Şii devletler topluluğuna çevirmesine susan ana muhalefet, kendi ülkesini ve kendi ülkesinin Cumhurbaşkanını Sünnilik yapakla suçluyor.  Oysa dünyada ilk defa bir Müslüman devlet başkanı “Bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” diyebilmiştir. Bunu görmeyen, göremeyen bir muhalefet partisinin ülke çıkarlarına milli olaylara ne kadar taraf olduğu ortadadır.

15 Temmuz işgal ve darbe kalkışımındın sonra ordumuz hainlerden büyük ölçüde temizlenmiştir. “Fırat Kalkanı” operasyonuyla dünyaya verilen mesaj bu süreçte oldukça önemliydi. Tabi bu tür operasyonlarda sadece askeri başarı yeterli değil. Dışarı karşı birlik mesajı vermek de gerekir. Bu mesaj sadece hükümetle olmaz muhalefet de böylesi kararlarda mili duruş sergilemeli.

Daha öncede söylediğimiz gibi; bir ülkede iktidar kadar muhalefette önemlidir. Tabi bu muhalefet nicelik olarak değil nitelik olarak değerli olmalı, bu muhalefet adıyla değil icraatlarıyla var olmalı ve en önemlisi de milli olmalı; oy aldığı halka kendini borçlu hissetmeli illegal örgütlere değil. Yani özetle milli meselelerde diğer muhalefet liderleri de Sayın Bahçeli gibi milli bir duruş sergilemeli. İçinden geçtiğimiz tarihsel dönemeç, Türkiye’nin ulusal çıkarlarının törpülendiği yeni bir sürecin yaşanmasını kaldıramayacak kadar ağırdır. Türkiye artık itilen, kakılan, küçük düşürülmeye çalışılan, haksız yere tarihi ve geçmişi suçlanan bir ülke olamaz. Ve de tepkisi çok büyük olacaktır.

Milli birlik ve beraberlikle, halkımızın ortak şuuru ile bütünleşen tepkisiyle yeter artık haykırışı işte bundandır.

Bu haykırış… Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü sahiplenmek, halkımızın huzur, güven ve istikrar içerisinde yaşamında vakarlı duruş sergilemek içindir.

En büyük milliyetçi duruş; bu ülke için çalışan, bu ülke için çivi çakan, bu ülkeyi seven, bu ülkede yaşamaktan mutluluk duyan, bu ülkenin kalkınması ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayandır.

En büyük milliyetçi duruş…

Bu ülkeye hizmet etmektir.

Saygılarımla…

Halil PEKDEMİR Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili

rokettube
marmaris tekne turu