marmaris tekne turları
ENGELLİ MAAŞI, EVDE BAKIM AYLIĞI, CENAZE, ÇEYİZ YARDIMI « Medya Yenigün

Medya Yenigün

ENGELLİ MAAŞI, EVDE BAKIM AYLIĞI, CENAZE, ÇEYİZ YARDIMI

ENGELLİ MAAŞI, EVDE BAKIM AYLIĞI, CENAZE, ÇEYİZ YARDIMI
Nevzat Küçükdöğerli
Nevzat Küçükdöğerli( nethabergazetesi@hotmail.com22 )
386
27 Ocak 2020 - 0:35

SGK tarafından milyonlarca vatandaşa ‘özel’ ödemeler yapıyor. Bunlar arasında cenaze yardımı, çeyiz parası, rapor parası, emzirme ödeneği ve doğum parası gibi ödemeler yer alıyor. Birçok kişi ise bu ödemelerden haberdar olmadığı için başvurmuyor.2020’de engelli maaşı, evde bakım aylığı, cenaze, çeyiz yardımı gibi ödemeleri almayı unutmayın! Devlet, farklı isimler altında karşılıksız ödeme yapıyor. Bu ödemelerden çoğu kişi haberdar değil. Bazılarında zaman aşımı süresi bulunuyor. Üstelik bu yıl hepsi zamlı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından milyonlarca vatandaşa; cenaze yardımı, çeyiz yardımı, rapor parası, emzirme ödeneği, doğum parası, yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamayan sigortalılara toplu geri ödeme gibi ödemeler yapılıyor.

ÖDEMELERİ SGK YÖNETİMİ BELİRLİYOR, Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den de başvuru imkanı var. Bu para tüm annelere ödeniyor. Doğum yapan kadınlara 2019 yılı için 180 lira ’emzirme ödeneği (süt parası)’ veriliyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı babaya veriliyor. Bu tutarı ocak itibarıyla SGK Yönetim Kurulu bir önceki yılın enflasyonuna göre belirliyor.

RAPOR PARASI, Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat) parası denir. Ödeme son 3 aylık brüt kazanca göre hesaplanıyor. En düşük günlük ödeme 1 Ocak itibarıyla ayakta tedavide 56.84 liradan 65.40 liraya, yatarak tedavilerde 42.63 liradan 49.05 liraya çıktı. Bu parayı Bağkurlu da alır.

HASTA BAKANLARA, Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak artık aylık 1305 lira yerine 1.458 lira ödüyor. Evde bakım parası almak için Aile Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuruluyor.

DOĞUM HALİNDE, Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.367 liradan 7.325 liraya çıktı. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edin.

EMZİRME ÖDENEĞİ, SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 180 lira olan bu ödeme de 1 Ocak itibarıyla 201 liraya çıktı.

EMEKLİ OLMAYANA, Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli primi tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya da dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

ÇEYİZ PARASI KİMLER YARARLANIYOR, YAŞ SINIRI VAR MI, Babalarından yetim maaşı alan kız çocukları evlendikleri takdirde bu yardımdan yararlanabiliyor. Burada kadının yaşına bakılmıyor. Evlenmesi ve evlendiği sırada maaşın ödeniyor olması yeterli oluyor. Ödemeler evlilik gerçekleştikten sonra yapılıyor. Bu yüzden nikah olmadan başvuru yapılamıyor.

NE KADAR PARA ÖDENİYOR, Bu paranın miktarı yetim kızın aldığı maaş ile belirleniyor. Örneğin; her ay babasından bin lira yetim maaşı alan bir kız çocuğuna, çeyiz yardımı olarak toplam 24 bin lira ödeniyor. Çeyiz yardımı 24 maaşın toplamından oluşuyor. Ek ödemeler varsa bunlar hariç tutuluyor.

HER EVLENEN BU ÖDEMEYİ ALABİLİYOR MU, Bu yardımdan faydalanmak için evlenmek ve evlendiği sırada maaş almaya devam ediyor olmak yeterli oluyor ancak müracaat etmek gerekiyor.Bu yüzden evlendikten sonra gerekli belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız, SGK size kendiliğinden ödeme yapmıyor.

BAŞVURU İÇİN BELLİ BİR SÜRE VAR MI, Evet. Başvuru için 5 yıllık bir hak düşürücü süre bulunuyor. Bu süre içinde başvurmayan kız çocuğunun hakkı yanıyor. O yüzden süreyi geçirmemek gerekiyor.

2022 AYLIĞINI KİMLER ALMAYA HAK KAZANIR, Sosyal güvenlik kurumundan, yetim aylığı almakta olan engelli bireylerin aylık veya gelirleri, alacağı engelli aylığından az ise aradaki fark ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanacaktır.

AYLIK BAĞLANMASI İÇİN GEREKLİ İŞLEM VE BELGELER NELERDİR, 2022 sayılı Kanunun 5.maddesi uyarınca bağlanacak aylıklara ilişkin başvurular, kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu Vakfa yapılır.Başvuruların şahsen ve yazılı olması esas olmakla birlikte başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir.Yaşlı aylığı başvurularında, herhangi bir belge talep edilmemesi esastır.

2022 ENGELLİ MAAŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR, -Mal Bildirimi, -Dilekçe, -Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi, -Sağlık Kurulundan Alınan Bir Rapor, -2 Tane Vesikalık Fotoğraf, -Fakirlik Kağıdı, -Maaş Almadığınızı Belgeleyen Bir Resmi Kağıt

MUHTAÇLIK, BESİN,YAKACAK,BARINMA YARDIM ÖDEMESİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlarımıza önemli hizmetler sunuyor. Aile, çocuk, eğitim ve engelliler için verilen yardımlar hem nakdi hem de ayni olarak verilmekte olup temel ihtiyaçların karşılanması hedeflenmiştir. Böylece muhtaç olan ailelerin oldukca daha rahat bir halde geçinmeleri ve yaşamaları mümkün hale gelmektedir. Bakanlıktan yapılan açıklamada 25 bin TL’ye kadar barınma yardımı dar gelirli aileler için verilmeye başlandığı belirtildi. 25 bin TL’ye kadar uzanan barınma yardımı ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşların 18 yaşından büyük olması gerekiyor.Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım almak, muhtaç olan tüm Türk vatandaşları için mümkün olmaktadır. Bakanlık tarafınca verilen yardımlardan faydalanılabilmesi için ilgili şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Toplumsal devlet olmanın bir sorumluluğu olarak hazırlanan ve devlet tarafınca verilen toplumsal yardım parası ve destekleri birçok vatandaşa destek olmaktadır. Peki 25 Bin TL barınma yardımı nereden ve nasıl alınır. 2020 Barınma Yardımı başvuruları nereden yapılacak sizler için derledim. İl ve İlçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf şubeleri, Ailelerden gelen barınma yardımı destek ödemesi taleplerini topluyor. Daha sonra verilen taleplerden şartları taşıyan uygun ailelere ödemeler gerçekleştiriliyor.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 25 Bin TL Destek Ödemesi ; İl ve İlçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf şubeleri, Ailelerden gelen barınma yardımı destek ödemesi taleplerini topluyor. Daha sonra verilen taleplerden şartları taşıyan uygun ailelere ödemeler gerçekleştiriliyor.Aileler, ekonomik zorluklar ve zorunlu ihtiyaç kıstaslarına göre birçok kalemde ödeme alabiliyor. Bu yardım kalemlerinden bazıları ailelerin barınması için önem taşıyan ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları ödemeler oluyor.

Barınma Yardımı Başvuru Şartları; 25 bin TL’ye kadar uzanan barınma yardımı ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşların 18 yaşından büyük olması gerekiyor. İkinci koşul ise ailenin gelir düzeyi. Bakanlık birimi yapmış olduğu açıklamasında aile yardımı ödemeleri için hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması gerektiğini bildirdi.

Barınma Yardımı Ödemesi Kimlere Yapılıyor? Kimler Alabilir; Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen değerlendirme sonrası yapılan Bakım yardımı ödemesi, 25 bin TL’ye kadar varabiliyor. Bakım yardımı ödemesi ise şu şekilde tanımlanıyor: Oturulmayacak derecede bakımsız, eski ve elverişsiz koşullarda yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin ev onarım ve bakımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik yardımı ve ev eşyası yardımı için ayni veya nakdi yardım gerçekleştiriliyor. Barınma Yardımı için başvuracak vatandaşlarda belli başlı şartlarda aranıyor. 25 Bin TL’lik Barınma Yardımı Ödemesi almak isteyenler; 18 yaşından büyük olmalı, ailenin geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmamalıdır. Bu şartları taşıyan aileler il veya ilçelerdeki SYDV şubelerine başvurarak taleplerini iletiyor. Talepler olumlu sonuçlanırsa Bakanlık 25 bin TL’ye kadar tek seferlik barınma yardımı ödemesi gerçekleştiriyor.

