Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Kastabala, Anadolu’nun güneydoğusunda, Çukurova olarak bilinen bölgede, Osmaniye ilinin 12 km kuzey-kuzeybatısında yer almaktadır. Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında, Ceyhan (Pyramos) Nehri'nin yakınlarında bulunan bu antik kent, tarihi ve arkeolojik zenginlikleriyle dikkat çekmektedir.

Muhammet Talha Öztürk
Muhammet Talha Öztürk Tüm Haberleri
Kastabala-Hierapolis: Çukurova'nın Gizemli Antik Kenti
Kastabala-Hierapolis: Çukurova'nın Gizemli Antik Kenti
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kastabala, Osmaniye ilinin 12 km kuzey-kuzeybatısında, Çukurova olarak bilinen Kilikia bölgesinde yer almaktadır. Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında, Ceyhan Nehri (Pyramos) yakınlarındaki küçük bir ovaya hâkim kaya çıkıntısı üzerinde yükselen Kastabala, tarih boyunca stratejik bir konuma sahip olmuştur.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Tarihçe ve Arkeolojik Bulgular

Kastabala-Hierapolis, M.Ö. 2. bin ile Roma İmparatorluk ve Geç Roma dönemleri arasında farklı dönemlere ait yüzey buluntuları ile dikkat çekmektedir. Ancak, M.Ö. 1. bin – Roma İmparatorluk dönemi arkeolojisi henüz yeterince araştırılmamıştır. MS 3. yüzyılda I. Hapur ve MS 4. yüzyılda Balbinos tarafından işgal edilen kent, Orta ve Geç Bizans dönemlerinde önemini kaybetmiş, Haçlı seferleri sonrası toparlanamamış ve terk edilmiştir.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Kent Planlaması ve Mimari Özellikler

Kastabala, Roma İmparatorluk döneminde (MS 2. yüzyıl) sur duvarı ile çevrili olmadığı, ilk savunma sisteminin MS 4. yüzyıl sonlarında inşa edildiği düşünülmektedir. Kentin sınırları, güneyde Ceyhan Nehri, kuzeyde Karatepe, batıda Kırmıtlı Kuş Cenneti arasında genişleyen verimli ovayı kapsamaktadır. Şehir, sütunlu cadde, tiyatro, hamam, dükkanlar, kuzey ve güney kiliseleri ile dikkat çeken bir planlama örneğidir.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Sütunlu Cadde ve Tiyatro

Kale tepesinin güney eteğinde batı-doğu yönünde uzanan sütunlu caddenin doğu ucunda bir propylona ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu cadde, iki yanda kaldırımlı, tabanı taş döşeli ve doğu ucunda tiyatroyu barındırmaktadır. Tiyatro, kademeli taş sıralardan oluşan oturma basamakları (cavea), sahne binası (skene) ve dairesel meydan (orkhestra) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. 2009 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmaları, sahne binasının dikdörtgen planlı, tek katlı ve iki nişli olduğunu ortaya koymuştur.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Kiliseler ve Dinsel Yapılar

Kastabala'nın kuzey ve güney kiliseleri, plan açısından Erken Bizans Suriye kiliseleri ile benzerlik göstermektedir. Her iki kilise de M.S. 5. yüzyılın ortasına tarihlenmekte olup, Diokaisareia’nın Tapınak Kilisesi ve Hagia Thekla’nın Zenon Kilisesi ile karşılaştırılabilir. Kuzey kilisenin doğusunda tonoz sıralarının oluşturduğu bir teras bulunmaktadır ve bu teras çevresinde M.S. 2. yüzyıl-M.S. 13-14. yüzyıl arasına tarihlenen dört yapı evresi tespit edilmiştir.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Ortaçağ Kalesi

Ortaçağ kalesi, savunmaya elverişli kayalık bir tepe üzerinde yükselmektedir. Kale tepesinin güney eteğinde batı-doğu yönünde uzanan sütunlu caddenin doğu ucunda bir propylona ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu cadde, iki yanda kaldırımlı ve tabanı taş döşeli olup, doğu ucunda bir propylon mevcuttur.

Çukurova'nın Efes'i:Kastabala-Hierapolis

Kastabala-Hierapolis, antik dönemden Ortaçağ'a uzanan zengin tarihi ve arkeolojik buluntularıyla önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Kentin stratejik konumu, mimari yapıları ve dinsel merkezleri, Kastabala'yı Çukurova'nın önemli bir kültürel mirası haline getirmiştir. Ziyaretçiler, bu antik kenti gezerek tarihin derinliklerine doğru bir yolculuk yapabilir ve Kastabala'nın gizemli atmosferini keşfedebilirler.

 
 
 
 
 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.