HOCALARIN HOCASI MANSUR EKMEKÇİ, 40 YILDIR EDEBİYAT'IN HİZMETİNDE…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Şairi Mansur Ekmekçi, Türkiye genelinde 100’e yakın şair yetiştirdi. Yetiştirdiği şairlerin kitaplarını hazırladı. 300 adet derece, plaket ve ödüle layık görüldü.

HOCALARIN HOCASI MANSUR EKMEKÇİ, 40 YILDIR EDEBİYAT'IN HİZMETİNDE…
17 Kasım 2021 - 16:15
HOCALARIN HOCASI MANSUR EKMEKÇİ,
40 YILDIR EDEBİYAT’IN HİZMETİNDE…
2005 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yaparken tanıdım O’nu. Zamanla arkadaş ve dost olduk. Yıllardır dur-durak bilmeden en sevdiği işi yapıyor, bıkmadan, usanmadan yılmadan ve de yorulmadan. Yaptığı işten çok büyük keyif alan biri O.
Çok da mütevazı, dost canlısı… En önemli özelliklerinden biri de yaptığı telefon görüşmesinde kullandığı cümle: ‘’Merhaba Güzel Dost’’ sinirlendiğini hiç görmedim ve tanık olmadım. Her zaman güler yüzlü. Yardımseverliği ve içtenliği onu öne çıkaran unsurların başında geliyor. Birçok insana nasip olmayan ödüllerin sahibi, etkinliklerin ve festivallerin vazgeçilmezi… Bir mahalle nüfusu kadar binlerce seveni ve dostu var.
Zamanla yarışan ve hiç boş zamanı olmayan. Kendisinden küçük- büyük herkesin karşısında düğme ilikleyen, saygıda asla kusur etmeyen, kibir nedir bilmeyen biri O.
O,
Mansur Ekmekçi.
Aynı zamanda;
İyi bir baba,
İyi bir eş,
İyi bir dede,
İyi bir arkadaş
Ve
İyi bir dost…
Mansur Ekmekçi, 01 Mart 1960 Muş doğumlu. İlkokulu Midyat’ta, Ortaokulu ve lise tahsilini Adana da bitirdi. Eserleri ve şiirleri; Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi ve 54 Antoloji de, 48 dergide, 150 çeşitli gazetede yayımlandı. 40 yıldır verdiği hizmetlerinden dolayı; 300 kadar derece, plaket ve ödüle layık görüldü. Birçok televizyon ve radyo programlarına konuk edildi. Derneklerde yöneticilik, gazetede muhabirlik yaptı, Edebiyat, Dil Bilgisi ve Şiir üzerine ücretsiz kurslar- konferanslar verdi, şiir dinletileri ve okullarda söyleşiler yaptı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından (2009) yapılan sınav sonunda “Halk Şairi” kimliğiyle kayıt altına alındı, Adana Çukurova Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi tarafından, 2 kez “Âşık Mansur Ekmekçi bitirme tezi“, İstanbul Arel Üniversitesi Doç. Dr. Mehmet Canbay tarafından “Yükselme Tezi“ 12 Üniversite tarafından eserleri ve yaşamı konu alındı. Pek çok okul tarafından hakkında ödevler, araştırmalar yapıldı.
Bursa Belediyesi 21 Gündem tarafından “2006 Türk Şiirine Hizmet Ödülü”, Ankara 2007 Ahmet Tufan Şentürk “Onur Ödülü“, Gazeteler tarafından “Yılın Şairi Ödülü“ gibi pek çok ödüle layık görüldü. MESAM, MSG, MÜZ-SAN, ÇED, ÇOKDER gibi birçok kuruluş ve dernek üyesi olan Ekmekçi kendi şiirlerini besteliyor, 80 kadar şiiri de sanatçılar tarafından bestelenip kaset ve CD’lerde okundu. 200’den fazla; roman, öykü, masal, şiir kitapları ve birçok ulusal antolojileri bedelsiz hazırladı. Türkiye genelinde 100’e yakın şair yetiştirdi. 2008’de Kamu Kurumundan emekli olan Ekmekçi, evli ve dört çocuk babası, üç dil biliyor. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından; Kiremithane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kütüphanesine “Mansur Ekmekçi Kütüphanesi” adı verildi.
