AHLÂKLI  NESİLLER  YETIŞTIRELİM

Makaleme; Rehberimiz, Önderimiz, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)' in güzel bir hâdisi şerifiyle başlamak istiyorum;  “Hiçbir anne ve baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” diye buyurmuşlardır.

Mensubu olmakla iftihar ettiğimiz İslâm dini; din, can, nesil, akıl ve malın korunması, zaruri olan beş temel ilkeden oluşmaktadır.

Bunlar içerisinde neslin, yani evlatlarımızın korunması, özellikle günümüzde çok ehemmiyet arz eden bir konudur.

Ruhen sağlam olan ve psikolojik sorunları bulunmayan ebeveynler, çocuklarının korunup kollanması hususunda elbette elinden geleni yapmaktadır.

Sadece insanların değil, diğer canlıların da yavrularına şefkat ve merhametle muamelede bulunması, Rahmân ve Rahim olan Allah’ın mahlukata bahşettiği önemli bir içgüdüdür.

Nitekim, canlılar soylarını devam ettirmekte ve yeryüzü canlılığını sürdürmektedir. 

Evlatlarımızın varlığı, onların sağlık ve sıhhat sahibi olmaları, anne ve babalar için neşe kaynağıdır.

Yüce Allah'ın (C.C) bize bahşettiği sonsuz nimetlerden birisi olan evlatlarımız, aynı zamanda bizlerin en büyük imtihanıdır.

Onları doğru istikamet üzere yetiştirmek en büyük arzumuz olmalıdır.

Çocuklarımızın maddi rahatlığını ve bedensel sağlığını düşündüğümüz kadar, onların ruhsal ve manevi selametinin de bilincinde olmalıyız.

Dünya hayatında başarılı olmalarını istediğimiz kadar, Allah’ın rızasını kazanmaları için de elimizden geleni  yapmalıyız.

Çünkü dünyevi konforun tek başına mutlu olmak için yeterli olmadığı ayan beyan ortadadır.

Ruhsal olgunluğa ulaşmadan manevi huzura erişmek imkânsızdır.  

İnsanlara rehber olarak gönderilmiş peygamberler de nesillerinin saadet ve selametiyle ilgilenmişlerdir. 

Temiz bir nesilden kastedilen Allah’ın rızasını kazanma azminde olmak ve güzel ahlak ile donanmaktır.

Bunun gerçekleşmesi için çaba ve gayret göstermek, anne ve babaların üzerine düşen en önemli görevlerdendir.

Temel amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımız konusundaki önceliğimiz, onları Allah’a kul, Peygamberine ümmet, ailesine ve topluma hayırlı birer evlat olarak yetiştirmek olmalıdır.

Yavrularımızın iyi bir diploma ve yüksek kariyer sahibi olmalarıyla ilgili olduğumuz kadar, iyi bir müslüman ve ahlaklı bireyler olmaları için de gayret göstermemiz icap etmektedir.

Topluma yük olan değil, toplumun yükünü alan bir nesil inşa etmemiz için, çocuklarımıza dinimizi hakkıyla öğretmeli, ahlak noktasında güzel örnek olmalı, toplumsal meselelerde şuurlandırmalıyız.

Geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesini arzu ediyorsak; gençlerimize öncelikle Yüce Allah'ı sevdirmeliyiz. Akabinde islâm dinini, güzel ahlâkı, dürüst olmayı, adil olmayı ve insan ve bütün canlıların haklarına riayet etmeleri için elimizden gelen gayreti göstermemiz önceliğimiz olmalıdır. 

Yüce Allah'ın rahmeti, bereketi ve mağfireti hakka tabi olanların üzerine olsun İnşallah!

Sevgi ve muhabbetlerimle...

Mehmet KORKUTATA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Korkutata - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.