Fotoğrafçı Serdar Kürkbaba, 4. sınıfta film afişi toplamaya başladı

Adanalı Fotoğrafçı ve Türk Sineması Koleksiyoneri Serdar Kürkbaba, 48 yıldır Türk Sinemasının ödüllü filmlerinin afişlerini biriktiriyor.

Fotoğrafçı Serdar Kürkbaba, 4. sınıfta film afişi toplamaya başladı
16 Kasım 2021 - 18:19 - Güncelleme: 16 Kasım 2021 - 18:23
4. SINIFTA FİLM AFİŞİ TOPLAMAYA BAŞLADI
4 BİNE YAKIN FİLM AFİŞİ BULUNUYOR.
48 Yıldan buyana biriktirdiği Türk Sineması ödüllü film afişleriyle farklı bir çalışmaya imza atan ve binlerce film afişi biriktiren Adanalı Fotoğrafçı ve Koleksiyoner  Serdar Kürkbaba, büyük bir rekora doğru ilerliyor ve ‘’4 Bine yakın ödüllü Türk Sineması  filmi afişi biriktirdim, biriktirmeye devam edeceğim’’diyor.
İlkokul 4. Sınıfta film afişi toplayan ve şu anda 4 bine yakın ödüllü Türk sineması afişleri bulunan Adanalı Fotoğrafçı Serdar Kürkbaba,1963 Yılında Adana’da doğdu. 1978 Yılında 15 yaşındayken ‘’Gençliği Fotoğrafçısı’’ olarak bilinen Mesut Eray’ın yanında çırak olarak fotoğrafçılık mesleğine adım attı. 43 Yıldır Adana’da fotoğraf sanatını icra ediyor..
Serdar Kürkbaba, İlkokul 4. Sınıfta okurken, şimdiye kadar hiç yapılmayan bir ilke imza atmaya başlıyor o gün bugündür aralıksız tam 48 yıldır… Sinema filmi afişi topluyor Serdar Kürkbaba. Bugüne kadar 4 bine yakın sinema filmi afişi toplayarak biriktiriyor ve yaşadığı evin her tarafı bu afişlerle dolu. Kendi deyimiyle bu afişlere evladı gibi baktığını söylüyor.
‘’Sinema sevdam, 11 yaşında başladı’’
‘’İlkokul 4. sınıfta okuyordum.16mmlik film makinesi gelmişti Adana’ya. Adana’da yazlık sinemalarda filmler gösterime giriyordu ve her hafta filmler değişiyordu. Filmler oynandıktan sonra afişleri çöpe atılıyordu. Ben de çöpe atılan afişleri toplamakla başladım. Başrollerde Kadir İnanır ile Türkan Şoray’ın oynadığı 1972 yılı yapımı ‘Dönüş’ adlı filmi izleyerek sinema sevdam başlamış oldu. Film hoşuma gitmişti ve filmi izledikten sonra filmin afişini alıp evime götürdüm‘’ diyerek sinema sevdasının ve afiş merakının nasıl ve hangi şartlarda başladığını bu şekilde anlatan Serdar Kürkbaba, 48 yıldan buyana çöpe atılanları toplayarak başladığı film afişi biriktirmeye bundan sonraki yaşamında da devam edeceğini sözlerine ekledi.
Topladığı Türk sinemasının ödülü filmlerinin afişlerini film festivallerinde açtığı sergilerle gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz günlerde Adana’da gelen teklif üzerine Altınkoza Film Festivalinde sergi açtığını belirten Serdar Kürkbaba,’’sergi açılacak olan yerin durumuna göre Adana’da çekilen ve ödül alan 35 adet film afişini sergiledim. Daha önce de Adana Optimum AVM de film afişleri sergisi ile Aydın söke de ‘Kemal Suna’ adlı sergi açtım. Fotoğraf sergileri de açtım ama ağırlık film afişleri sergisi oldu ve olmaya devam edecek’’ şeklinde konuşarak sözlerini   noktaladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum