KATAR'A AMBARGO KOYAN ÜLKELER, KARARINDA VAZGEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR

Arap dünyasını karıştıran ve fitne tohumunu saçan İsrail, sanırım emeline ulaşamayacaktır

KATAR'A AMBARGO KOYAN ÜLKELER, KARARINDA VAZGEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR
23 Haziran 2017 - 19:18
Arap dünyasını karıştıran ve fitne tohumunu saçan İsrail, sanırım emeline ulaşamayacaktır. Yahudi lobisi Arap dünyasına fitne sokup Müslümanları birbirine düşürmek amacındalar. Bu Katar’a yapılan ambargonun mahiyeti apaçık ortadadır. Avrupa parçalanma eşiğindedir, dolayısıyla Katar’ı bahane ederek Müslüman kanını akıtmaya ve birbirilerine düşürmek istiyorlar. Dünya lideri ‘’Başkan Recep Tayyip Erdoğan’’ ise kendisine yakışanını yaptı ve Katar’ın safında yer aldı. Aslında Katar Emiri, Türkiye’ye yatırım yapacağını duyurunca Yahudi lobisi sözde Katar ‘’terörü desteklemekle’’ suçlaması ve Arap dünyasını karşı karşıya getirdikleri ise aşikârdır.

Arap dünyasındaki develerin çok sevdiği bir diken vardır, ismi ‘’BELLAN’’ deve bu dikeni yedikçe iştahı kabarıyor, nedeni sorarsanız bu diken devenin dudaklarını kanatıyor ve bu kanama ise devenin çok hoşuna gidiyor ve yedikçe yiyesi geliyor. Sonuç itibariyle çok ağzı kanayınca yediği dikenden dolayı kanama çoğalıyor ve dolayısıyla kendi ağzındaki kanı dikenle beraber fazla yediği için hayatını kaybediyor.

 

Burada neyi anlatmak istediğimizi anlamışsınızdır, işte Arap dünyasının gidişatı tıpkı bu devenin gidişatına benziyor. İsrail ve Yahudi lobisi ise Arap dünyasını karıştırarak Müslümanlar üzerinden siyaset yapmak istiyorlar ve onlarla asla dostluk olmaz, onların neyine güveniyorlar, yazık değil mi? Avrupa ve Yahudi lobisi Katar’a göz kırpmanın amacıda belli oldu, rant siyasetini Arap dünyasının üzerinden servis edildiği aşikardır. Türkiye Katar’a 183 Asker gönderdi ve Katar’ın askerlerini de böylelikle eğitecek, buda Allah’ın birer lütfudur. Aynı zaman da onlara tatbikat dahi yaptıracak. Avrupa Türkiye’de ve ‘’BAŞKAN’’ Recep Tayyip Erdoğan’dan korksun, bizler varız, bizler ‘’Allah’tan başka korku nedir’’ bilmeyiz.

Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın başını çektiği bir grup Arap ülkesi ile ABD Başkanı Donald Trump'ın "teröre destek vermekle" suçladığı Katar, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in karadan, havadan ve denizden uyguladığı ambargoya karşı Ulusal Varlık Fonu, ithalata alternatifleri, komşu ülkelerle olan ticaret hacminin zayıf olması ve ülkedeki ABD askeri üssü gibi elini güçlendiren etkenlere sahip.Başkent Doha'da 2005'te kurulan ve yaklaşık 335 milyar dolar tutarında varlığı yöneten Ulusal Varlık Fonu'nun (UVF) yanı sıra rezervlerin 43,6 milyar dolara ulaşması, Katar'ın ekonomik krizi önleyebilecek gücünün olduğunu ortaya koyuyor.Katar Gelişim Planlaması ve İstatistik Bakanlığı'nın Nisan ayı verileri, nüfusunun 2 milyon 700 bin olduğu göz önüne alındığında, ülke rezervlerinin büyük olduğunu gösteriyor.

Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE)'nin başını çektiği bir grup Arap ülkesinin 5 Haziran'da Katar'la ilişkilerini kestiklerini duyurmasından birkaç saat sonra İran'dan Doha'ya gıda malzemesi göndermeye hazır oldukları açıklaması geldi.İran Tarım Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Rıza Nurani, ülkesinin Katar'a 3 liman aracılığıyla gıda başta olmak üzere çeşitli ürünleri ithal etmeye hazır olduğunu belirtmişti. Nurani ayrıca Katar'a en yakın deniz sınırı olan ülkenin İran olduğunu ve ürünlerin 12 saat içerisinde ulaşabileceğini kaydetmişti.

Dünyada en büyük ihracatçısı olduğu sıvılaştırılmış doğalgazdan (LNG) geçen Nisan ayında dış ticaret fazlasını 2,7 milyar dolara ulaştıran Katar, sahip olduğu hazır limanlarından LNG ihracatına başlayabilir ve daha önce Suudi Arabistan üzerinden ithal ettiği ürünleri deniz yoluyla elde edebilir.Katar, petrol ve doğalgaz ihracatı için önem arz eden başkent Doha ve sanayi kenti Ras Laffan'da bulunan limanların yanı sıra petrol ve doğalgaz taşımacılığında kullanılan filolara da sahip.Doha yönetiminin, Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn tarafından Katar'a karşı başlatılan ablukaya katılmayan ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan çatlağı kapatmak için ara bulucu rolü üstlenen Kuveyt ve Umman'dan da gıda ürünlerini ithal etme imkânı söz konusu.Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Körfez ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkları gidermenin, "vazgeçemeyeceği bir görev" olduğunu söylemişti.Başkent Doha'nın 30 kilometre batısında yer alan ABD'nin Orta Doğu'daki en büyük askeri üssü El Udeyd'de yaklaşık 11 bin Amerikan askeri görev yapıyor. Körfez bölgesinde en uzunu 3,8 kilometrelik piste sahip Udeyd üssünde 120 hava aracının donatılması kapasitesi bulunuyor."ABD ve koalisyon, oradaki varlığımıza uzun zamandır verdiği destekten ve bölge güvenliğine derin bağlılığından dolayı Katarlılara minnettardır. Katar'daki durumumuzu değiştirmek gibi bir planımız söz konusu değil." açıklamasını yapmıştı.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

YORUMLAR

  • 0 Yorum