Her Halükârda İyiliği Temsil Etmek!

İslâm dinine göre temel amacımız insanları iyiliğe teşfik etmek ve iyiliği kâinatın tamamına yaymak, asli görevlerimiz içinde öncelikli olmalıdır.

Her şeyi yoktan var eden Yüce Rabbimiz idrak edemeyeceğimiz kadar nimetler bahşetmiş, hangimizin davranışça daha ‘iyi’ olduğunu sınamak için ölümü ve hayatı var etmiştir.

İnsanoğlu, kendine verilen imkânlar doğrultusunda bu iyilik hareketinin gönüllü bir parçası olmalı; iyiliğin yeryüzünde hâkim olması için eliyle, diliyle ve fikirleriyle insanlık için artı değerler üretmelidir.

Bu anlayışa sahip olan her Müslüman; yaşadığı her çağda ve her ortamda iyiliğin, barış ve huzurun aktif bir temsilcisi olmalıdır.

Nitekim Yüce Allah; hayat rehberi olarak gönderdiği Kur'an'ı Kerim’in birçok ayetinde ‘iyilik’ kavramına temas etmiş; emir, yasak, tavsiye ve teşvik edici müjdelerle iyiliğin temsilcisi olmak isteyenlere yol gösterip yöntemler öğretmiştir. 

Yüce Rabbimiz Âyeti Kerime'de; “İyilik ve yanlışlardan korunma konusunda birbirinizle yardımlaşın; günah ve haksızlıkta birbirinizle yardımlaşmayın buyurarak iyilikleri çoğaltmak için el ele verip ortak hareket etmemizi emretmiştir.

Yüce Rabbimiz şartlar ne olursa olsun; “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü engelleyen bir topluluk bulunsun" talimatıyla yeryüzünde iyiliğin çoğalmasını sağlayacak örnek insanların her dönemde var olması gerektiğinin önemini ifade etmiştir.

Yüce Mevlamız; iyilikle kötülüğün bir olmadığını, kötülükleri en güzel yöntemlerle uzaklaştırmak gerektiğinin önemine dikkatlerimizi çekmiş; en küçük bir yardımı bile esirgeyip iyiliğe engel olanları sert bir şekilde eleştirmiştir. 

Yüce Rabbimiz iyiliklerin karşılık beklemeden yapılması gerektiğini beyan etmiş, ufak da olsa yapılan herhangi bir iyiliği karşılıksız bırakmayacağını bildirmiştir. 

Yüce Rabbimiz aynı zamanda; iyilik yapanların mükâfatlarını arttıracağını, iyilikte bulunanları seveceğini ve bu sevgisinin bir karşılığı olarak kullarına içerisinde ebedi kalacakları cennetler bahşedeceğini müjdelemiştir.

İyilik Elçisi Fahrî kâinat Efendimiz, Rehberimiz (S.A.V ) de hangi davranışların iyi hangi davranışların kötü olduğunu tespit edebilmenin vicdanımızın sesini kısarak değil, vicdanımızın sesine kulak vererek mümkün olabileceğini şöyle ifade etmiştir.. “İyilik, gönlünü huzura kavuşturan ve içine sinen şeydir.. Kötülük ise insanlar aksini söylese de gönlünü huzursuz eden ve içinde bir kuşku bırakan şeydir.” 

Diğer bir hâdisi şeriflerinde ise rahmet Peygamberi (S.A.V ), karakteri güçlü bir insan olabilmenin ölçüsünü şöyle açıklamıştır.. “İnsanlar iyilik yaparlarsa biz de iyilik yaparız; zulmederlerse biz de zulmederiz” diyen zayıf karakterli kimseler olmayın! Bilakis, iyilik yaptıklarında insanlara iyilik yapmayı, kötülük yaptıklarında ise onlara zulmetmemeyi içinize bir ilke olarak yerleştirin.”

İyilik yap denize at, balık bilmezse Halık bilir. Ata sözü çok mânidar.

İyiliğin yegâne kaynağının Yüce Allah olduğunu ve her bir iyiliğin Allah katında fazlasıyla karşılık göreceğini hiçbir zaman unutmayalım. İyi bir insan olmanın kendi sorumluluğumuzda olduğunu, iyi bir insan olmadan da iyi bir kul olamayacağımızı aklımızdan çıkarmayalım.

İyilik kalbin güneşi gibidir; etrafındaki her şeyi aydınlatır.

İyi konuşmanın iyi düşünmeyi, iyi düşünmenin iyi hissetmeyi, iyi hissetmenin iyi davranışlar sergilemeyi beraberinde getireceğine yürekten inanalım.

Her günün sonunda vicdanlarımıza; “Bugün insanlık için ne yaptın?” “Bugün Allah için ne yaptın?” sorularını sorarak kendimizi hesaba çekelim. Her iyiliğin Allah’a bağlılığımızı göstereceğimiz bir tür "sadaka" olduğunu ifade eden bir peygamberin ümmeti olarak kötülükleri, şikâyet ederek değil, iyiliği yayarak önleyebileceğinin bilincinde olalım.

Yüce Allah'ın rahmeti, bereketi ve mağfireti hakka tabi olanların üzerine olsun İnşallah!

Sevgi ve muhabbetlerimle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Korkutata - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.