40 Yıldan buyana edebiyatın hizmetinde olan, 100’e yakın şair yetiştiren, 80 şiiri sanatçılar tarafından bestelenip kaset ve CD’lerde okunan Mansur Ekmekçi’yi, Mansur Ekmekçiden de tanıma olanağı bulduk bu kısa söyleşimizde…
Şöyle tanımlıyor ve yorumluyor kendisini yaptıklarını ve düşüncelerini…
MANSUR EKMEKÇİ’YE Çoğu insanlar; yaptığı kitapları, kasetleri, tabloları satıp kazanç sağlarken biz de hep fazlasını bedelsiz yaptık. Çoğu zaman asıl oyuncular yerine yedek oyuncular alındı; sahneye, festivale, basına, vitrine…
Heykeli dikilecekleri görmezden gelip, işlevsizlerin heykelleri dikildi. Yakındaki ilim insanları fark edilmedi uzaktaki cahiller kadar. Türk kültürüne; 100’den fazla şair yetiştirmek, onlara 200’den fazla kitabı ve antolojiyi bedelsiz yapmak, 100 müzik eserini bedelsiz vermek, yayınlanmış bütün kitaplarını bedelsiz dağıtmak, birikimin sevgiyle yoğrulmuş bir gururudur.
Edebiyat tarihinde kimseye nasip olmamış bu gururun fark edilmemesi, onurlandırılmaması da acı bir kayıp ve ayıptır. Bu nedenle; istemedik verdik, incitmedik incitildik. Biz gönül kazanırken, yalakalarla dönekler hep parayla şöhret kazandılar. Her şeye rağmen yılmadan çalıştık, gönüller içinde sevgiyi kazandık, kaybetmedik. Kayıplarımız birilerinin eksiği, kazanımlarımız da kazandırdıklarımız oldu. Kültür hizmetlerimizde; asla ayırım ve kayırım yapmadan, her cana eşit hizmeti ve sevgiyi vermekten yana olduk. Oysa popüler kültürün kanunu: toplum inanışları dışında yer alıp önce komşuna değil dışarıya, yoksula değil zengine, (üretene-üretmeyene) doğruya- dürüste değil, yanlışa- sahtekâra göre yapılmış ve pervasızca her alanda uygulanmaktadır. Bu nedenle hep milli değerlerimize ve öz kültürümüze sahip çıkılmasından yana olduk. Elbette ki takdir, kültürümüzü yönlendiren; bakanlığımızın, mülki amirlerimizin, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, medyamızın ve yüce halkımızındır.
YAYINLANAN ESERLERİ:
Hercai (1999) Fetih Matbaası/ 106 Sayfa/ Şiir/ Adana
İnsanoğlu (2000) Nedret Kitapevi/ Fetih Matbaası/145 Sayfa/ Şiir
Ne olursan ol, Önce İnsan Ol (2002) İpek Yayın Dağıtım/ İstanbul/ 154 S/ Şiir
İnsan Dergâhı (2003) Kara han Kitapevi/ Adana/ 106 Sayfa/ Şiir
Yaşayan Çukurovalı Âşıklar ve Geleneğe Tabi Halk Şairleri Antolojisi (2006) Adana Valiliği Yayını/ Bulvar Matbaacılık/ A-4 Ebat/ 580 Sayfa/ Antolojik Araştırma
Güfte’den Beste’ye (2010) Ekrem Ofset/ Adana/ 124 Sayfa/ Şiir
Muş Halk Kültürü (2015)17x25 Ebat/ Muş Valiliği- Muş Kültür Md. Yay./ 474 S./Akd. Arş.
Mansur Ekmekçi Hayatı ve Sanatı (2015) Ekrem Ofset/ Adana/ 240 S/ Şiir-Biyografi
Adanalı Yazarlar, Şairler, Ozanlar Antolojisi (2015) Adana Büyük Şehir Belediyesi Yayını/ 17x25 Ebat/ 830 Sayfa/ Akademik Araştırma
Cepteki Duygular (2019) Zinde Yayınları/ İstanbul/ Şarkı Sözleri (Şiir) /144 S.
Çıldıran Türküler (2019) Zinde Yayınları/ İstanbul/ 304 Sayfa/ Araştırma- İnceleme
Hikâyeli Şiirler (2019) Kitapotağı Yayınları/ İskenderun/ 125 Sayfa/ Öykü-Şiir
Ezop’tan Çocuk ve Yetişkin Masalları (2019) Kitap Otağı Y./ İskenderun/ 64 S/ Masal
Şiir Yazma Sanatı (2020) Ekrem Matbaası/ Adana/ 160 Sayfa/ Eğitim
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum