"Umut" öyküleri yarışacak

Çukurova Belediyesi’nin Yeni Adana gazetesiyle birlikte düzenlediği Çukurova Öykü Yarışmasının başvuruları başladı. 1 Ekim 2023 tarihine kadar kabul edilecek başvurularda yarışmanın konusu “Umut” olarak belirlendi. Dünyanın her yerinden Türkçe yazan, 18 yaşından büyük herkesin başvurabileceği yarışma sonuçları 25 Aralıkta açıklanacak.

Çukurova Belediyesi ile Yeni Adana gazetesinin birlikte düzenlediği Çukurova Öykü Yarışmasının 2023 yılı başvuruları başladı.


İkincisi geçen yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören yarışma “Göç ve Göçmenlik” başlığıyla yapılmıştı. Yarışmanın bu yılki konusu ise “Umut” olarak belirlendi. Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Ekim 2023 olarak açıklandı. Yarışmaya dünyanın her yerinden Türkçe yazabilen, 18 yaşından büyük herkes katılabilecek ve başvurularını elektronik posta yoluyla adresine yapabilecekler.


Çukurova Öykü Yarışması Koordinatörü Süreyya Köle, 7 sayfayı geçmeyecek öykülerin önce ön jüri sonra da seçici kurul tarafından değerlendirileceğini belirterek, sonuçların Yeni Adana gazetesinin 106’ncı kuruluş yıldönümü olan 25 Aralık 2023 tarihinde açıklanacağını ifade etti.


2023 ÇUKUROVA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ


1) KONU: UMUT


2) AMAÇ: Kişisel umudun kolektif umutla yer değiştirdiği, ortak mücadele bilincinin zorunluluk haline geldiği günlerden geçiyoruz. İyimser olmanın dayattığı edilgen tutum ile umut etmenin amaca dayalı etkin gücü arasındaki derin uçurumun kıyısında, ülkemizin ve dünyanın geleceği yeniden şekilleniyor.


'Umut bütün karanlığa rağmen bir aydınlığın olduğunu görmektir" diyen Desmond Mpilo Tutu'nun bu sözü her geçen gün daha da anlam kazanırken, "görmek" umudun en önemli faktörü olarak çıkıyor karşımıza; umudun içinde bir umut olarak...


Öteden beri umudun adresi olmuş Çukurova; mücadelenin, çabanın vazgeçilmez yurdu... Bereketli topraklar yedi veren umut aşılamış nice yaşama.


Ve biz bu yıl “Umut" diyoruz… Yazarlarımızı “Çukurova Öykü Ödülü” kapsamında umut ve umudun türlü halleri üzerine yazmaya davet ediyoruz.


İstiyoruz ki edebiyatımıza dünden bugüne çok sayıda eser ve yazar kazandıran Çukurova, bu yarışma sebebiyle yeni kazanımlara olanak sağlasın, yeni eser ve isimlerin ortaya çıkmasının, fark edilmesinin yolunu açsın.


3) KATILIM KOŞULLARI:


1. Yarışma, 18 yaş üzeri, Türkçe yazabilen -amatör, profesyonel ayrımına gitmeksizin- herkese açıktır.


2. Her yazar, yarışmaya yalnızca 1 öykü ile başvurabilir.


3. Yarışmaya gönderilen öyküler, dijital ve basılı hiçbir alanda yayımlanmamış, herhangi bir ödül almamış olmalıdır. Aksinin ispatı halinde kazanılmış tüm hakların iptali söz konusu olacaktır.


4. Öyküler, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, “1,5” satır aralığında yazılacaktır. Öyküler en fazla 7 sayfa olacaktır.


5. Başvurular rumuzla yapılacaktır.


6. Gönderilen elektronik postada ekli 2 dosya bulunacaktır. Birinci dosyada öykünüz, ikinci dosyada ise kısa özgeçmişiniz ile iletişim bilgileriniz yazılı olacaktır. Her iki dosya da yarışmacının rumuzuyla kayıt edilecek, birine özgeçmiş, diğerine öykü adı eklenecektir. RUMUZ "Özgeçmiş"/ RUMUZ “Öykü adı" şeklinde.


7. Yarışmada dereceye girenler ve seçici kurulun yayımlanmaya değer gördüğü öyküler ortak bir kitapta toplanabilecek, yarışmaya öykü gönderenler bu şartı kabul etmiş sayılacaklardır. Kitapta öyküsü yer alan yazarlara 3 adet kitap gönderilecektir.


8. Yarışmada dereceye girenler Çukurova Belediyesi tarafından Adana’da 3 gün misafir edilecek, plaket ve şartnamede belirtilen nakit tutar ile ödüllendirileceklerdir.


Para Ödülü:


1. Öykü 7000 Türk Lirası


2. Öykü 6000 Türk Lirası


3. Öykü 5000 Türk Lirası


9. 1 Ekim 2023 tarihinden sonra gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.


10. Sonuçlar, Yeni Adana Gazetesi’nin 106. yayın yılına giriş tarihi olan, 25 Aralık 2023 tarihinde basın yoluyla duyurulacak, dereceye giren yarışmacılarla ödül töreni için ayrıca iletişime geçilecektir.


Uyarı: Yarışmaya başvuranların, yarışma şartnamesini okuduğu ve koşulsuz “olur” verdiği kabul edilecektir.


SEÇİCİ KURUL: Nihat Ziyalan, Feryal Tilmaç, Mustafa Balel, Mehmet Erte, Süreyya Köle.


ÖN SEÇİCİ KURUL: Özgür Çırak, İlay Bilgili.

Bülten

18 May 2023 - 16:16 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.