Medya Yenigün

Gazetemizin Ankara Temsilcisi Araştırmacı Yazar Vehbi Korkutata, İş Adamı Özcan İleri ile sohbeti

Gazetemizin Ankara Temsilcisi Araştırmacı Yazar Vehbi Korkutata, İş Adamı Özcan İleri ile sohbeti
1.267
02 Haziran 2020 - 13:52

Araştırmacı Gazeteci Yazar Vehbi Korkutata, Coronavirüs salgını ile ilgili Akdeniz, Güney ve Güneydoğu araştırmalarını sürdürürken, Diyarbakır’lı işadamı Özcan İleri’nin “İleri Kaz Entegre Tesisi”ni ziyaret ederek çarpıcı konulara değindi.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Vehbi Korkutata, araştırmaları hakkında yaptığı açıklamada, “Akdeniz, Güney ve Güneydoğu ziyaretlerimde salgın ile ilgili hükümetin erken çalışmaları taktire şayandır. Özellikle de, Okulların kapatılması büyük felaketlerin önüne geçmiş oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutlamak en büyük arzularımdandır, ülke insanı “Başkan Erdoğan’a sahip çıkmalıdır, benden söylemesi. Bütün dünyada vakıa ve ölümler artarken, Allah’a hamdolsun, ülkemizde fazla can kaybının olmaması, hükümetin erken aldığı kararlardır.” Dedi.

Vehbi Korkutata, açıklamasının devamında “Coronavirüs COVID 19 kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaptığım ziyaretler devam ediyor. Yaptığım çalışmalar neticesinde, halkın işinde ve gücünde olduğunu, virüs ile ilgili sorduğum sorularda; Allah’ın taktiri neyse onu mutlak surette görürüz dedikleri karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim. Doğru ve yerinde güzel bir söz! Çalışan demir “Pas tutmaz” dediklerine şahit oldum. Gaziantep, Şanlıurfa ve şuanda geldiğim Diyarbakır da yaptığım bir takım ziyaretler sonucunda; Diyarbakır’da bir işadamının kaz entegre tesisini kurduğunu duydum ve işadamını ziyaret etme fırsatını bulduk.” Diye belirti.

Diyarbakır’lı işadamı Özcan İleri’yi entegre tesisinde ziyaret ettim ve “İleri Kaz Entegre Tesisi”ni görme fırsatını bulduk diye belirten Korkutata, “Türkiye’de bir ilk olan “Kaz Entegre Tesisi” kuran işadamı İleri, ” Benim bu Entegre Tesisi kurmam ve insanlarımızın hissiyatlarına tercüman olmuşsam ve istihdam yönelik bir fayda sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere! Bu tesisi kurmanın amaçlarından birisi; Öncelikle yöre halkına bir istihdam sağlamanın ve ülke ekonomisine katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere! İleri Kaz Yetiştiriciliği Diyarbakır; Tesis edilmenin gayelerinden en önemlisi; Avrupa’ya açılmak ve özelliklede Arap dünyasına “Kaz etini sunmaktır” maksadımız, inşallah bu hizmeti başarıp ülke ekonomisinde katkı sağlamamızdır.” Diye söyledi.

Diyarbakır’lı işadamı Özcan İleri’nin “İleri Kaz Entegre Tesisi”ni ziyaretinde yapmış olduğu röportaj:

Vehbi Korkutata:

Peki! Özcan İleri? Neden başka bir şehir değil de, neden Diyarbakır?

Özcan İleri:

Diyarbakır benim doğup büyüdüğüm yer, özellikle de bu kaz yetiştiriciliği yapmamın gayelerinden birisi ve en önemlisi ise, burada istihdama yön vermemdir! Bir vatandaşımızın evine rahat ekmek götürebiliyorsa benim için en büyük kazanımdır ve alacağım dualardan ibarettir.

Aslında ben bu tesisi başka bölgelerde de yapabilirdim, ama amacım farklı ve kendi arazimde, her zaman hayalimde olan kaz yetiştiriciliği yapmam ve insanlarımıza bir lokma ekmek sunabiliyorsam en büyük hayallerimden biriydi, ama hamd olsun başardım.

İnşallah bu Entegre Tesisini tamamlayınca sizleri davet etmenin mutluluğunu yaşatacağım.

Vehbi Korkutata:

Satış Yeterince Su bulabildiniz mi? Malumunuz kaz su olmayınca verim sağlayamıyor sizce doğru mu?

Özcan İleri:

Kendim 4 adet sondaj kuyusundan elde ettiğim ve büyük kanallar açarak suları havuzlara aktardım ve bu havuzda da kazlar girerek hem serinlemenin ve aynı zamanda da suya girince çiftleşmesi ve aynı zamanda da yumurta bırakıyor, buda bizim için büyük bir kazanımdır.

Vehbi Korkutata:

Siz bu Entegre Tesisi için devletten bir teşvik aldınız mı?

Özcan İleri:

Ben bu kaz yetiştiriciliği kendi öz kaynağımız neticesinde gerçekleştirdim ve devletten tek kuruş bile almadım. Benim gayem eğer ülkeme ve insanlarıma faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana”

Araştırmacı Yazar Vehbi Korkutata cesurca yatırımlar yapan iş adamı Özcan İleri ile sohbeti ile ilgili görüşlerini okuyucularımız ile paylaşırken yaptığı açıklamada:

Gerçekten resimde görüldüğü üzere, 4 büyük sondaj vurarak elde ettiği suları kanallar şeklinde havuzlara akıtmayın ve büyük bir emek sarf ettiği ise aşikardır. Yaptığım röportajlar neticesinde; Şuan itibarıyla 4 bin anaç kaz yetiştiriciliği gerçekleştirmiştir. Bu sayede Türkiye’de bir ilk olan entegre tesisini kurmasını gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle A İnşaat’tın Yönetim Kurulu Başkanı Özcan İleri ve ekibini bu denli çalışmanın verimi olan “İleri Kaz Yetiştiriciliği Diyarbakır” tebrik ediyor ve başarıların devamını diliyorum.

Gerçekten Özcan İleri ve onun gibi işadamları gerçek anlamda büyük işler yaparak ülke ekonomisine büyük kazanımlar sağlanması ve özelliklede istihdama yön vermeleri çok güzel bir duygu olsa gerek. “Gören göze, kılavuz istenmez” misali, Özcan İleri beyin; İcraatları gözler önündedir, kendisini şahsım ve gazetemin adına tebrik ediyorum.

Coronovirüs COVID 19 ile ilgili yaptığım ziyaretler neticesinde herkesin işinde ve gücünde olduklarını gördüm. Gerek maske ve gerekse, sosyal mesafe, özelliklede temastan kaçındıklarını gördüm. Onun için dedim ki. “Coronovirüs COVID 19 Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine teğet geçmiş” ve vakıa yok denircesine duymanın mutluluğunu yaşadım. İnşallah bu virüs en kısa zamanda ülkemizi terk etmesi en büyük dualarımızdan birisidir. Burada sanırım “Bu virüse alışmamız söz konusudur.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hd film izlemobil onaybanko kuponlar