Oğuz Başman, Hakkari'de Divan Başkanı Oldu

BAŞMAN, HAKKARİ'DE DİVAN BAŞKANI OLDU Türkiye Kuymcular Birliği Kurulması Amacıyla Hazırlanan Yasa Tasarısının Görüşüldüğü Hakkari'deki Toplantıya, Adana Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Oğuz Başman Baş

Oğuz Başman, Hakkari'de Divan Başkanı Oldu
31 Mayıs 2017 - 15:49
BAŞMAN, HAKKARİ'DE DİVAN BAŞKANI OLDU
Türkiye Kuymcular Birliği Kurulması Amacıyla Hazırlanan Yasa Tasarısının Görüşüldüğü Hakkari'deki Toplantıya, Adana Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Oğuz Başman Başkanlık Etti
Adana ESOB Disiplin Kurulu Üyesi ve Adana Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Oğuz Başman, Türkiye Kuyumcular Birliği Yasa Tasarısı'nın görüşüldüğü Hakkari'deki toplantının divan başkanlığını yaptı.
Türkiye'nin dört bir yanında hizmet veren kuyumcu oda ve dernek başkanları, geleneksel hale getirdikleri şehir buluşmaları toplantıları kapsamında İstanbul, Diyarbakır, Antalya ve Trabzon'un ardından bu kez de önce Van'ı ziyaret edip, ardından da Hakkari'debiraraya geldiler.
Başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi çok sayıda şehirde hizmet veren kuyumcu odaları ve dernek başkanlarının katıldığı toplantı, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Üç gün süren toplantılarda divan başkanlığını da Adana Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Oğuz Başman yaparken yardımcılıklarını da Şanlıurfa Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Demirkol, Kocaeli Dernek Başkanı Nuri Koç, Bismil Dernek Başkanı M.Nazif Ezmez, Sivas Dernek Başkanı Taner Deliktaş yaptılar.
Borsa Gold sponsorluğunda 19-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan heyet, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, eşi Funda Toprak, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş ve Hakkarili kuyumcu ve iş adamları tarafından karşılandılar.
Türkiye Kuyumcular Birliği"nin kurulmasıyla ilgili çalışmaları değerlendirmek üzere Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda bir araya gelen heyet üyeleri, toplantıda yasallaşması için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'ye sunulan birlik taslağının geleceği ve Meclis’ten geçmesi için izlenmesi gereken yol ve yöntemleri konuşurken, Türkiye'deki kuyumcu esnafının birlik çatısı altında toplanması talebinde bulundular.
Birlik Taslağında Neler Var
Türkiye Kuyumcular Birliği'nin kurulmasına ilişkin yasa taslağı, sektörün yıllardır biriken ve çözüm bekleyen sorunlarına merhem olacak maddelerden oluşuyor. Taslak, TBMM'de yasalaştıktan sonra yürütmenin sağlıklı oluşması için birçok konuda yönetmelikler hazırlanacak. 18 meslek birliğinin kuruluş aşamasında olduğu gibi, tüm oda ve dernekleri şemsiyesi altına alacak olan bir birlik kurulacak.
Taslak uyarınca Dernekler Yasası’na tabi olan kuyumcu dernekleri de odalara dönüşecek ve birlik çatısı altına girecek. Ticaret ve sanayi odalarına üye olan kuyumcular da yeni kurulacak bu yapının içinde temsil edilecek.
Kuyumculara göre, Türkiye Kuyumcular Birliği hayata geçtiğinde tüm Türkiye'de tek ses olmuş ve güçlü yaptırımı olacak bir yapı ortaya çıkacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi parası olan herkes, artık kuyumcu olamayacak. Sadece ehil olanlar kuyumculuk yapabilecek.
Kuyumcu mağazalarının da artık belli standartları olacak. İsteyen isteği yerde kuyumcu mağazası açamayacak. Avrupa’da olduğu gibi kuyumcu enflasyonunun önüne geçmek amacıyla nüfus yoğunluğuna göre kuyumcu dükkanı açılmasına izin verilecek. Taslak uyarınca eczanelerde olduğu gibi pazar günlerinde de her mahalle ve semtte "Nöbetçi Kuyumcu" uygulamasına başlanacak.(Haber Merkezi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum