Medya Yenigün

Hükümlünün Gözünden 15 Temmuz

Hükümlünün Gözünden 15 Temmuz
178
30 Mayıs 2017 - 12:53

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde, hakkında verilen kamuya yararlı bir işte çalışma cezasını Adana Adliyesinin mobilya atölyesinde çalışarak çeken resim ve oyma ustası Turan Düğer, 15 Temmuz darbe girişiminde vatandaşların işgalcilere karşı direnişini, yaptığı 3 boyutlu oyma çalışmayla tabloya yansıttı.
Küçük yaşta merak üzerine kara kalem ve yağlı boya resim yapmaya başlayan 3 çocuk babası Turan Düğer (46), bir ağaç oyma dükkanında gördüğü ürünlerden etkilenerek, kara kalem çalışmalarını 3 boyutlu oymaya dönüştürdü. Birçok kez ‘Bandrolsüz yayın satışı’ndan aldığı hapis cezaları nedeniyle cezaevine giren Turan Düğer, cezasının son 1 yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilince, hükümlülerin topluma kazandırılması, kişisel becerilerini geliştirmeleri, istihdam sağlanması, sosyal faaliyette bulunmalarına yönelik çalışmalar yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Ben De Varım’ projesine katıldı. Bu kapsamda açılan mobilya atölyesinde eğitim alan Düğer, burada da birçok kara kalem ve ağaç oyma çalışması yaptı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hükümlülerin yaptığı çalışmaları yerinde görmek için atölyeye yaptığı ziyarette, Düğer’in eserlerini çok beğendi. Bunun üzerine Düğer, hakkında verilen kamu yararına çalışma cezasını çekmek üzere kendi mobilyasını üreten Adana Adliyesinin atölyesinde çalışmaya başladı.
Vatandaşların darbecilere direnişini yansıttı
Burada yeni Adana Adliye sarayı inşaatının üç boyutlu ağaç oyma çalışmasını yapan Turan Düğer, Başsavcı Ali Yeldan’ın isteği üzerine 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin iki eser yaptı. Sunta üzerine kara kalemle çizdiği resmi oyarak boyayıp 3 boyutlu hale getirdiği tablonun birinde Türkiye haritası önünde, sırtında Türk bayrağıyla duran bir kişinin tank, helikopter ve uçaklara karşı duruşunu yansıtan Düğer, diğerinde ise İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ellerinde Türk bayrağı olan vatandaşların işgalci askerlere direnişini anlattı.
Şehit ve gaziler anısına
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yapılan eserlerin çok anlamlı ve güzel olduğunu belirterek, “Hükümlülerimizin topluma kazandırma ve meslek edinmelerini sağlama çalışmaları çerçevesinde, kamuya yararlı işlerde çalışmalarını sağlıyoruz. Bu kapsamda, hain 15 Temmuz girişimine karşı bu ülkenin vatan evlatlarının direnişini, duruşunu yansıtan eserler yaptığı için hükümlümüze teşekkür ediyoruz” dedi. Sunta üzerine yaptığı 3 boyutlu oyma eserlerin çok beğenildiğini söyleyen Turan Düğer de, “Başsavcımız Ali Yeldan’ın fikriyle 1×2 metre boyutlarında iki çalışma yaptım. Kendi gözümden, bakış açımdan o zaman yaşananları, vatandaşlarımızın darbecilere karşı duruşunu yansıtmak istedim. Bu iki çalışmayı, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına güzel bir hatıra olarak adliyeye bırakmak beni onurlandırdı” diye konuştu. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR