marmaris tekne turları
Kıbrıs halkı geleceğin teminatı “Tatar” dedi! « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Kıbrıs halkı geleceğin teminatı “Tatar” dedi!

Kıbrıs halkı geleceğin teminatı “Tatar” dedi!
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
172
22 Ekim 2020 - 15:08

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mustafa Akıncı’ya teslim edilmeyeceğini Kıbrıs halkı sandıklarda cevabını vermiş oldu. Seçim sonuçlarında ikinci turda oyların yüzde 51,7’sini alan Başbakan Ersin Tatar, 2015’ten bu yana cumhurbaşkanlığını yürüten Mustafa Akıncı’ya üstünlük sağlayıp yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tatar seçilirse Ankara ve Lefkoşa’nın uyum içinde çalışacağı mesajını vermişti

Seçim çalışmaları Salgın hastalıklardan dolayı kısıtlı imkanlarla yapılırken, Cumhur ittifakının değerli temsilcileri son 2 haftada Kıbrıs ile ilgili seçim gezilerine katılıp, dolaştıkları yerleşim birimlerinde geleceklerini oyladıklarını vatandaşlara anlattılar.

Sonuç olarak, Cumhur ittifakının temsilcilerinin gezdiği yerlerde Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, % 70 gibi bir farkla seçimleri alması Akıncı ve emperyalistlerin oyununu bozmuş oldu. .

Tatar’ın cumhurbaşkanlığı, yalnızca Kuzey Kıbrıs’ta değil, genel olarak Kıbrıs politikası ve Doğu Akdeniz dengelerinde yeni bir dönemim başlaması anlamına geliyor.

Kıbrıs seçimini daha önce kaleme almıştım Mustafa Akıncı’nın son zamanlarda Türkiye ile arasında mesafe koymasının bir kısım seçmenini rahatsız ettiğini ve Kıbrıs halkı tercihini Ersin Tatar’a yana kullandı. Kıbrıs Türk seçmeni “müzakere yorgunluğu” yaşıyor. Kırk yıldır süren görüşmelerden bir sonuç çıkması beklentisi sönüyor ve ondan dolayı halk Ersin Tatar dedi.

Akıncı, diyalog yoluyla çözüm çağrıları Kıbrıs Rum Hükümetince karşılık görmese ve Avrupa Birliği tarafından muhatap alınmasa dahi müzakerelerin devamından yanaydı. Oysa Tatar, bu müzakerelerden bir sonuç alınacağından artık umudu kesmiş dolayısıyla geleceği Türkiye ile yakın iş birliği içinde gören kesimi temsil ediyor.

Öncelikle de, 11 Ekim’deki ilk tur seçime iki gün kala Başkan Recep Tayyip  Erdoğan ile birlikte Ankara’da 1974’ten bu yana yerleşime kapalı tutulan Maraş’ı kısmen açan Tatar bu hamle ile statükoyu bozma irade ve kapasitesini göstermişti. Bunun bir öncesinde de Türkiye ile petrol ve gaz arama anlaşmaları yaparak Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştirme hamlesi vardı.

Tatar’ın cumhurbaşkanlığına başlaması ardından Erdoğan’ın Kıbrıs Türk Hükümetine ekonomik desteğin yanı sıra, olabildiğince dış politikada görünürlük kazandırmak isteyeceği görülüyor. Ancak en azından Nikos Anastasidis ile görüşmelerin daha sert geçmesi beklenebilir diye bilirim. Tabii ki, burada Ankara’nın görüşü ön planda yer almaktadır.

Ankara bir süredir Akıncı yönetimine belli eleştiriler yönetiyordu. Bu eleştirilerin başında Kıbrıs Türklerinin savunmada kalması, yeni öneriler söz konusu olduğunda “Biz ne istiyoruz?” sorusundan önce “Rumlar ne der?” diye sorması geliyordu.

Tatar seçildikten sonra ilk demecinde AB’ye “Adil olun” çağrısı yaptı. Bu kuşkusuz yerine getirilmesi umulan bir çağrı olmaktan çok, bir tutum ilanıydı. Tatar yönetiminde müzakerelerin devamının Kıbrıs Türk yönetimi üzerinde bir manivela olarak kullanılması son bulabilir.

Ersin Tatar da şimdi bir koalisyon hükümetiyle çalışmak durumunda kalacak. Ankara ve kendi seçmeninin beklentileri arasında nasıl bir denge kuracağını göreceğiz. Ancak; yeni dönemde Kıbrıs ve Doğu Akdeniz dengelerini etkileyecek adımlar sürpriz olmamalı.

Kıbrıs seçimi; Türkiye için çok önemliydi, bundan dolayı Cumhur ittifakının kurmaylarının 2 haftada gezebildikleri yerlerde % 70 farkla Tatar’ın alması bu seçimin galibi kendisini yaptı.

Burada ayrıntıyı kaçırmamak gerekiyor “Maraş” Kıbrıs açısından önemli bir göstergedir, çünkü burası ticari anlamında ve 40 yıldır kapalı olmasına rağmen bir çırpıda Dünya’nın hizmetine açılması gelecek ile ilgili önemli  bir adımdır.

Bu gibi İcraatlar ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Kıbrıs’ın geleceğinin karanlık ellerde olmaması için sarf ettiği yoğun çabaya Kıbrıs halkı karşılık vererek Ersin Tatar’ı Cumhurbaşkanı yaptılar.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

rokettube
marmaris tekne turu