Medya Yenigün

Haberiniz Var Mı? Tarım Alanları Yok Ediliyor

Haberiniz Var Mı? Tarım Alanları Yok Ediliyor
164
30 Mayıs 2017 - 13:10

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, birinci sınıf, mutlak tarım arazilerinin imara açılmasına karşı verdiği mücadeleyi TBMM’ye taşıdı
Yargı hiçe sayılıyor, tarım arazileri betonlaşıyor
Betona yenik düşen tarım arazileri TBMM’ye taşındı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, tarım alanlarının imara açılmasına karşı sürdürdüğü mücadeleden vazgeçmiyor. Tümer, Adana’da ‘Güney Kuşak Bulvarı’ nedeniyle heba edilecek 22 bin 500 dekar birinci sınıf tarım alanı ile yine 8 bin 700 dekar mutlak, sulu tarım alanlarını kapsayan ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın yer seçiminin yanlışlığını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
Konuyla ilgili genel kurulda bir konuşma yapan, bununla yetinmeyip bir de soru önergesi veren Tümer, Çukurova Bölgesi’nin ülkemizin en önemli tarım alanlarına sahip bir coğrafyada yer aldığına işaret etti.
Mahkemeye Rağmen İnşaat
Gıdaya erişimin zorlaştığı ve tarımın stratejik önem taşıdığı günümüzde ne yazık ki birinci sınıf, mutlak tarım arazilerinin Toprak Koruma Kurulu kararlarına rağmen betonlaşmaya teslim edildiğini vurgulayan Tümer, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu karamsar tabloya Adana başta olmak üzere Çukurova Bölgesi de dahil olmaktadır. Adana’da 22 bin 500 dekar birinci sınıf tarım alanını içine alan ‘Güney Kuşak Bulvarı’nın yanı sıra Adana ve Mersin’in tam ortasında yapılacak ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı’ ile de 8 bin 700 dekar mutlak, sulu tarım alanları yeni yapılaşmalara kurban edilecektir. Havalimanı etrafında oluşturulacak yapılaşma nedeniyle inşaat alanından daha fazla tarım arazisi bitirilecek, alandaki kil nedeniyle yapılacak pist ve binalar mutlak hasar görecektir” dedi. HABERİNİZ VAR MI?
Havaalanı yerinin mahkemelik olmasına rağmen inşaatın başlamasının hukuki açıdan da yasalara aykırı olduğuna dikkat çeken Tümer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:
Adana’da, yapılması planlanan Güney Kuşak Bulvar ile 815 dekarı bahçe olmak üzere, toplam 22 bin 500 dekar tarım alanında yapılaşma baskısı oluşacağından haberdar mısınız?
Toprak Koruma Kurulu kararlarına ve uzmanların alternatif güzergah belirlemelerine rağmen tarım alanlarının heba edilmesinin önüne geçilecek midir?
Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi ile 8 bin 700 dekarlık birinci sınıf mutlak tarım arazisinin beton bloklara teslim edilmesine göz yumulacak mıdır?
Kentleri imar ederken ülke ekonomisi için elzem olan ve tüm dünyada stratejik önem taşıyan tarım alanlarının yok edilmesine karşı herhangi bir önleminiz var mıdır?
Ekolojik ve ekonomik kayıplara meydan vermemek, gelecek nesillerin gıdaya erişimini kolaylaştırmak adına Güney Kuşak Bulvarı ve Çukurova Bölgesel Havalimanı için belirlenen alternatif alanlar üzerinde yeni bir çalışma yapılmasının önü açılacak mıdır?
Türkiye’deki büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tarım alanlarını koruması yönünde harita uygulamalarının gözden geçirilmesine dönük bir çalışmanız mevcut mudur.(Haber Merkezi)


Ceyhan Zabıtasından Ramazan Denetimi
Ceyhan Belediyesi zabıta müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayında ekmek üretimi ve satışı yapan fırınlara, Kasaplara, Pastanelere yönelik denetimler 7/24 devam ediyor.
Ceyhan Zabıta Müdürü İlhan Çelik Halkın sağlığı için denetimlere ara vermeden devam ettiklerini belirtti. denetime çıkan zabıta ekiplerinin, denetimlerde ağırlıklı olarak hijyen koşulları, gramaj, ruhsat, vergi levhası ve çalışanların temizliği konusunda incelemeler yaptıklarını ve özellikle. Gıda üretim yasasına uygun hareket etmeyen işyeri ve imalathanelere uyarılarda bulunulduğunu ifade etti..
Zabıta Müdürü İlhan Çelik , “Vatandaşlarımızın sağlıklı, hijyenik bir ortamda, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmalarını sağlamak amacındayız. İnsan sağlığı bizim için her şeyden önemli. Yaptığımız denetimlerde esnafımızı hem bilinçlendiriyor hem de eksiklerini görme konusunda kendilerine yardımcı oluyoruz. Denetimlerimiz sırasında esnaflarımızı gördüğümüz eksiklikler konusunda bir kereye mahsus olmak üzere uyarıyoruz. Esnaflarımız da denetimler sonrası eksiklerini gideriyor. Daha sonraki kontrollerimizde aynı durumla karşılaşmamız halinde gerekli yasal işlemleri yapıyoruz” dedi.(Haber Merkezi)

Yozgat araç kiralamaYozgat evden eve nakliyat