Medya Yenigün

Mümin halis olmalıdır!

Mümin halis olmalıdır!
Avatar
Emine Türkmen( emineyenigun01@hotmail.com )
714
24 Haziran 2020 - 0:34

Dinimizde imanın, ibadetin en önemli güzel davranışları arasında bulunan halis niyet ile güzel davranış ilk sırada gelir.

Bir iş yapmaya kalktığınızda ilk başta bu işi halis niyet ile başlıyor musunuz? düşünmelisiniz.

Ayrıca; bu yapacağınız işte Cenab-ı Hakkın rızasını kazanma arzunuz olacak mı? diye kendinize sormanız gerekiyor. Müslüman bir kimsenin dışındaki görünen halis düşünce ve samimiyet içiyle aynı olduğunda niyet her işin başı, kulluğun sırrıdır. Cenab-ı Hakkın rızasını kazanma arzunuz vardır.

İçinizdeki niyet ve amel, birbirini tamamlar bunun yanı sıra namazı fiziksel hareketten, orucu aç ve susuz kalmaktan, hac ve umreyi seyahatten ayıran niyettir. Müminin samimiyeti hakkında “Biz bu kitabı sana gerçeğin bilgisi olarak indirdik. Öyleyse samimi bir inanç ve bağlılık göstererek sadece Allah’a kulluk et.” emreder.

Müslüman sadece Allah’a kulluk eder ve yalnızca O’ndan yardım ister. bir mümin ibadetlerinde samimi olması gerektiği kadar, diliyle, bedeniyle ve gönlüyle Rabbinin nimetlerine şükreder. O’nun büyüklüğü karşısında kendi acizliğini itiraf eder. “De ki, şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.”

Burada yazdıklarımda çıkaracağınız derslerin başında mümin çevresine karşı samimidir. Ailesiyle, akrabasıyla, komşularıyla iyi ilişkiler kurar. Güler yüzlü, doğru sözlü, alçak gönüllüdür. Vefalı ve yardımseverdir. Güveni ve dürüstlüğü yaygınlaştırır. Kötülüğe engel olur. Vahdetin yanında, fitnenin karşısında durur. Hâsılı mümin, hayatının her safhasında hüsn-i niyet ve samimiyet üzere yaşar. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah, ancak samimiyetle ve sadece kendi rızası gözetilerek yapılan ameli kabul eder.”3 Evet! Ameller, niyetlere göre kıymet kazanır. Herkes yaptığının karşılığını niyetine göre alır.

Bundan dolayı Unutmayalım ki imanın lezzetine, ibadetin huşuuna, salih amelin huzuruna ve Cenab-ı Hakkın rızasına ancak halis bir niyet ve samimiyetle varılır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde “Ey her şeyin Rabbi olan Allah’ım! Beni ve ailemi dünya ve âhirette her an sana samimiyetle bağlı kıl.”

hd film izlemobil onaybanko kuponlar