Medya Yenigün

İndirim tuzağı yapıyorlar!

İndirim tuzağı yapıyorlar!
Avatar
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
1.553
19 Temmuz 2020 - 0:36

Uzun zamandır Tüketicilerin sorunları ile alakalı köşemde sizlerin sesi olmak için yetkili mercilere sesinizi duyurmak adına sorunlarınızı dile getirmiştim.

Hatırlayacağınız üzere İl İl gezerek çiftçinin emeği olan ürününüz sofralarınıza fahiş fiyatla geldiğini bu konuda yetkilileri göreve davet etmiştim.

Bu sefer yine sizlere AVM’lerde ve gerekse alışveriş merkezlerinde büyük indirimleri konusuna değineceğim.

İlk başta bu indirimlerin hakkında kesin fikrim olan hilebazlıktan olayını açıklamadan önce alış veriş yaparken lütfen cebinizi düşünün ve bu çılgın indirimleri bir düşünün.

Gittiğimiz bir alış veriş merkezinde Ön yüzünde fiyat indirimini yazan barkodlar ve barkodu kaldırınca altında aynı fiyat yazıyordu. Yıllardır halkımızı soyan bu alışveriş merkezlerinde halkımızı soymaya çalışmışlar. Helal haramı bilmeyen ve halkımızı dolandıralar ne demek lazım inanınız sormaya bile gerek görmüyorum. Burada alışveriş yapan duyarlı vatandaşlarımızı kutluyorum ve Allah razı olsun.

Burada iş Ticaret Bakanlığına düşüyor, bizler sizlerin için yazdık ve ülke halkı soyuluyor ve bunun önlemini alınız diye uyarmıştık.

Büyük alışveriş merkezlerinde indirim dönemlerinde, önce ürünlerin fiyatını artırıp sonra indirim uygulayarak tüketiciyi adeta aldattığı aşikardir, nasıl bir soygun anlamakta zorlanıyorum ve dürüst esnafın da bu nedenle töhmet altında kaldığınızda söylemekte yarar görmekteyim.

Aslında önce ‘bindirim; sonra indirim var diyen  ve tüm senenin bir bahane ile indirim kampanyalarıyla geçtiğini belirtmiştik, büyük alışveriş merkezleri yaptığı açıklamalarda; indirim, sezonu başladı indirim sezon ise bitiyor ve  özellikle de marka ürünlerde 70 liralık ürün 200 liradan aşağı satılmıyor. Onun da fiyatını önce 400 lira yapıp, sonra 200’e indirdikleri zaman tüketici olarak hepimizin dikkatini çekiyor ve biz o ağa gidip takılıyoruz değil mi? Aslında etikette bir önceki fiyatı etikete yazmak zorundalar, tüketici ona göre alışverişini rahatlıkla yapabilsinler değil mi? Bu tüketicinin önemli haklarından birisidir diye düşüncelerimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Tüketiciler kanunun kendisini koruduğunun bilinciyle yalancı indirime kanmasınlar. Tüketici kanununda da bu hususta ciddi düzenlemeler var. Öyle aldatıcı indirim yapıp da tüketiciyi kandırmak mümkün değil. Bu noktada tüketiciler bilinçli ve dikkatli olmalarında yarar görmekteyim. Gerçek indirimin kanıtı, daha önce yüksek fiyatlı ürünün satıldığını satıcının kanıtlayabilmesidir. Nitekim! Tüketici kanununun 54’üncü maddesi üçüncü fıkrası da burada ispat yükümlülüğünü satıcıya yüklemiş durumda, buda güzel bir gösterge ve Ticaret Bakanlığı yetkililerine burada çok iş düşüyor. Yasal mevzuata göre indirimden önce uygulanan fiyatla, indirimde uygulanan fiyatın aynı puntolarla etikette yazılmak zorunda olduğunu belirtilmesi söz konusu ve bunun da yeterli olmadığını da söylemekte yarar görmekteyim.

Satıcının etikete kendi yazdığı fiyat, ispat belgesi sayılamaz. Tüketici şayet indirimli yazılan fiyatın yüksek olduğu kanaatinde ise satıcıdan o ürünün indirimsiz fiyatını kanıtlanmasını istesin ve bu senin tabii hakkın, asla vaz geçme! Bu nasıl kanıtlanır? Satıcı der ki; ben bundan geçen hafta, yüksek fiyattayken beş tane sattım, bunlar da faturası ve böyle bir ispat belgesi yoksa, tüketici satıcıdan o indirimli denilen fiyat üzerinden indirim yapmasını talep edebilir, bu talebi kabul görmediği takdirde 8 bin 480 liraya kadar tüketici hakem heyetlerinde hak arayabilirler. Tüketici hakem heyetine başvuru artık zor değil ve İnternet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Kaymakamlıklara veya illerde Ticaret İl Müdürlüklerine giderek ücret ödemeden başvurmak mümkün olabiliyor ve üstelik tüketici hakem heyetlerinin verecekleri kararlar da mahkeme karar hükmündedir; bunu da bilmenizde yarar görmekteyim.

Zaman zaman Cep telefonlarıma gelen yüzde 70’e varan indirim mesajı ile ünlü  mağazalara gittiğinizde; örneğin, ceket fiyatları 4 bin 45 liradan bin 400 liraya indirdiklerini gösteren fiyat barkotuyla karşılaşıyorsunuz, tüketici kanuna göre siz bunu daha evvel 4 bin 45 liradan sattığınızı kanıtlayın yok eğer kanıtlayamıyorsanız bana bin 400 lira üzerinden yüzde 65 indirim yapmak zorundasınız deme haklarına sahipsiniz. İşini dürüst yapan, gerçek indirim yapan satıcılar da arada kaynıyor değil mi? Allah korkusu olan ve kul hakkı nedir bilenler asla kul hakkına girmezler diye düşüncelerimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu ülkede denetim mekanizmaları zayıf görüyorum, Ticaret Bakanlığı yetkilileri, işyerlerini denetlesinler, tüketicinin hakkını onlara yedirmesinler, yazık olan ülke halkına oluyor, burada hilebazlık yapan büyük alışveriş merkezlerine sürekli denetimlerini sıklaştırsınlar ve gereken cezaları 10 katını kessinler ve bak bakalım bir daha yaparlar mı?

Medya Yenigün Gazetesinde köşelerimde günlerce bu konuları kaleme almıştık. Çiftçi gecesini gündüzüne katarak çalışsın ve ürettiği malı istediği fiyata satamasın, burada emeği geçmeyenlere kaptıran kim? Elbette; Alın teri ve göz nuruyla yetiştirdiği ürünü istediği gibi satamıyor ve aradakiler oturduğu yerden trilyon vurgunu maalesef yapıyorlar. Burada yine iş Ticaret Bakanlığı yetkililerine düşüyor. Bizden tekrardan hatırlatma!

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hd film izlemobil onaybanko kuponlar