Medya Yenigün

Kozan’da Kurtuluş Coşkusu

Kozan’da Kurtuluş Coşkusu
164
02 Haziran 2017 - 14:54

Adana’nın Kozan ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.
2 Haziran 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtulan Kozan’ın kurtuluş etkinlikleri sabah 07:30’da 7 pare top atışı ve Kozan Kalesi’ne Türk bayrağının dikilmesi ile törenler başladı.
Bucak, Sırelif ve Sırkıntı kolundan gelen milis kuvvetlerinin ilçe adına bayram kutlama komitesi tarafından cami önünde karşılanmasının ardından kara günleri temsil eden düşman bayrağı indirilip yerine ay yıldızlı Türk bayrağı göndere çekildi.
Etkinlikler milis kuvvetlerinin hürriyet kızını kurtarması, Kozan Müftüsü Bilal Başoğlu’nun dualar okuması, cami meydanında Atatürk anıtına Kozan Belediyesi ve milis kuvvetlerinin çelenklerini bırakması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, protokol ve halkın katılımı ile Adnan Menderes Parkı meydanına yürüyüş yapılması ile kurtuluş etkinlikleri devam etti.
Adnan Menderes Parkı meydanında devam eden törende konuşan Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, “8 Mart 1919’da babalarının yurdu gibi anlaşma dışında olmasına rağmen Kozan’dan Saimbeyli’ye kadar her tarafı maalesef buradaki işbirlikçileri Ermenilerle beraber ilçemizi düşman kuşatmıştı. Ama beş bin yıllık tarihi olan Kozan’ın küllerinden hep kahramanlar çıkar ve onlar boş durmadılar. Düşmanı çok iyi tanımak lazım. Hainler şimdi şimdi Suriye’de, Güneydoğu’da ve Irak’ta. Onun için hepimizin aklını başına toplaması lazım. Gün bugündür. Uyanış günüdür. Nasıl 26 ay 24 günde Fransız ermeni hainlerini bu memleketten çıkaran kahraman Kurtoğlu’ndan tut bunlar hep yerel kahramandır, Topalzade Halil Efendi, Sehlikzade Hasan Efendi ve ismini sayamadığım nice kahramanlar ve onların etrafında inanmış güvelenmiş insanlar topluluğu gün bugün yine toparlanmamız lazım. Her taraftan taarruza uğruyoruz. O yüzden o ayrımcılara, düşmanlara buradan şunu söylüyorum, bizim gidecek yerimiz yok, kimseye de verilecek bir karış toprağımız yok” dedi.
Kurtuluş törenleri daha sonra Adana Büyükşehir Belediyesi bando takımının konseri, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, mehter takımı ve halk oyunları gösterileri, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesi ve Kozan Şehitliği’nin ziyaret edilmesi ile etkinlikler sona erdi.
Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinliklerine AK Parti Adana Milletvekili ve MKYK Üyesi Tamer Dağlı, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek te katıldı. (İHA)

ankara web tasarım | eşya depolama | kocaeli escort