marmaris tekne turları
Macron’un geri vitesi! « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Macron’un geri vitesi!

Macron’un geri vitesi!
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
95
23 Eylül 2020 - 14:44

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la gerilimi tırmandıran Rockefeller ailesinin kadrolu memuru Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesini iyi okumak lazım.

Neden diye sorarsanız: Rockefeller ailesinin kadrolu memuru Macron’un Merkel ile güç savaşı yapıp kaybetmektense Cumhurbaşkanımız ile görüşme talep etmesi ile sonrasında bir araya gelmesini “iyi okumak lazım”  diye üstüne bastırarak söylüyorum.

Bu zirvede görünen o ki; Merkel’in Türkiye’ye yaptırımlar konusundaki kararlı tutum sergilemesinden dolayı, ekonomisini Müslüman ülkeleri sömürerek ayakta tutan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Macron’a geri vites yaptırdığı aşikardır.

Ortalıkta Türkiye yalnız kaldı diye bir takım muhalefet partilerimiz dahil şer odakları, Macron’dan medet umup iktidar olmak için ağızlarında salyalarını şıpırdatarak içimizde lakırdı yapmalarını bir tarafa bırakıp, Türkiye karşıtı tutumunda Yunanistan ve Rum kesimi dışında AB içinden güçlü bir destek bulamayan Macron, giderek kendisi yalnız kaldığını bu zirvede ortaya çıktı.

Neden derseniz; birilerinin dostlarımız dediği Kadrolu memur Macron ilk olarak MED7 olarak adlandırılan toplantıda Yunanistan ve Rum kesimi ile baş başa kalırken İtalya, İspanya, Portekiz ve Malta’dan destek bulamamıştı.

Bundan dolayı Macron, geri vites yaptığı AB zirvesinde Merkel’le güç savaşı yapıp yenileceğime Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la görüşme talebinde bulunup bir araya geldi. Bu üçlü görüşmeleri iyi okumak lazım diye üstüne bir daha bastıra bastıra söylüyorum “Macron yalnız kaldı”

Bunun dışında AB’yi korku sardı; AB Yüksek Temsilcisi Borrell ise; Osmanlı İmparatorluğu geri dönüyor diye açıklama yapması bu yazdıklarımızı destekler bir söylem olarak algıladım.

Daha sonra Oruç Reis’in Antalya limanına dönmesini değerlendiren AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bu bize diyalog için daha fazla adım atılabileceğine yönelik umut vaat ediyor” diye belirtirken  “Osmanlı toparlandı ve geri dönüyor korkusu sardı.  söyleyerek, “Bunlardan üçü Türkiye, Rusya ve Çin” dedi.

Josep Borrell, Türkiye ile zıtlaşmanın AB ile Türkiye ilişkilerindeki sorunlara çözüm getirmeyeceğini, sorunların diyalog ve müzakere ile çözüleceğini bilmelerinde yarar görmekteyim diye belirtmesi “Bu durum gerek ABD, İsrail ve Avrupa’yı sallamış olsa gerek.

AB Konseyinin Türkiye ile ilişkilere yapıcı bir yaklaşım sergileyeceğine ilişkin umut bulunduğunu ancak bu duruma ve önceki gelişmelere göre karar verileceği söz konusudur. AB’nin ortak kararı; “Türkiye ile zıtlaşarak sorun çözülemeyeceğini pekala iyi biliyorlar” ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile baş edilemeyeceğini sanırım anlamışlardır, diye fikrimi rahatlıkla söylemekte yarar görmekteyim.

Türkiye ise AB’nin önemli bir komşusu. Coğrafyayı değiştirilemeyeceğine göre komşu olmaya devam edeceğini söylüyorlar AB! Türkiye aynı zamanda göç dahil birçok konuda önemli bir gelir kaynağı, ekonomisini çökertmek istemezler, örneğin göç akımlarını Türkiye’nin yardımı olmadan çözmenin zor olduğunu biliyorlar, bunu bildikleri halde yaparlar mı?  O işte çok zor yapamazlar, onların kuyruğu bizim elimizde!

Hani merhum Cumhurbaşkanı Çoban Sülo’nun (Süleyman Demirel) bir sözüyle yazımı bitireceğim  “Türkiye büyük bir ülkenin adı demek.” dostları ve Macron ile aveneleri aklınıza bunun yazın tamam mı?

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    rokettube