Medya Yenigün

Kadınlara hakları anlatıldı

Adana’da kadınlara, şiddete maruz kalan ve çeşitli nedenlerle hukuki süreç başlatamayan kadınların durumuyla ve muhtemel çıkış yollarıyla ilgili bilgi aktarıldı.

Kadınlara hakları anlatıldı
228
31 Mart 2017 - 10:46

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, AKDAM ve Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi’nin birlikte düzenlediği, “Sizin İçin El Ele Verdik, Sizin İçin Hizmete Geldik” adlı seminerler Sarıçam Sağlık Merkezi ve Seyhan Pınar Mahallesi Muhtarlığı’nda gerçekleştirildi.

 

AKDAM Başkanı Avukat Muhal İkikardeş, Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cennet Ünal ve Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Keskin’in konuşmacı olarak katıldığı toplantılarda kadınlara medeni haklar, tüketici hakları, hukuksal destek, eğitim hakları, sağlık hakları ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 

Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Keskin, kadınlara; İstanbul Sözleşmesi’nden doğan hakları, 6284 Sayılı Kanunu ve şiddetin türleri hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda üzerinde hassasiyetle durulan bir diğer konu, erkek arkadaş şiddetine maruz kalan kadınların, yaşadıklarını ailelerine anlatamaması ve yasal süreç başlatmakta zorluklara maruz kalmaları, konuyla ilgili korku ve çekinceleri oldu.

 

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cennet Ünal da, sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket ediyor olmasından, belediyelerin ve diğer kamu iştiraklerinin de bu tarz konulara hassasiyet göstererek iş birliği yapmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi, ailelerin çocukları üzerindeki gözlemlerini artırmalarını istedi.