Barınma Yardımı Ödemesi Ne Kadar; Barınma yardımı ödemesi, ailenin ihtiyacına göre 15, 20 ve 25 bin TL olmak üzere ödeniyor. Ödemeler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın resmi internet adresinin takip edilmesi gerekiyor.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Besin Yardımları; İhtiyaç sahibi olan ailelerin en temel gereksinimlerinden kabul edilen besin için yardımlar yapılmaktadır. Besin yardımları Bakanlığa bağlı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca verilmektedir. Ramazan ayından ilkin ve Kurban Bayramından ilkin olmak suretiyle yılda iki kez meydana getirilen bu yardım, toplu besin temini şeklinde verilmektedir. Besin yardımından faydalanılabilmesi için şartlar şu şekildedir; Müracaat sahibinin 18 yaş ve üstü olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Hane içinde şahıs başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te birinden azca olması gerekmektedir. Müracaat esnasında T.C nüfus cüzdanın ibraz edilmesi gerekmektedir. Müracaat sonucu mütevelli heyeti tarafınca belirlenir.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Barınma Yardımları; İhtiyaç sahibi olan ailelerin oturulamayacak durumda olan evlerde sağlıksız şekilde yaşamlarını sürdürmelerini engellemek adına barınma yardımları verilmektedir. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı yardımları 2019 senesinde barınma için nakdi olarak ya da ayni olarak verilebilmektedir. Bu programın amacı eski, bakımsız, sıhhat ve güvenlik açısından tehdit oluşturan barınma şartlarını iyileştirmek ve gereksinim duyan ailelerin sıcak bir yuvaya kavuşmasını sağlamaktadır. Bu yardım için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir; Barınma yardımı oturulamayacak kadar fena olan evler için bakım ya onarım desteği şeklinde verilebilmektedir. Barınma yardımı betonarme ev yapım yardımı olarak ya da prefabrik ev yapım yardımı olarak verilebilmektedir. Barınma yardımı ev eşyası alımı içinde verilebilmektedir. Ailenin barınma için gereksinim durumuna nazaran 25 bin TL’ye kadar nakdi destek verilebilmektedir. Bu desteğin alınıp alınamayacağına mütevelli heyeti karar vermektedir. Başvurunun T.C nüfus cüzdanı ile yapılması gerekmektedir. Bu yardımın aşına bilmesi için kişinin 18 yaşlarında büyük olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Hane içinde şahıs başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te birinden azca olması gerekmektedir.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Yakacak Yardımları; İhtiyacı olan aileler için yılda bir kez olmak suretiyle kış süreci öncesinde yakacak yardımı yapılmaktadır. Bu yardım Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafınca verilmektedir. Hane başına minimum 500 kilogram olacak şekilde meydana getirilen yakacak yardımı için sonucu mütevelli heyeti almaktadır. Bu yardım için şartlar şu şekilde; Müracaat sahibinin 18 yaş ve üstünde olması gerekmektedir. Hanede şahıs başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Minimum 500 kilo yakacak yardımı sınırı olup yapılabilecek yardım oranı mütevelli heyeti tarafınca belirlenmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Hanımefendilere Yönelik Yardımlar; ‘Eşi Vefat Etmiş Hanımefendiler için Bir Nakit Toplumsal Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi’ kapsamında verilen bu yardım, hanımefendilerin eşleri vefat etmiş olduğu için yoksulluğa düşmemeleri adına oluşturulmuştur. 2 aylık periyotlarla meydana getirilen bu yardım, 2 ayda bir 550 TL olarak ödenmektedir. Bu yardımdan faydalanılabilmesi için şartlar şu şekildedir;

Toplumsal güvencenin bulunmaması, Eşin vefat etmiş olması, Muhtaç durumda olunması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar; Mecburi askerlik hizmetini sürdüren ve askerlik sürecinde ailesi muhtaç olan kişilerin ailesi için meydana getirilen nakdi yardımdır. Bu yardım için öncelik eşlerdedir. Asker olan şahıs bekar ise müracaat önceliği annesine aittir. Bu yardım aylık 275 TL nakdi ödeme şeklinde 2 ayda bir ödenecek şekilde yapılmaktadır. Bu yardım için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir; Müracaat sahibinin asker yakını olması gerekmektedir. Asker yakının toplumsal güvencesi olmaması gerekmektedir. Asker yakının muhtaç durumda olması gerekmektedir. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı 15/05/2015 tarihinden beri 633 sayılı kanun hükmü kararnamesine eklenen ek-4 maddesi doğrultusunda uygulanan haklara nazaran; Türk vatandaşları ve mavi kart sahiplerine verilen doğum yardımı ödenekleri: Canlı doğan 1. çocuk için 300 TL, Canlı doğan 2. çocuk için 400 TL, Canlı doğan 3. çocuk ve sonraki çocuklar için 600 TL olmaktadır. 15/05/2015 tarihinden ilkin dünyaya gelecek olan çocuklar bu haktan yararlanamazlar. Doğum yardımı parası almak için meydana getirilen başvurular Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlükleri ve Toplumsal Hizmet merkezlerine yapılmaktadır. Yurt dışı başvuruları ise Konsolosluklara meydana getirilen başvurular ile gerçekleşmektedir. Kamu kurumlarında görevli olan kişilerin başvuruları ise ilgili kurumlarına yapılmaktadır. Doğum yardımları Türk vatandaşı olan annelere verilen bir hak olmakta ve annenin sağ olması durumunda neye verilmektedir.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Öksüz ve Yetim Yardımları; Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı projeleri kapsamında anası ya da babası ya da her ikisi vefat etmiş çocuklar için tertipli olarak nakdi yardım yapılmaktadır. Bu yardım aylık olarak yapılmakta olup 100 TL olarak tertipli şekilde ödenmektedir. Bu yardımdan 18 yaşından ufak olan yetim ya da öksüz çocuklar faydalanabilmektedir.

