marmaris tekne turları
Kozan’da ilk defa SRC belgesi yeterlilik sınavı yapıldı « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Kozan’da ilk defa SRC belgesi yeterlilik sınavı yapıldı

Adana’nın Kozan ilçesinde ilçesinde ilk defa SRC belgesi yeterlilik sınavı yapıldı.

Kozan’da ilk defa SRC belgesi yeterlilik sınavı yapıldı
287
23 Temmuz 2017 - 19:05

 

Kozan Lutfiye Ali Şadi Çelik Ortaokulu’nda gerçekleşen sınava toplam 77 kursiyer katıldı. Kursiyerlere sınavda toplam 40 soru yöneltilirken sınav süresi 1 saat oldu. İki ayda bir gerçekleşen SRC yeterlilik belgesi sınavına bu yıl ilk defa Kozan ilçesinde giren adayların 40 sorudan en az 28’ini doğru cevaplaması ve yüz puan üzerinden yetmiş puan alarak SRC belgesine sahip olabilecekleri öğrenildi.

 

Kozan SRC 2000 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Kınalı, SRC belgesinin ticari araç kullanan sürücülere verilen mesleki yeterlilik belgesi olduğunu hatırlatarak, “Karayolları Kanununa göre bu belge yurt içi ve yurt dışına yük ve yolcu taşıyan araçların sürücülerinin bulundurması gereken bir belgedir. SRC belgesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle SRC kurslarına müracatlarını yapacaklar. Dosyalarını oluşturulan kursiyerlerimizi eğitime alıyoruz. Kursiyerlerimizi, 36 saat ile 40 saat arası değişen bir eğitimden geçiyoruz. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından kursiyerlerimiz sınava giriyorlar. Sınavda başarılı oldukları takdirde SRC belgesini almaya hak kazanıyorlar” dedi.

 

Bugün de kursiyerlerin Kozan’da ilk defa SRC belgesi alabilmek için sınava girdiklerini belirten Kınalı, “Kursiyerlerimiz daha önce Adana’ya gidiyordu. Kozan’da yapılan sınava Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ, İmamoğlu gibi birçok çevre ilçemizden de kursiyerlerimiz katılıyorlar. Her kursiyerimizin dört sınav hakkı bulunmaktadır. Eskiden Ulaştırma Bakanlığında iken bu sınavlar dört beş ayda bir yapılıyordu ama Milli Eğitim Bakanlığına geçtikten sonra sınavlar en fazla 2 ayda bir yapılıyor” diye konuştu.

 

rokettube
marmaris tekne turu