Özü Sözü Bir Olmak

Toplumları güçlü ve huzurlu kılan en önemli etkenler, toplumda bireyler arasındaki samimi iletişim dili ve konuşurken doğru sözlü olmalarıdır. 

Diyalog dilinin doğru, tatlı ve yumuşak olması muhabbete vesile olacağından toplumun huzuruna ve uzun ömürlü olmasına da katkı sağlayacaktır. 

Sevgiden yoksun kaba sert üslup insanlar arasına mesafe koyacak birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olacaktır.

Dostluklar bundan etkilenecek, hatta arkadaşlıklar, akrabalıklar ve bütün insani ilişkiler bu durumdan büyük ölçüde zarar görecektir.

Bu güven duygusu ve dayanışma ruhunun  ortadan kalkmasına sebep olacaktır.  

Öyleyse insan konuşurken sözü yumuşak kılmalı sadece doğruyu söylemelidir.

Yüce Allah (C.C) Ayet'i Kerimede; Peygamber Efendimiz (S.A.V)' e  " Allahın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi".

İnsanlar, birbirleriyle konuşmalı, söylenen şeyler insanlarca anlaşılan ve toplumu birbirine yaklaştıran şeyler olmalı; nefret ve düşmanlığa sevk eden söylemler olmamalıdır. Seçilen kelimeler, kurulan cümleler etraftaki insanları dağıtmamalı, aksine bir araya toplamalıdır.

Nefret ettirmemeli, kaynaşmalarına vesile olmalıdır.

İyinin, doğrunun ve güzelin öncelikle kendi hayatında, sonrasında ise çevresinde hâkim olması için gayret göstermesi gereken bir Müslümanın, sözlerinin doğru olması kaçınılmaz bir mecburiyettir.

Yüce Rabbimiz, insanlığa rehber olarak gönderdiği Kur’ân-ı Kerîm’de; “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resülüne itaat ederse, muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.” diye buyurmaktadır. 

Mevzuyla ilgili Resulullah Efendimiz ise; “Allah’a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun.” diye emretmektedir.  

Doğru olan sözlerin kaynağının ise, zamanla ve mekânla kayıtlı olmayan “Kuran” ve “Sünnet”in olduğu, Müslümanlar için tartışılmaz bir hakikattir.

Diğer taraftan, “Kuran” ve “Sünnet” kaynaklı İslâmi değer ve ilkelerin, insanlara etkin bir metotla ulaştırılması da, alemlerin Rabbi olan Allah’ın bizlere önemli bir buyruğudur.

Sözlerimiz, muhataplarımızı incitmeyecek şekilde ve yumuşak bir tarzda olmalıdır.  

Öyleyse mü'minler olarak bizler, sözü dinler doğru olana uyarız ve konuştuğumuzda da sadece doğru olanı konuşuruz.

Yüce Rabbim bizleri doğruyu ve hayrı konuşan, konuştuğu zaman da bunu yumuşak bir ifade tarzıyla dile getiren şuurlu kullarından eylesin inşallah!

Yüce Allah'ın rahmeti bereketi ve mağfireti hakka tabi olanların üzerine olsun.

Sevgi ve muhabbetlerimle...

Mehmet Korkutata

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Korkutata - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.