Toplumu Huzursuz Eden Üç Ana Etken!

Öncelikle toplum olarak kaçınmamız gereken ilk haslet gıybet olmalıdır!

Gıybet: Bir insanın bazı kusurlarını ele alarak onu kötülemek; yine bir kişinin arkasından işittiği zaman hoşlanmayacağı şeyleri söylemektir.

Bu ise haram olan bir davranış biçimidir ve ahlak dışı bir aksiyondur.

Gıybet yani dedikodu, başkalarında kusur arama alışkanlığından kaynaklanır ve kişi kendi kusurlarını görüp düzelteceği yerde, başkalarının eksiklerini araştırır, onu yaymaya çalışır.

Uyarıldığı zaman da yalan söylemediğini ifade eder ve kendisini savunur.

Belki yalan söylemiyordur; zaten yalan olan bir şeyi söylese o zaman da bir başka haram ve günah işlemiş olur.

Çünkü bu, iftira olur; iftira da iftira edilen kişiyi öldürmüşçesine iftira edene  günah kazandırır.

Gıybet; Kerim Kitabımızda kesin olarak yasaklanmış ve bu hususta Cenab'ı Allah (C.C) şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.”

Bir diyer kötü haslet ise nemm kökünden türeyen Nemime kelimesidir.

Nemime: Kırıcı, üzücü ve dargınlığa sebebiyet veren sözleri birinden alıp diğerine taşımak demektir. Kovuculuk denilen şeydir. Bu çirkin fiili işleyene de kovucu, söz taşıyıcı olarak tanımlıyoruz.

Kovuculuk yapmak dinimizde kötü sayılmış ve yapılması kesinlikle haram kılınmıştır.

Âyeti Kerime de bu ve benzeri davranışlara sahip kimse şöyle ifâde  edilmiştir: “Diliyle iğneleyen, kovuculuk eden, iyiliği daima önleyen, aşırı giden, suç işleyen, çok yemin eden alçak zorbaya, bütün bunlar dışında bir de soysuzlukla damgalanmış kimseye, mal ve oğulları vardır diye korkmayın, aldırış etmeyin.  

Böyle alışkanlığı olan kişiler, genellikle kötü niyetlidirler. Gayeleri çoğu zaman insanların arasını açmaktır. Bundan dolayı da duydukları sözlere bir takım yalanlar da katarak veya onu söyleniş amacından saptırarak karşı tarafa aktarırlar.

Sözlerine yalan katmış olmaları sebebiyle de, farkında olmadan nifak suçu işlemiş olurlar. İşte bunun içindir ki; Rehberimiz, Peygamber Efendimiz (S.A.V ): “Kovucu, Cennet’e giremez” buyurmuştur.

Ancak, dinimizde sırf insanların arasını bulmak ve dargınları barıştırmak amacıyla söz taşıyan kişi kovucu  sayılmamıştır.

Böyle iyi niyetli insanlar hakkında ise Peygamber Efendimiz (as) şöyle buyurmuştur: “Halkın arasını düzelten ve bunun için hayır niyetiyle söz ulaştıran veya hayır maksadıyla yalan söyleyen, yalancı sayılmaz"

Diğer bir kötü haslet ise Hased: Kıskanmak, çekememek, başkasında olan sağlık, zenginlik ve benzeri nimetlerden rahatsız olarak o kişiden o nimetlerin gitmesini arzulamaktır.

Karşı konulmaz bir kalb hastalığıdır.

Bilgisizlik ve tamahkârlığın birleşip kaynaşmasından doğar.

Çirkin huyların en zararlısıdır. Hasedin haram olmasının sebebi, Allah’ın kullar arasında yaptığı taksim ve takdire razı olmamak ve teslimiyet göstermemektir.

Kötü hasletlerden sonra  gıbta olarak bilinen hâli siz kıymetli okurlarıma izah etmek isterim.

GIPTA: Bir başkasında olan nimetin kendisinde de bulunmasını talep etmektir. Bu çirkin görülmemiş ve “Mü’min gıbta; münâfık haset eder"denilerek, hasedin münafıkların sıfatı olduğuna dikkat çekilmiştir.

Kur’an’ı Kerim de hased; kafirlerin özelliklerinden birisi olarak sayılmış ve şöyle buyurulmuştur: “Size bir iyilik dokunsa, bu onları tasalandırır, size bir kötülük dokunsa, ondan ötürü sevinirler.”

“Kitap sahiplerinin çoğu, gerçek kendilerine belli olduktan sonra sırf içlerindeki hasetten ötürü sizi imanınızdan sonra küfre döndürmek isterler.”

Bir Hadis'i şerifte ise; “Hased, ateşin odunu yakıp yok etmesi gibi insanın iyi huy ve amellerini giderir, yok eder.” buyurulmuştur.

Bundan dolayıdır ki, kıymetli okurlarım; Kısaca izah etmeye çalıştığım bu üç kötü hastalık gerek bu çirkin sıfatları şahsında taşıyan insanı ve gerekse böyle insanlardan oluşan toplumu zehirler ve hasta eder.

İnananlar olarak  küfürden ve şeytandan kaçtığımız gibi bu üç kötü hasletten kaçmalı ve uzak durmalıyız.

Sevgi ve muhabbetlerimle...

Mehmet KORKUTATA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Korkutata - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Yenigün Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Yenigün Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Yenigün Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Yenigün Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.