Kadirli Turp'u yolculuğu Savrun'da başladı!

Kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan tescilli Kadirli Turp hasadı Savrun çayı’nda devam ediyor.

Kadirli Turp'u yolculuğu Savrun'da başladı!
20 Aralık 2021 - 13:50
Osmaniye yer fıstığının yanı sıra tescilli Kadirli Turp’u hasadı yapıldıktan sonra yıkanıp paketlenmesi için Savrun Çayı’na getirilirken çoğunluğunun kadın olduğu soğuk suda yıkama çalışmaları ara vermeden devam ediyor.
Kadirli’de tarlalarda hasat edildikten sonra Savrun Çayı’na getirilen ürünler çoğunluğunun kadın işçilerden oluşan guruplar tarafından tazyikli soğuk sularda yıkanıp temizlendikten sonra paketlenerek Türkiye’nin bir çok iline gönderilerek sofralarda yerini alıyor.
Turp hasadıyla alakalı açıklamalarda bulunan Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, 2021 yılında ortalama 40 bin dekar alanda ekildiğini belirterek dekar başına 4 ton ürün alındığını belirttiği açıklamasında “Eski yöntemlerle yapılan yıkama ve paketleme işinde daha çok, kadınların çalışarak aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Turp, satışa gidene kadar binlerce insan bu üründen para kazanıyor. Her yıl 4 ay boyunca 5 bine yakın insan, Savrun Çayı'nın buz gibi suyuna girerek ekmek parası kazanmak için ter döküyor." ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum