marmaris tekne turları
Kan Film Festivali’nde 23 eser yarışacak « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Kan Film Festivali’nde 23 eser yarışacak

Adana’da bu yıl 5-7 Mayıs tarihleri arasında 2’ncisi organize edilen Uluslararası Kan Film Festivali’nde Türkiye, Azerbaycan ve Makedonya’dan 23 kısa film yarışacak.

Kan Film Festivali’nde 23 eser yarışacak
312
04 Mayıs 2017 - 16:08

Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, “Hedefimiz, kan bağışının önemini toplumun tüm kesimlerine anlatmak ve diğer hastalıklar için de farkındalık oluşturmak” dedi.

 

3 gün sürecek festival öncesi bir otelde basın toplantısı düzenleyen Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle organize ettikleri 2. Uluslararası Kan Fil Festivali’ne Adana Büyükşehir Belediyesi,Türk Kızılayı, Adana Kent Konseyi, Seyhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Aladağ Belediyesi ve Tufanbeyli Belediyesi’nin destek sağladığını belirtti.

 

Toplam 15 bin TL para ödülü

 

Ali Kılıç, böyle bir festivali düzenlerken kan bağışının önemini toplumun tüm kesimlerine anlatmak, talasemi, orak hücre anemi hastalığı ve diğer kan hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturarak, yeni hasta doğumunu azaltmayı amaçlayan mesajlar vermeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Toplam 15 bin TL para ödülü vereceklerini kaydeden Kılıç, “Uluslararası katılıma açık olan festivalimize Türkiye, Azerbaycan ve Mekadonya’dan 66 eser başvurdu. Seçici kurulumuz, 23 eserin festivalde yarışmasına karar verdi. Filmler 5 Mayıs Cuma günü saat 14.00’dan itibaren Adana Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterime girecek. Birinciye 7 bin 500 lira, ikinciye 5 bin lira, üçüncüye 2 bin 500 lira para ödülü vereceğiz” dedi.

 

Kılıç, festival kapsamında 6 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda kan bağışı etkinliği gerçekleştirileceğini, bugün akşamda Anemon Otel’de ödül töreni yapılacağını duyurdu. Kılıç, festival boyunca film yarışmasının yanı sıra kan hastalarının yaptığı çini ve ahşap işlemeli ürünlerin sergileneceğini, kan hastalıklarına yönelik panellerin gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

 

1 milyon 500 bin kişi taşıyıcı

 

Türkiye genelinde yaklaşım 10 bin talasemi hastası bulunduğuna, 1 milyon 500 bin kişinin de taşıyıcı olduğuna dikkat çeken Ali Kılıç, “Unutulmamalıdır ki, kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Ülkemiz genelinde talasemi ve orak hücre anemi hastalığı yaygındır. Bu hastalıklarla mücadele eden insanlarımıza, her ay sürekli kan transfüzyonu gerekmektedir. Özellikle kış aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Kan bağışının önemi ve kan hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan festivalde, yarışma filmleri Adana Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi) beyaz perdeye yansıtılacak.

 

Basın toplantısına Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Adana Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Durmuş Ökten, Seyhan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Hakverdi de katıldı.

rokettube