Fatih Sultan Mehmet Han’ın bedduasına maruz kalmaktır

Başkan Recep Tayyip Erdoğan! Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı şaheser karara ve sizin bunun manasını anlattığınız muazzam konuşmanıza rağmen ne yazık ki Kültür Bakanlığı son dönemde skandal bir uygulamaya imza attı. Ayasofya’da "Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesini" kısmen de olsa bozan bir uygulama başlattı. Vakfiyede yazıldığı üzere bir noktada dahi olsa vakıf şartlarına halel gelmesi, "Fatih Sultan Mehmet Han’ın bedduasına maruz kalmaktır."

Bundan dolayı, 15 Ocak 2024’te yürürlüğe giren karara göre, Kültür Bakanlığı müzenin bir bölümünü "üst katlardaki kısımları" cami vasfından çıkartarak tamamen yabancılara mahsus bir alan hâline getirdi ve onlardan giriş ücreti olarak 25 avro alınmaya başlandı. İlk hafta Müslümanlar bu bölümlere alınmadı ve daha sonrada Türkler' de giriş yapınca, 25 avro ödediler, hatta bizlerden de mi? ücret alıyorsunuz gibi sözlerde sarf edildi..

Tepkiler üzerine Müslümanlara da 25 avro ücret karşılığında aynı bölümlere girme imkânı tanındı. Oysa Ayasofya bütünüyle camidir. Müslümanlardan hiçbir şekilde hiçbir bölümü için ücret alınamaz. Bu hâl vakfiyeye zıttır değil mi? Gerçekten akıl almaz bir göstergeden ibarettir..

Böylece Hıristiyanlara ayrılan bu bölüm tamamen bir müze hüviyeti kazanmış oldu. Gerçekten anlamak bize bir hayli zorlaştırdı, yani kısacası anlamakta zorluk çektiğimizi ve Camiye ücretsiz giriş yapan Müslümanların o bölüme 25 avro vermeleri de mümkün değildir ve ödenmesi son derece yanlış bir düşüncedir, aksi düşünülmez.. Dolayısıyla bu katlar bir anlamda tamamen gayrimüslimlere tahsis edilmiş durumdadır maalesef...

Evet gayrimüslimlerden ücret alınabilir. Ancak Selimiye, Süleymaniye, Sultanahmet camileri gibi Ayasofya’nın ana mahallinde gezebilirler ve gezmeleri de doğaldır, hiç bir görevli gezmeyin deme kudretine de sahip değildir değil mi?.

Kültür Bakanlığı bu müze kısmının işletmesini bakınız kime verilmiş.. Bakanın yakınları olduğu iddiası söz konusu ama yorumsuz bırakıyorum.. Bu uygulama da aslında ileride Ayasofya Camii için çok tehlikeli gelişmeleri beraberinde getirecek bir husustur, aksi düşünülmez..

Bakınız şu anda müze kısmı olarak faaliyeti devam eden galerilerde, rehber sistemi görünürde yok ve orada Ayasofya'nın Osmanlı ile ilgili hiçbir şekilde anlatılmıyor ve tamamen Hristiyanlık propagandası yapılarak devam ediyor ve bu ayıp bizlere yeter değil mi?.

Netice olarak, Ayasofya’nın 2. katının galeri şeklinde düzenlenerek ücretli hâle getirilmesi, Ayasofya-i Kebir Camii’ni tekrar ibadete açan Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarını iptal etmektedir.

Zira bu kararlarda ve İslam Vakıf hukukunda Ayasofya Camii’nin hayrat vakıf olduğu, mülkiyete konu olamayacağı ve vasfının değiştirilemeyeceği, haklarının üçüncü kişilere ve devlete karşı korunmuş olduğu, vakfeden "Fatih Sultan Mehmet Han" tarafından cami olarak bedelsiz şekilde kullanılması için kamunun istifadesine sunulduğu ve cami olmak kaydıyla başka bir şekilde isimlendirilemeyeceği ve hiç kimse tarafından gelir getirme amacıyla kullanılamayacağı karara bağlanarak tescil edilmiştir..

Bu kararda “Devlet sadece amacı doğrultusunda kullanılmasını teminen vakıf mallarının kendisine emanet edildiği varlıktır” denilmektedir..

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze vasfını iptal ederek camiye iade eden kararında ayrıca, "cami olarak toplum tarafından istifadesine engel olunamaz" denilmektedir.

Ayasofya-i Kebir Camii’nin yalnızca toprağı veya bir parçası değil, bütün katları ve külliyesi cami olarak tescillidir. Oysa galerilerde halılar hâlâ serilmemiş ve namaz kılmaya müsait hâle getirilmemiştir ve buda utanç verici bir göstergeden ibarettir..
Bize de sadece okuyucularımıza duyurmaktır...

Sevgi ve Saygılarımla
Araştırmacı Gazeteci Yazar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vehbi Korkutata - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.