Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı

Maraş Aslanı, Kahramanmaraş Kalesi'nin tarihine ışık tutan, geç Hitit dönemine ait önemli bir arkeolojik eserdir. Bu bazalt heykel, üzerindeki hiyeroglif yazıt ile birlikte, 1883 yılında tarih sahnesine çıkmış ve Gurgum Krallığı'nın hükümdarlarını anlatan değerli bir tarihî belge olarak kabul edilmiştir. Heykelin tasarımı, Asur sanatının etkisini yansıtan detaylarla doludur.

Ahmet  Karagöz
Ahmet Karagöz Tüm Haberleri
Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı
Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Maraş Aslanı, geç Hitit Krallıkları döneminden kalan ve üzerinde önemli hiyeroglif yazıtlar barındıran bir aslan heykelidir. 1883 yılında Kahramanmaraş Kalesi'nde keşfedilmesi, arkeolojik açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Ancak, bu eserin keşfi, aslında daha öncesinden bölge halkı ve geçerken uğrayan gezginler tarafından bilinen bir gerçekti. Evliya Çelebi gibi tarihçilerin eserlerinde kale kapısında yer alan dört aslan heykeli hakkında bilgiler verilmiş olması, Maraş Aslanı'nın uzun zamandan beri bilindiğini göstermektedir.

Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı

Amerikalı Misyoner Henry Marden, 1882 yılında yayınladığı makale ile Maraş Aslanı ve üzerindeki yazıların önemini ilk defa arkeoloji dünyasına duyurmuş, bu durum Alman arkeologlar Otto Puchstein ve Karl Humann'ın dikkatini çekmiştir. Maraş Kalesi'ni ziyaret eden bu arkeologlar, aslan heykellerini incelemiş ve hiyeroglif yazıtlı olanın korunması gerektiğine karar vererek İstanbul'a götürülmesini sağlamışlardır. Bu heykel, günümüzde Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir ve şehrin kültürel mirasının önemli bir parçasıdır.

Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı

Maraş Aslanı, 41 cm yükseklik, 73 cm uzunluk ve 23 cm genişlik ölçülerinde bazalttan yapılmış bir eserdir. Asur sanatının etkilerini taşıyan heykelin her yönü ustalıkla işlenmiştir. Gözler, kulaklar ve burun gibi detaylar belirgin şekilde vurgulanırken, yeleler elmas motifi ile derinlik kazanmıştır. Heykelin ön ayakları ve pençeleri detaylı bir şekilde kabartma olarak işlenmiş, kuyruğu ise arka ayakların arasından kıvrılarak görünür hale getirilmiştir.

Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı

Heykelin sol tarafında yer alan hiyeroglif yazıt, Gurgum Kralı III. Halparuntaş dönemine ait olup, bu yazıt sayesinde Gurgum krallarının listesi ve dönemin tarihi hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. John David Hawkins gibi uzmanlar tarafından okunan bu yazıtlar, şehrin ve bölgenin tarihine ışık tutmuştur. Maraş Aslanı üzerindeki metin, Halparuntaş Prensi'nin kendi ağzından şehrin kralı olduğunu, tanrılar tarafından sevildiğini ve babasının tahtına oturduğunu anlatır. Bu eser, şehrin ve bölgenin antik dönemlerine ait tarihi ve kültürel mirasının anlaşılmasında kritik bir role sahiptir.

Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı

Maraş Aslanı, Kahramanmaraş'ın ve Türkiye'nin zengin tarihi mirasını keşfetmek isteyen herkes için büyüleyici bir hikayeye sahip. Bu aslan heykeli, geçmiş medeniyetlerin sanatını, inancını ve tarihini günümüze taşıyan önemli bir köprüdür.

Tarihin Kayıp Tanığı: Maraş Aslanı
 

 Maraş Aslanı üzerindeki metin şu şekildedir.

“Ben Prens Halparuntaş
Gurgum şehrinin kralı
Vali Layamaş’ın ilk oğlu
Kahraman Halparuntaş’ın torunu
Cesur Muvataliş’in torun çocuğu
Prens Halparuntaş’ın torununun  torunu
Kutsanmış Muaviş’in torununun torun çocuğu
Büyük Layamaş’ın torununun torununun  torunu
Vali Layamaş’ın soyundan
Tanrılar tarafından sevilen
Halkın tanıdığı, uzak ülkelerde bilinen
Yüce ve lütufkâr kral beni ve atalarımı seven tanrılar
Beni babamın tahtına oturttular
Harap olmuş yerleri tekrar ayağa kaldırdım
Tarhunzaş ve Ea’nın izniyle bu şehirleri ihya ettim…”

 
 
 

04 Nis 2024 - 14:50 Kahramanmaraş- Kültür Sanat

Mahreç  Ahmet Karagöz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.