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı; Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı talebe yardımı maddi imkansızlıklar neticesinde evlatlarının eğitimine devam edemeyen aileler için verilmektedir. Bu yardımlar çocuklar 18 yaşına gelene kadar muhtaçlık durumu değişmez ise verilmeye devam etmektedir. Bu yardım; İlköğretime devam eden adam evlatları için aylık 35 TL, kız evlatları için aylık 40 TL olarak verilmektedir. Ortaöğretime devam eden adam evlatları için aylık 50 TL, kız evlatları için 60 TL olarak verilmektedir. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Engelli Vatandaşlara Yönelik Yardımlar Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları kapsamında verilen engelli maaşı bir öteki adıyla 2022 maaşı 65 yaşını doldurmuş ve muhtaç olan ya da engelli ve muhtaç olan vatandaşlara verilmektedir. Bu yardım maaşı; %40 ila %69 oranında engel sahibi olan vatandaşlar için aylık 433,68 TL, %70 ve üstü oranında engel sahibi olan vatandaşlar için aylık 650,52 TL olarak ödenmektedir.

İhtiyaç Sahiplerine Kömür Yardımı;  Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak 2020 itibariyle uygulamaya konuldu. Dağıtımı yapılacak kömür miktarı, aile sayısı; bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllarda yapılan dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Kömür Yardımı Gerekli Olan Şartlar Nelerdir; Kömür yardımı alacak aileler genellikle, il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenir. Aynı zamanda belediyeler ve muhtarlıklar da ailelerin tespit edilmesinde büyük rol oynar. Bir ailenin kömür yardımından yararlanabilmesi için; Ev halkında kişi başına düşen gelirin asgarin ücretin üçte birinden (701.32 TL) az olması gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda önceden oluşturulmuş dosyalarının olması şarttır. Dosyalar genellikle muhtarların verdiği yoksulluk listeleri kapsamında şekillendirilir. Başvuruda bulunan kişilerin ekonomik ve sosyal açıdan muhtaç durumda olduğu mutlaka muhtarlar tarafından teyit edilmelidir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır; İhtiyaç sahipleri kömür yardımı için başvuru dilekçelerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, sivil toplum kuruluşlarına, valilik, kaymakamlık ve belediyelere iletebilirler. Başvuruda bulunan kişilerin üzerinde T.C kimlik numarası yazılı olan nüfus suretinin aslı ve fotokopisiyle dilekçelerini ilgili kurum ve kuruluşlara iletmeleri yeterli olur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ithafen yazılan dilekçede, yardım talebinin açıkça ifade edildiği kısa bir açıklama metni de yazılmalıdır.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılır; Kurumlara yapılacak kömür iletimleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca belirlenecek kriterlere göre; Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından uygun görülen sevkiyat programı kapsamında gerçekleştirilir. Kömür yardımı teslimatlarının sırası muhtaç ailelerin ihtiyaç durumunun acillik derecesine göre listelendirilir ve vakıflar aracılığıyla dağıtılır. Dağıtımı yapılan kömürlerin satışı yasaklanmıştır.

sikişHD ResimlerEczane Haberleripornoantalya escortescort bayanataşehir escortantalya eskortümraniye escortantalya escortanadolu yakası escortFilm izlekemer escorttatilantalya escort bayan
istanbul escortistanbul escortbeylikdüzü escortbeylikduzu escortbeylikdüzü escortistanbul escortistanbul escortbeylikduzu escortesenyurt escortşirinevler escortesenyurt escortbeylikduzu escortşişli escortavcılar escortesenyurt escortporno izleşirinevler escort